Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: Counter Strike. Kontrowersyjny i brutalny Turniej o zabijaniu w Mieście Pokoju

Monika Pawłowska
fot. arch. Polskapresse
Powiatowy Zespół nr 3 w Oświęcimiu wpadł na kontrowersyjny pomysł. Drugi raz organizuje turniej gry Counter Strike, która pełna jest przemocy. Jej uczestnicy wcielają się w role terrorystów i antyterrorystów. Wygrywa ta drużyna, która pokrzyżuje plany przeciwnikowi bądź zabije wszystkich.

Czytaj także: Kraków będzie mieć mistrza świata

- To oburzające - mówi nauczyciel z jednej z powiatowych szkół, który pragnie zachować anonimowość. - Walczymy w szkołach z agresją i przemocą, a tu dyrekcja daje przyzwolenie na tak brutalną grę - dodaje.

W turnieju biorą udział pięcioosobowe drużyny złożone z gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Rozgrywka w Counter Strike'u opiera się na walce terrorystów z antyterrorystami. W zależności od opcji, militarne oddziały uzbrojone po zęby mają unieszkodliwić przeciwnika nie przebierając w środkach. Gra jest bardzo krwawa, chętnych do wojowania nie brakuje. Przed rokiem wzięło udział 40 drużyn, czyli 200 osób.

Jak przekonują w "Ozetach", pomysł turnieju wyszedł od samych uczniów i uzyskał aprobatę pedagogów. - To jest gra strategiczna, która uczy współpracy - przekonuje Grażyna Gawłowska, dyrektor oświęcimskiej szkoły. - Gra w nią przecież cały świat, jest popularna także wśród naszej młodzieży. Po co mają to robić pokątnie, lepiej niech to czynią pod okiem nauczycieli - dodaje.

Pedagodzy z powiatowej "trójki" przyznają, że mieli obawy, iż gra wybrana do turnieju może propagować przemoc. Mimo to, nie odstąpiono od pomysłu. - Obawiam się, że zawsze znajdą się tacy, którzy mogą zarzucać nam propagowanie negatywnych postaw. Ja sam nie odbieram tej gry jako propagującej przemoc - twierdzi Tomasz Klaja, informatyk z PZ nr 3. - Wyeliminowaliśmy z ustawień elementy wizualne, które mogłyby być odbierane jako brutalne. Gra jest dozwolona od 16. roku życia, a karty zgłoszenia podpisują rodzice - tłumaczy pedagog.

Honorowy patronat nad imprezą objęło starostwo powiatowe w Oświęcimiu, które również przeznaczyło 2100 złotych na nagrody książkowe.

Odpowiedzialny za powiatową edukację wicestarosta jednak nie wie, jaki turniej starostwo sponsoruje. - Nie znam tej gry - przyznaje Zbigniew Starzec, wicestarosta oświęcimski.- Jeśli to są faktycznie rozgrywki wzbudzające agresję, będę musiał porozmawiać o tym z dyrektorem szkoły - dodaje.

Przyznaje, że taki turniej, zwłaszcza w Oświęcimiu - Mieście Pokoju, to skandal. Będzie wyjaśniał sprawę z dyrekcją szkoły. Turniej ma się odbyć w czasie ferii. Jest czas, by go jeszcze odwołać.

Zasady gry
Standardowo każdy gracz zaczyna grę w punkcie startowym mając pistolet z dwoma magazynkami w zapasie, nożem oraz 800 dolarami. Za każdą udaną misję drużyna dostaje dodatkowe punkty oraz pieniądze. Można za nie kupić broń palną, kamizelki kuloodporne, granaty, magazynki oraz inne przedmioty potrzebne do wykonania zadania. Pieniądze dostaje się również za wyeliminowanie przeciwnika, można je również stracić za zabicie zakładnika lub kogoś z własnej drużyny.

Najlepszy Piłkarz i Trener Małopolski 2011. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Sprawdź magazyn Gazety Krakowskiej! Bulwersujące zdarzenia, niezwykli ludzie, mądre opinie

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto