Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

74. rocznica pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz

bok
Muzeum Auschwitz / Bartosz Bartyzel
74 rocznica pierwszego transportu do KL Auschwitz. 14 czerwca Niemcy z więzienia w Tarnowie przewieźli do nowo powstałego obozu 728 polskich więźniów politycznych.

W Oświęcimiu odbyły się obchody 74. rocznicy deportacji do KL Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych i ustanowionego w związku z tym Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.14 czerwca 1940 roku Niemcy przewieźli do nowo powstałego obozu 728 polskich więźniów z więzienia w Tarnowie. Data ta uznawana jest za początek funkcjonowania obozu.
Na terenie Muzeum Auschwitz odbyła się msza św. w intencji ofiar obozu, której przewodniczył ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej biskup Roman Pindel, który podkreślił w homilii, że stając przed ołtarzem, uświadomił sobie, iż po raz pierwszy odprawia eucharystię w miejscu kaźni taki wielu ludzi. — Sprawujemy ją dla upamiętnienia początku obozu, pierwszych więźniów, którzy tu przybyli — podkreślił.
W sposób szczególny wyróżnił postać zgładzonego w niemieckim obozie Dachau włocławskiego biskupa pomocniczego św. Michała Kozala.
Potem uczestnicy uroczystości oddali hołd ofiarom obozu składając kwiaty i zapalając znicze pod Ścianą Straceń. Druga część obchodów odbyła się przed budynkiem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu, do którego w 1940 roku trafili więźniowie pierwszego transportu.
Hołd ofiarom obozu w tym dniu oddali także pod Ścianą Straceń dyrekcja i pracownicy Miejsca Pamięci Auschwitz, wraz z Dyonizym Lechowiczem, byłym więźniem obozów Auschwitz oraz Mauthausen-Gusen.
W latach 1940-1945 hitlerowcy deportowali do Auschwitz około 150 tys.  Polaków. Stanowili oni drugą co do wielkości — po Żydach — grupę więźniów obozu. Co najmniej połowa z nich zginęła w Auschwitz, a wielu kolejnych po przeniesieniu do innych obozów. Od 2006 r. decyzją Sejmu RP 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto