Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Były więzień Auschwitz Tadeusz Smreczyński kończy 90 lat.

bok
Archiwum
Tadeusz Smreczyński, więzień Auschwitz i Mauthausen obchodzi 90 urodziny. Zanim trafił do obozu sam pomagał więźniom obozu.

Tadeusz Smreczyński urodził się 19 kwietnia 1924 r. w Zatorze, gdzie mieszkał także podczas okupacji. We wrześniu 1940 r. został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, skąd udało mu się zbiec. Po powrocie do domu zaangażował się w akcję pomocy więźniom. Pomagał również w przedostawaniu się na teren Generalnego Gubernatorstwa uciekinierom z Rzeszy. Został aresztowany 13 grudnia 1943 r. i osadzony w więzieniu w Mysłowicach, skąd 26 maja 1944 r. przywieziono go do KL Auschwitz, w ponad stuosobowej grupie więźniów policyjnych. Wyrokiem „sądu doraźnego”, który odbył się tego samego dnia, jako jeden z nielicznych, osadzony został w obozie i zarejestrowany jako więzień nr 188506. Pozostałych stracono w komorze gazowej jednego z czterech krematoriów w KL Auschwitz II - Birkeanu.
W dniu 4 lipca 1944 r. został przewieziony do KL Mauthausen. Po nalocie 17 lipca tegoż roku, widząc setki zabitych i pracę więźniów - lekarzy, którzy w tak ekstremalnych warunkach ratowali rannych, przyrzekł sobie: „Jeśli przeżyję, zostanę lekarzem”.
Po wojnie zrealizował to postanowienie, ukończył studia medyczne i przez wiele lat pracował jako lekarz w Brzeszczach. Po przejściu na emeryturę przeniósł się do Krakowa, gdzie mieszka do chwili obecnej. Jest członkiem Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego.
Dziś były więzień Auschwitz współpracuje z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, Towarzystwem Opieki nad Oświęcimiem i Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Bierze udział w spotkaniach z młodzieżą polską i niemiecką, dzieląc się ze słuchaczami swymi przeżyciami z lat okupacji i pobytu w hitlerowskich obozach koncentracyjnych.
- Za dotychczasową pracę edukacyjną z młodzieżą, przyczyniającą się do porozumienia narodów polskiego i niemieckiego, Tadeusz Smreczyński został odznaczony w ubiegłym roku Federalnym Krzyżem Zasługi na Wstędze, który formalnie został przyznany mu przez prezydenta Niemiec, Joachima Gaucka - podkreśla Jadwiga Dąbrowska z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Podczas zorganizowanej z tej okazji uroczystości w dniu 14 stycznia 2013 r., konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, dr Werner Köhler, powiedział w swoim okolicznościowym wystąpieniu: Order ten jest przyznawany ludziom, którzy w szczególny sposób zasłużyli się dla Niemiec. (…) W rozmowach z młodymi ludźmi z Niemiec i z Polski przekazuje Pan swoje doświadczenia i wnioski. Wyjaśnia im Pan, że w relacjach międzyludzkich nie ma miejsca na nienawiść. (…) Pana wielkie zasługi na rzecz pamięci i pojednania zostają dziś uhonorowane Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec na Wstędze.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto