Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież z całej Małopolski w konkursie o żołnierzach wyklętych w Oświęcimiu [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Zbiory PWSZ w Oświęcimiu
130 uczniów z całej Małopolski wzięło udział w Małopolskim Konkursie "Śladami żołnierzy wyklętych". Pułkownik Witold Pilecki w panteonie polskiej historii".

Ponad 130 uczniów i 80 nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Małopolski przyjechali do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu w związku z konkursem Małopolskiego Konkursu „Śladami żołnierzy wyklętych. Pułkownik Witold Pilecki w panteonie polskiej historii” organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.

Do oświęcimskiej uczelni przyjechali m.in. reprezentacje szkół z: Krakowa, Gorlic, Ludźmierza, Nowego Targu, Nowego Sącza, Limanowej, Wadowic, Pcimia, Bochni, Tarnowa, Czchowa, Dąbrowy Tarnowskiej, Tymbarku, Brzeszcz, Kęt, Wierzchosławic, Andrychowa i Muszyny i in., by wziąć udział w etapie wojewódzkim konkursu.

Rektor, prof. zw. dr hab. Witold Stankowski nie krył wzruszenia, dziękując, iż tylu młodych ludzi zdecydowało się wystartować w tym trudnym konkursie, którego celem jest propagowanie patriotyzmu, popularyzacja osoby pułkownika Witolda Pileckiego, upowszechnienie wiedzy o bohaterach Polski Podziemnej i powojennego podziemia niepodległościowego, ale również zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski, z zachowaniem szczególnej pamięci o bohaterskiej walce Polaków w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. -

Jestem wam wdzięczny, że przywracacie pamięć o naszych bohaterach i ideałach, które przyświecały ich życiu – powiedział prof. Witold Stankowski, wyrażając nadzieję, iż konkurs z roku na rok będzie cieszył się coraz większą popularnością, a z czasem uzyska rangę konkursu krajowego.

Konkurs składał się dwóch etapów, w tym 50-minutowego testu wiedzy przygotowanego przez dr. Krzysztofa Małysę z Instytutu Politologii PWSZ. W trakcie przerwy młodzi ludzie zwiedzili wystawę poświęconą „żołnierzom wyklętym” przygotowaną przez pracowników uczelnianej biblioteki, obejrzeli film Zbigniewa Klimy z Instytutu Politologii PWSZ Oświęcim pt. „Wspomnienie o rotmistrzu”, a także wysłuchali prezentacji kanclerza Waldemara Tańskiego na temat PWSZ w Oświęcimiu.

Po pierwszym etapie wyłoniono dwie finałowe piątki w dwóch kategoriach - gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Dziesięcioro finalistów stanęło przed komisją, aby zawalczyć o miano najlepszego w części ustnej konkursu, która pozwoliła wyłonić jego laureatów i zwycięzców. Rywalizacja była zacięta. Konieczna okazała się dogrywka.

Ostateczne wyniki – uczniowie gimnazjów: I miejsce zajęła Julia Szymusiak z Gimnazjum w Załucznem, II miejsce - Julia Książek - Publiczne Gimnazjum Stowarzyszenia Szkół Katolickich w Ponikwi, III miejsce - Dagmara Dziadkowiec - Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Pcimiu.

Ponadto wyróżnienia otrzymali: Natalia Brenkus - Gimnazjum w Załucznem, Józef Dylik - Miejskie Gimnazjum nr 2 im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych: I miejsce zajęła Łucja Nowak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej, II miejsce - Anna Mordarska - Zespół Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Nowym Sączu, III miejsce - Karolina Senderak - II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie, a wyróżnienia otrzymali: Justyna Pawlik - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie, Dawid Sęk - III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Krakowie.

Dla 10. finalistów przygotowano upominki ufundowane przez Urząd Marszałkowski w Krakowie, Urząd Miasta Oświęcim oraz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Laureaci otrzymali również nagrody książkowe i słodycze ufundowane przez Małopolskie Kuratorium Oświaty i PWSZ im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu, a dwie zwyciężczynie konkursu – Julia Szymusiak z Gimnazjum w Załucznem oraz Łucja Nowak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej - nagrody finansowe Rektora PWSZ w Oświęcimiu – w wysokości 500 zł każda. Laureaci konkursu w grupie uczniów szkół ponadgimnazjalnych, jeśli tylko spełnią kryteria rekrutacyjne, w nagrodę będą mogli podjąć studia w oświęcimskiej uczelni na wybranym przez siebie kierunku bez wnoszenia opłaty rekrutacyjnej.

Uczniów oceniała komisja w składzie: Joanna Karp - przewodnicząca komisji wojewódzkiej, wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura Wadowice, dr Krzysztof Małysa - wiceprzewodniczący komisji wojewódzkiej, pracownik naukowy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu oraz członkowie: dr Jacek Urbiński - pracownik naukowy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, dr Bogdan Nowosad - pracownik naukowy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, Grzegorz Ćwiękała - pracownik naukowy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu i Ewa Kantyka – wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura Wadowice, wizytator Zygmunt Ormaniec - wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura Wadowice, Grzegorz Olszewski - nauczyciel Miejskiego Gimnazjum nr 3 im. Klementyny Tańskiej - Hoffmanowej w Oświęcimiu, Marek Malata - nauczyciel Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Kalwarii Zebrzydowskiej.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto