Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Auschwitz: niezwykłe rysunki więźniów. W łaźni zobaczymy... pasiastego kota [ZDJĘCIA]

Monika Pawłowska
Te budynki od 1945 roku były niedostępne do zwiedzania
Te budynki od 1945 roku były niedostępne do zwiedzania fot. Archiwum Państwowego Muzeum
Niebawem odwiedzający Muzeum Auschwitz będą mogli zobaczyć unikalne rysunki na ścianie jednego z bloków więziennych z byłego nazistowskiego obozu Auschwitz I. Te obrazki od 67 lat oglądało tylko wąskie grono pracowników muzeum. W bloku prowadzone są prace renowacyjne.

Dzięki środkom europejskim przekazanym Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego m.in. dwa murowane bloki na terenie byłego obozu Auschwitz są konserwowane. Na zabezpieczenia ministerstwo przekazało muzeum ponad 17 milionów złotych, w tym 14,3 to dotacja z Unii Europejskiej.

Wszystkie poobozowe obiekty są zabytkami klasy światowej, wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stąd nieustające prace konserwatorskie mające na celu zachowanie autentyzmu pozostałości po byłym nazistowskim obozie zagłady. Spośród wielu obiektów wymagających pieczy konserwatorów dawnego obozu Auschwitz I wybrane zostały dwa murowane bloki więzienne A-2 oraz A-3.

- Są to bloki dotychczas nieudostępnione zwiedzającym - wyjaśnia Jarosław Mensfelt, rzecznik Państwowego Muzeum Auchwitz-Birkenau. - Są w stanie nienaruszonym od wyzwolenia, czyli od 1945 roku - dodaje. Konserwatorzy od kilku miesięcy pracują w historycznych blokach. - Wśród unikatowych obiektów są rysunki więźnia - mówi Mensfelt. - Zostały wykonane na ścianie łaźni w bloku numer dwa - dodaje. Na jednej ze ścian widać, jak więźniowie myją się nad długimi umywalniami. Na drugiej taką samą czynność wykonuje... pasiasty kot.

Prace w blokach obejmują kompleksową konserwację wszystkich zachowanych oryginalnych elementów i wyposażenia, m.im. stolarki okiennej i drzwiowej, podłóg drewnianych i posadzek betonowych, elementy ceramiczne takie jak piece, umywalnie, miski ustępowe czy płytki ścienne oraz elementy metalowe jak balustrady.

Wiadomo, że budynki bloku nr 2 i 3 powstały w latach 1916-1918. Najpierw przebywali w nich emigranci z zachodniej Galicji, później przymusowi przesiedleńcy z Zaolzia, a w latach 1925-1939 stacjonowało tu Wojsko Polskie. Po wybuchu drugiej wojny światowej bloki zajęli Niemcy i rozpoczęli budowę obozu.

Początkowo obydwa budynki pełniły funkcje mieszkalne, potem były blokami kwarantanny, w 1941 roku weszły w skład bloków przeznaczonych na obóz dla radzieckich jeńców wojennych. Podczas wojny kilkakrotnie zmieniały funkcję. Po zakończonej konserwacji ich funkcja zmieni się kolejny raz.

- Docelowo w blokach tych mieścić się będzie nowa wystawa główna Państwowego Muzeum - informuje Mensfelt. Prowadzenie konserwacji jest możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, przy dofinansowaniu z budżetu ministra kultury i dziedzictwa narodowego i z środków własnych muzeum.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto