Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Oświęcimiu uczcili pamięć więźnia KL Auschwitz Augusta Kowalczyka

Bogusław Kwiecień
Biegacze w Oświęcimiu uczcili pamięć Augusta Kowalczyka. Przebiegli trasę prawie 16 km do Bojszów śladami jego legendarnej ucieczki z KL Auschwitz.

Ponad 70 biegaczy stanęło w Oświęcimiu na starcie 9. Biegu im. Józefa Nojego, który w tym roku był również poświęcony pamięci Augusta Kowalczyka, więźnia KL Auschwitz, któremu w 1942 roku udało się zbiec z tego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady. Uczestnikom niestraszny okazał się ponad 10-stopniowy mróz, pokonali trasę prawie 16 km do Bojszów po śląskiej stronie Wisły, gdzie przez kilka tygodni po ucieczce ukrywał się bohaterski więzień.
Uczestnicy biegu w Oświęcimiu uczcili także pamięć innych więźniów KL Auschwitz. Bieg poprzedził w tym roku 69. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz. Na jego starcie stanęli biegacze z Oświęcimia i okolic, Bojszów oraz grupa z Poznania. - Osiem lat przyjaźniłem się z Augustem Kowalczykiem, organizując jego 30 ostatnich spotkań z młodzieżą z 6804, jakie w sumie odbył. Ta liczba to jego numer obozowy. Podczas jednego z tych ostatnich przed śmiercią pomyślałem, że taki człowiek zasługuje, aby uczcić go w sposób szczególny, Wiedziałem, że Augustowi Kowalczykowi bliski był Oświęcim, co przełożyło się na piękną ideę nowoczesnego hospicjum i zarazem pomnika w tym mieście. Zwróciłem się do prezydenta Oświęcimia z pomysłem rozegrania takiego biegu i spotkał się on z życzliwym odzewem - mówi Andrzej Tomczak, dyrektor Gimnazjum 43 w Poznaniu.
Wśród biegaczy był także m.in. gen. dyw. Roman Polko, dowódca jednostek specjalnych, w tym formacji GROM. - Moi rodzice pochodzą z Bojszów. O ucieczce Augusta Kowalczyka zawsze z wielkim uznaniem opowiadano tam legendy - mówi gen. Polko. Ponadto na starcie stanął wicestarosta oświęcimski Zbigniew Starzec.
Gościny biegaczom przed startem po raz kolejny użyczyła Szkoła Podstawowa nr 5 w Oświęcimiu, skąd przeszli oni do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Pod Ścianą Śmierci uczcili pamięć ofiar tego niemieckiego obozu. Wieniec złożyli zastępca prezydenta Oświęcimia Andrzej Bojarski, wójt Bojszów Henryk Utrata, Helena Wisła, prezes Fundacji Hospicjum Miastu Oświęcim i Andrzej Obstarczyk, prezes Oświęcimskiego Klubu Biegacza "Zadyszka" w Oświęcimiu, który był organizatorem biegu.
Start do biegu wyznaczono na parkingu PMAB. Stąd biegacze przemierzyli trasę do b. obozu Birkenau, gdzie złożono kwiaty przed Bramą Śmierci. Bieg zakończył się w Bojszowach pod pomnikiem poświęconym pamięci mieszkańców, którzy pomagali więźniom obozu. W sąsiedniej szkole odbyło się uroczyste zakończenie z rozdaniem pamiątkowych medali. Przy tej okazji Mirosław Obstarczyk, pracownik PMAB opowiedział historię słynnej ucieczki Augusta Kowalczyka. - Mróz był ostry, do tego porywisty wiatr, ale wszyscy spisali się dzielnie i cała stawka w komplecie dobiegła do mety. Wszystko przebiegło bardzo sprawnie, podziękowania należą się władzom Oświęcimia i Bojszów - podsumował prezes Zadyszki,

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto