Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modelarz z Brzezinki podwójnym mistrzem świata. Budowa modeli zajmuje nawet do dwóch lat.

bok
Zbiory modelarza, Bogusław Kwiecień
Modelarz z Brzezinki posiada w kolekcji tytuły mistrza świata i Europy i kraju. Na co dzień buduje meble kuchenne na wymiar.

Sześć tysięcy części, anielska cierpliwość i dwa lata żmudnej pracy. To krótki przepis na złoty medal Andrzeja Zemły, podwójnego mistrza świata w modelach kartonowych z Brzezinki k. Oświęcimia.
Podczas mistrzostw świata statków i okrętów NAVIGA „C” w Starej Zagorze w Bułgarii modelarz z Brzezinki wywalczył dwa złote medale w klasie C7 za japoński krążownik IJN „Takao” oraz rosyjską fregatę „Talwar”. Andrzej Zemła nie ukrywa satysfakcji, tym bardziej że w jego klasie w szranki stanęli zawodnicy z 12 krajów.
Na serio modelarstwem zajął się jakieś 10 lat temu. Jak mówi, aby zabić nudę.
Uznałem, że zamiast iść do baru, lepiej coś powycinać i pokleić – mówi modelarz. Był to jego powrót do modelarstwa. W szkole podstawowej, podobnie jak wielu rówieśników kupował „Małego Modelarza”. Kleił różne modele, dobrze mu to wychodziło, ale przyszedł moment, że dał sobie spokój. – Człowiek, gdy dorośnie, ciągle poszukuje czegoś nowego. Zaczęła mnie pociągać fotografia, górskie wspinaczki – wyznaje Andrzej Zemła.
Jak dodaje, przez cały ten czas modelarstwo miał gdzieś z tyłu głowy.

Okręty robią wrażenie

Wybrał modelarstwo kartonowe, bo jest najtańsze. Dlaczego klei okręty?
Bo według mnie robią największe wrażenie. Wymagają szczególnie dużego nakładu pracy, ale tym większa jest później satysfakcja – tłumaczy modelarz.
Budowa modelu japońskiego krążownika „Takao” z czasów drugiej wojny zajęła mu ok. dwóch lat. Dokładnie czasu nie liczył. Są dni, gdy przy makiecie spędzał do czterech godzin. Dłużej się nie dało, bo nawet w specjalnych okularach po kilku godzinach dłubania nad milimetrowymi częściami oczy są niemiłosiernie zmęczone. Nie da się też dokładnie przewidzieć, ile potrwa praca nad danym modelem.
Są takie dni, że ciężko się skoncentrować i dosłownie nic się nie klei. Wtedy lepiej dać sobie spokój, bo zmuszanie się daje potem słabe efekty – zaznacza Andrzej Zemła.
Jego „Takao” zostało ocenione wysoko nie tylko przez sędziów w Starej Zagorze. O modelarzu z Brzezinki i jego krążowniku z uznaniem pisano także w specjalistycznym piśmie modelarskim w Japonii.
W modelarstwie kartonowym chodzi, aby model jak najwierniej był podobny do oryginału. To w pierwszym rzędzie oceniają sędziowie podczas zawodów, a do tego precyzję klejenia i wkład pracy. Podczas zawodów dokładnie oglądają każdy element, zadając do tego różne szczegółowe pytania. Tak zwana obrona modelu jest równie ważna jak sam model.
Modelarz to człowiek niezwykle cierpliwy, swoje doświadczenie buduje latami. Każdy sklejony model to małe dzieło sztuki. To cząstka samego siebie przelana w kartonowy kształt modelu – podkreśla Łukasz Fuczek, szef klubu modelarskiego Orzeł Przeciszów, którego członkiem jest Andrzej Zemła. Fuczek też zdobył medal w Starej Zagorze – srebrny za model brytyjskiego krążownika przeciwlotniczego „Colombo”.
Obok dwóch złotych medali MŚ Andrzej Zemła ma w swojej kolekcji trofeów m.in. tytuł mistrza Europy zdobyty w ub. roku w Rumunii oraz medale wywalczone w mistrzostwach Polski, w tym dwa złote.

Na co dzień robi kuchnie na wymiar

Żona Katarzyna akceptuje to jego czasochłonne hobby. – Przynajmniej jestem w domu i wie, co robię – śmieje się– Pan Andrzej jest chlubą Brzezinki. Od małego dziecka jest mieszkańcem naszej wsi – podkreśla Andrzej Ryszka, sołtys Brzezinki.
Modelarski mistrz na co dzień jest stolarzem. Zawodu uczył się w szkole zawodowej prowadzonej przez salezjanów w Oświęcimiu. Wykonuje meble kuchenne także z mistrzowską pasją. Zamówienia na kuchnie dostaje z Anglii, Francji i Niemiec.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto