Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Auschwitz wydało pakiet informacyjny w związku z 70. rocznicą wyzwolenia obozu

Ewelina Sadko
arch
W związku ze zbliżającą się 70. rocznicą wyzwolenia obozu i dużym zainteresowaniem tym wydarzeniem Muzeum przygotowało zestaw podstawowych, choć nie zawsze powszechnie znanych wiadomości związanych z Auschwitz. Ich znajomość ma pozwolić na uniknięcie kompromitujących wpadek w rodzaju użycia sformułowań „polskie obozy śmierci”.

Oto treść oświadczenia Muzeum Auschwitz:
Auschwitz, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, to najbardziej rozpoznawalny symbol Holokaustu i miejsce ludobójstwa na świecie. Nigdy, w żadnym innym obozie lub ośrodku zagłady, esesmani nie wymordowali tak wielkiej liczby Żydów pochodzących prawie z całej okupowanej przez Niemców Europy. Nadal wiele osób jednak nie wie, że Polacy stanowili blisko 40% zarejestrowanych więźniów Auschwitz i że w obozie osadzeni też zostali i ginęli: Romowie, sowieccy jeńcy wojenni i więźniowie ponad dwudziestu narodowości. Tylko specjaliści znają też rolę, jaką miał odegrać Auschwitz w niemieckich planach zasiedlenia i germanizacji terytoriów Europy Wschodniej, które – oprócz wymordowania Żydów – zakładały także wyniszczenie większości ludności słowiańskiej.
Pakiet obejmuje zarówno informacje historyczne, jak i dane dotyczące działalności Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz. Wśród przygotowanych dla dziennikarzy tematów znalazły się m.in.: nazistowskie przesłanki rasistowskie i plany politycznej dominacji oraz zmian demograficznych w Europie Wschodniej, realizacja polityki eksterminacyjnej w Auschwitz, narodowość i liczba ofiar, znaczenie Auschwitz w historii Europy, szczególny charakter Muzeum i Miejsca Pamięci, źródła jego finansowania oraz liczba odwiedzających.

„Polski obóz koncentracyjny” czy „niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny”?

Auschwitz, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny – określenie historycznie poprawne i w takiej formie przyjęte przez UNESCO

Auschwitz, polski obóz koncentracyjny – określenie nieprawdziwe, dezinformujące, sugerujące całkowicie fałszywe wyobrażenia o odpowiedzialności za zbrodnie niemieckich nazistów, stanowiące formę rewizjonizmu obraźliwą dla ofiar.

Obóz koncentracyjny Auschwitz – definicja

„Konzentrationslager Auschwitz” (KL Auschwitz, z niemieckiego: obóz koncentracyjny Auschwitz) to nazwa państwowego niemieckiego obozu koncentracyjnego utworzonego przez niemieckich nazistów w 1940 r., w czasie drugiej wojny światowej, na obrzeżach miasta Oświęcimia, włączonego wraz z tą częścią okupowanej przez Niemcy Polski do Trzeciej Rzeszy.
Polskie obozy koncentracyjne” – dezinformacja

„Polskie obozy koncentracyjne” to nieprawdziwe, dezinformujące, rodzące podejrzenia o rewizjonizm i historycznie mylące określenie stosowane w niektórych mediach, publikacjach i opracowaniach historycznych w odniesieniu do niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym KL Auschwitz, znajdujących się w granicach Polski.

Obozy koncentracyjne i ośrodki zagłady były tworzone i administrowane przez państwo niemieckie. W okresie, kiedy obozy te zostały przez nazistów założone, państwo polskie nie istniało. Obszary Auschwitz były nie tylko okupowane przez Niemcy, ale i włączone geograficznie do państwa niemieckiego. W czasie niemieckiej okupacji Polski (1939-1945) legalnym ośrodkiem władzy polskiej był Rząd RP na uchodźstwie z siedzibą w Londynie, który nie podejmował decyzji o tworzeniu tych obozów koncentracyjnych ani w żaden sposób nie partycypował w administrowaniu nimi. Polskiemu rządowi na uchodźstwie podlegały struktury polskiego państwa podziemnego, które również nie brały żadnego udziału w działalności tych obozów, podejmując działania skierowane przeciwko ich niemieckim twórcom oraz zarządcom.

Używanie określenia „polskie obozy koncentracyjne” w publikacjach, u wielu nieznających historii osób wywołuje przekonanie, że to Polacy zakładali obozy koncentracyjne oraz że wraz z niemieckim okupantem byli współsprawcami zagłady Żydów i innych zbrodni popełnionych w tych obozach.
Auschwitz na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
W związku z powtarzającymi się sformułowaniami o „polskich obozach koncentracyjnych” w 2007 r., na wniosek Polski, została podjęta decyzja UNESCO o zmianie brzmienia tytułu wpisu pozostałości obozu koncentracyjnego Auschwitz na: „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)”.
Japońska bomba atomowa

Warto zauważyć, że choć w czasie II wojny światowej obozy koncentracyjne założone zostały przez niemieckich nazistów nie tylko na terenie okupowanej przez nich Polski, lecz także na obszarze m.in. Litwy, Łotwy, Francji i Holandii, to w mediach nie pojawiają się sformułowania „francuskie obozy koncentracyjne” czy „holenderskie obozy koncentracyjne”. Nie mówi się też na przykład – co nakazywałaby „geograficzna logika” – o „japońskich bombach atomowych” zrzuconych na Hiroszimę i Nagasaki.

Auschwitz to najbardziej rozpoznawalny symbol i miejsce ludobójstwa na świecie
Państwo polskie od chwili ustanowienia na terenach poobozowych Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau podjęło zobowiązanie dbałości o pamięć o zbrodniach dokonanych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i ośrodku zagłady Auschwitz.

Zwyczajne słowa nie pasują do tego Miejsca. Dziś jest nazywane cmentarzem, pomnikiem, miejscem pamięci, muzeum. Ale przecież te określenia nie oddają całego, trudnego do ogarnięcia i wysłowienia, znaczenia Auschwitz. To najpełniej zachowane świadectwo największego upadku człowieczeństwa i wielkiej tragedii w dziejach Europy. To symbol całości dziejów Szoa, całego systemu obozów koncentracyjnych i bezprecedensowego przesilenia zła.
Ochrona reliktów poobozowych
Naszym głównym zadaniem jest ochrona i konserwacja reliktów poobozowych, czyli zachowanie autentyzmu i wymowy tego największego obozu koncentracyjnego i jedynego wielkiego ośrodka Zagłady, którego nie udało się esesmanom zrównać z ziemią.

By wesprzeć te działania, w 2009 r. powstała Fundacja Auschwitz-Birkenau. Utworzyła ona Fundusz Wieczysty, którego środki pozwolą na planową i systematyczną realizację prac konserwatorskich w Miejscu Pamięci.
Edukacja

Równie ważnym zadaniem jest także szeroko rozumiana edukacja. O Auschwitz i Holokauście można uczyć wszędzie. Jednak tylko na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau można nie tylko zapoznać się z historią funkcjonowania obozu i uzyskać bezpośredni dostęp do relacji i wspomnień świadków, ale jednocześnie na własne oczy zobaczyć świadectwa Zagłady: ruiny komór gazowych, krematoriów i inne pozostałości poobozowe.
Znaczenie Auschwitz

Auschwitz leży w samym sercu doświadczenia europejskiego. Jest największym miejscem Zagłady, symbolem jej potwornej całości. W powojennej historii Starego Kontynentu jest stałym punktem odniesienia, najpełniej uzasadniając cały wysiłek tworzenia Europy zjednoczonej, innej, nowej, bardziej ludzkiej i wrażliwej.

Dbałość o to Miejsce nie jest wyłącznie powinnością względem pokoleń minionych, względem ofiar i ocalałych. W dużej mierze jest to także powinność względem tych pokoleń, które nadchodzą. To one muszą dalej nieść nasze powojenne starania o lepszy świat, bardziej wspólnotowy, rozumny, solidarny i bezpieczny. To nasze dzieci i wnuki będą budować przyszłość naszej cywilizacji. Jesteśmy im winni prawdę o Auschwitz.

Miejsce Pamięci obejmuje obszar dwóch zachowanych części obozu: Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, w sumie 191 hektarów, z czego na Auschwitz I przypada 20 ha, a na Auschwitz II-Birkenau 171 ha.

O wyjątkowości tego miejsca stanowi oryginalny teren oraz obiekty, ruiny i ślady dokonanych tu zbrodni Holokaustu i ludobójstwa. Znajdują się tu m.in.: tereny z ludzkimi popiołami; ruiny komór gazowych i krematoriów; miejsca, gdzie lekarze SS przeprowadzali selekcje; drogi, którymi prowadzono ludzi do komór gazowych; miejsca, gdzie rodziny oczekiwały na śmierć; miejsca buntów więźniów i egzekucji; eksponowany jest też jeden z najbardziej wstrząsających dowodów zbrodni – blisko dwie tony kobiecych włosów obciętych ofiarom.

Miejsce Pamięci Auschwitz to nie tylko rozległy teren i autentyczne poobozowe bloki, baraki, wieże strażnicze, ale także dziesiątki tysięcy przedmiotów o szczególnym charakterze, wymowie i symbolice. To przede wszystkim osobiste rzeczy przywiezione przez deportowanych i odnalezione po wyzwoleniu na terenie obozu. Stanowią one unikatowy zbiór przedmiotów związanych z cierpieniem ludzi przywiezionych do Auschwitz bezpośrednio na zagładę, jak i tych, których Niemcy zmusili do niewolniczej pracy. To także obiekty związane z życiem więźniów w obozie. Świadczą one o prymitywnych warunkach mieszkalnych i higienicznych, głodzie, ale także o próbach zachowania człowieczeństwa za drutami Auschwitz.
Konserwacja

Opieką wysoko wykwalifikowanych konserwatorów – dysponujących jedną z najnowocześniejszych na świecie specjalistycznych pracowni – objętych jest ponad sto tysięcy przedmiotów i archiwaliów, ponad 150 zachowanych obiektów budowlanych, ok. 300 ruin, w tym pozostałości po czterech komorach gazowych i krematoriach w Birkenau, ponad 13 km ogrodzenia z 3,6 tys. słupami betonowymi i wiele innych różnego rodzaju urządzeń.
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście

O Auschwitz i Holokauście da się uczyć wszędzie. Jednak tylko na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau można nie tylko zapoznać się z historią funkcjonowania obozu i uzyskać bezpośredni dostęp do relacji i wspomnień świadków, ale także na własne oczy zobaczyć świadectwa Zagłady: ruiny komór gazowych, krematoriów i inne pozostałości poobozowe.

Misję edukacyjną Muzeum realizuje Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, powołane do życia decyzją rządu polskiego z inicjatywy byłych więźniów. Co roku Miejsce Pamięci odwiedza ponad milion osób z całego świata. Większości z nich w czasie wizyty towarzyszą i pomagają wyszkoleni przez Centrum edukatorzy.

MCEAH organizuje także studia podyplomowe, seminaria, konferencje tematyczne, pobyty i wyjazdy studyjne, zajęcia warsztatowe i obozy naukowe dla pedagogów i młodzieży z całego świata.
Unikatowa kolekcja sztuki
Muzeum posiada w swoich zbiorach największą i unikatową na skalę światową kolekcję sztuki powstałej w obozie Auschwitz. Sztuka obozowa ze względu na olbrzymią wartość historyczną i emocjonalną stanowi uniwersalny przekaz zrozumiały dla każdego odbiorcy.
Archiwum

W zbiorach archiwum znajdują się m.in. dziesiątki tysięcy ocalałych dokumentów obozowych, ok. 39 tys. negatywów fotografii nowo przywiezionych więźniów i blisko 2,5 tys. fotografii rodzinnych Żydów, deportowanych na zagładę do Auschwitz.

Więcej informacji dostępnych jest tutaj:
http://70.auschwitz.org/index.php?option=com_content&view=article&id=75&Itemid=176&lang=pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto