Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nad Wartą w grodzisku Gąszczyk odkryto ślady osadnictwa

Beata Marciniak
Archeolodzy odkryli ślady osadnictwa m.in. z epoki żelaza
Archeolodzy odkryli ślady osadnictwa m.in. z epoki żelaza Fot, UM CYWA
Archelodzy wspólnie ze studentami wydobyli fragmenty naczyń ceramicznych pochodzących z kultury łużyckiej czyli wczesnej epoki żelaza

Nad Wartą, na stanowisku archeologicznym w grodzisku Gąszczyk odkryto ślady osadnictwa m.in. z epoki żelaza - brukowane chodniki, ziemianki z paleniskiem oraz ceramikę z czasów kultury łużyckiej i wczesnego średniowiecza. Arecheolodzy szukali tutaj skarbu Częstocha.

Na zalesionym wzniesieniu w zakolu Warty (okolice Przeprośnej Górki koło Mstowa) archeolodzy z Muzeum Częstochowskiego wraz ze studentami Historii Uniwersytetu Śląskiego przeprowadzili badania sondażowe w miejscu, które pochodzi z kultury łużyckiej (ok. 750-550 lat p.n.e.) i prawdopodobnie było użytkowane również we wczesnym średniowieczu. Wznowione po 44 latach prace są kontynuacją badań, jakie w 1966 roku zakończył na tym terenie archeolog Włodzimierz Błaszczyk.

- Udało nam się wydobyć fragmenty naczyń ceramicznych, pochodzących z kultury łużyckiej z przełomu lat 750 - 550 p.n.e., czyli wczesnej epoki żelaza. Dotarliśmy też do elementów, które najprawdopodobniej stanowiły obiekty mieszkalne i gospodarcze. Być może uda nam się również potwierdzić obecność na tym terenie państwa Wiślan z IX - X wieku - informuje kierownik działu archeologii Muzeum Częstochowskiego Maciej Kosiński.

Prowadzone na obszarze ponad pół ara wykopaliska były pierwszym, rozpoznawczym etapem projektu badawczego. W przyszłości archeolodzy planują kontynuację badań całego Grodziska zajmującego powierzchnię 0,89 ha. Postęp prac na terenie Gąszczyka ocenił zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Majer.

- Badania archeologiczne na tym terenie są istotne z tego względu, że być może pozwolą dokładnie ocenić wczesnośredniowieczne osadnictwo na terenie Częstochowy i okolic. Wprawdzie nie spodziewamy się odkryć skarbu przodka częstochowian - legendarnego Częstocha, ale wykopaliska z pewnością mogą przynieść wiele interesujących informacji na temat życia ówczesnych mieszkańców osady - mówi wiceprezydent.

Gąszczyk-Grodzisko to wzgórze o wysokości 296 m n.p.m., od północy otoczone stromą krawędzią opadającą do płynącej w dole Warty. Takie ułożenie miało duży wpływ na obronny charakter grodziska. Od drugiej strony, gdzie jest znacznie łatwiejszy dostęp, istniała fosa powstrzymująca ewentualny najazd najeźdźcy. Jest prawdopodobne, że na górze Gąszczyk znajdowała się wzmiankowa w 1555r. Fortalicja.

Według przekazów historycznych już wtedy była ruiną. Lokalizacja w tym miejscu strażnicy obronnej jest stawiana w wątpliwość przez niektórych znawców tematu, bowiem zgodnie z posiadanymi informacjami powinna ona stać na lewym brzegu Warty. Gąszczyk zaś leży na prawym. Wiadomo jednak na pewno, że warownia znajdowała się naprzeciw królewskiej wsi Mirów, na skale zwanej Grodzisko.

Zdaniem naukowców nasi przodkowie w Goszczyku mieli tu znakomity ogląd okolicy. Krajobraz oraz względy obronne zdecydowały, że osiedlili się w tym miejscu.

Dlatego naukowcy i studenci przekonują, że miejsce to nie zasługuje na zapomnienie. Marzą o skansenie. - Sanktuarium na Przeprośnej Górce, piękna przyroda i do tego skansen z odpowiednim programem edukacyjnym mogłyby stanowić znakomitą atrakcję turystyczną - dowodzą.

Na terenie Gąszczyka odkrywana była też ceramika kultury łużyckiej z okresu 750-550 lat p.n.e. To dowód, że wzgórze było atrakcyjne dla osadników przez wiele wieków.

Mieszkańcy Mirowa mają nadzieję, że odkrycie przyciągnie turystów. - Tutaj są piękne tereny i mógłby tu powstać rzeczywiście skansen, wtedy Mirów by się rozwinął - dodaje Anna Janik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto