Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najstarsza miejscowość w Polsce to Grojec. Ma 6500 lat

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Najstarsza miejscowość w Polsce to Grojec. Sensacyjne wyniki archeologicznych wykopalisk. Sołtys wsi marzy o utworzeniu skansenu archeologicznego.

Grojec jest tak stary? - nie kryją zdumienia mieszkańcy wsi, słysząc, że liczy ona sobie 6500 lat! - Nie tak dawno mówiło się, że pochodzimy od Celtów - mówi Mirosław Darosz, mieszkaniec Grojca, którego dom sąsiaduje ze stanowiskiem archeologicznym pod Górą Grojecką, gdzie w latach 60. , 70., a potem 80 prowadzono wykopaliska. Przyniosły one sensacyjne odkrycia.

- Faktycznie kilka miesięcy temu wiedzieliśmy, że Grojec ma ok 2500 lat, czyli powstał ok. 550 - 450 p.n.e. Znaleziony materiał ceramiczny, w tym wyroby garncarskie były charakterystyczne dla kultury łużyckiej i kultury Celtów - mówi Wawrzyniec Mizgalski, który od lat pasjonuje się historią Grojca.

Według niego, na Górze Grojeckiej, mogła zamieszkać jakaś ekspansywna grupa Celtów, która wędrowała na południe i tutaj połączyła się z rdzenną ludnością. Być może byli to słabsi przedstawiciele tego plemienia, którzy zmęczeni wędrówką zatrzymali się tutaj na dłużej. Grodzisko na Górze Grojeckiej pełniło funkcje obronne. Jak długo istniało? Tego nie wiadomo.

- Mogło być tak, że rozwijająca się osada zrobiła się za mała dla wszystkich tam zamieszkujących i postanowiono wybudować nową większą dwa kilometry na wschód, gdzie dzisiaj znajduje się centrum Grojca - przypuszcza Wawrzyniec Mizgalski.

To były prawdziwe rewelacje, ale jeszcze bardziej sensacyjne okazały się wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych w latach 80. O tym, że takie badania były prowadzone wiedziano od kilku lat, ale dopiero niedawno udało się natrafić na ich dokumentację.

Archeolodzy ponownie pojawili się na Górze Grojeckiej na początku lat 80. w związku z budową magistrali wodociągowej "Krak". Ekipa z Uniwersytetu Wrocławskiego dokładniej przekopała wówczas grodzisko.
Efektem ich prac w latach 1982 - 1983 było odkrycie dziewięciu jam mieszkalnych. Były różnej wielkości.

Największa miała średnicę 800 na 210 cm i sięgała na głębokość 78 cm. W jamach znaleziono kilkaset fragmentów ceramiki charakterystycznej dla kultury łużyckiej, ale także ceramikę neolityczną i zakresu kultury lendzielskiej. Była to kultura neolityczna, która wyodrębniła się z kręgu kultur naddunajskich ok. 5000 - 4000 p.n.e.

Kiedy więc mogła powstać osada na Górze Grojeckiej? - Dokładnie nie wiemy. Zebrany w trakcie wykopalisk materiał pozwala datować jej powstanie na jakieś 4500 - 4000 lat p.n.e, w tzw. wczesnym neolicie, gdy ludy z epoki neolitu dotarły na północ Europy. Spodziewałem się, że korzenie Grojca mogą być starsze niż wcześniej sądziliśmy, ale nie aż tak bardzo. Z pewnością oczy zrobiły mi się duże, jak to zobaczyłem - przyznaje Wawrzyniec Mizgalski. - Na dodatek, jesteśmy jedną z najstarszych miejscowości w Polsce, która istnieje i mieszkają w niej ludzie! - podkreśla lokalny historyk.

W Polsce są inne przykłady śladów równie starych kultur, jak Biskupin czy Ostrów Lednicki, które są już tylko zabytkami do zwiedzania. Nikt tam już nie mieszka. - Tak sobie myślę, że gdyby znalazły się pieniądze i zrobiono by jeszcze raz pełne wykopaliska na Górze Grojeckiej, to może i znalazłyby się jakieś groby sprzed 6000 tysięcy lat , bo udowodniono, że swoich zmarłych ówczesne ludy chowały w najbliższym otoczeniu osady, więc u nas też coś takiego było - dodaje Wawrzyniec Mizgalski.

Zdaje sobie jednak sprawę, że takie badania są niezwykle kosztowne i trudno przypuszczać, żeby na Górze Grojeckiej w najbliższych latach znów mieli pojawić się archeolodzy, chociaż jest to miejsce dalej zapisane, jako stanowisko archeologiczne.

Stąd nie można się tutaj budować. Także podczas prac polowych trzeba uważać, aby orka nie była za głęboka.
Sołtysowi Grojca Krzysztofowi Wolakowi marzy się skansen archeologiczny, w którym można by te wszystkie rewelacje przedstawić mieszkańcom i turystom.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto