Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiek: od czterech lat walczą o likwidację "dzikiego" parkingu

Bogusław Kwiecień
Na "dzikim" parkingu pod oknami mieszkańców ulic Długiej i Karoliny codziennie parkuje po kilkadziesiąt samochodów osobowych, ale pojawiają się także autobusy i samochody ciężarowe
Na "dzikim" parkingu pod oknami mieszkańców ulic Długiej i Karoliny codziennie parkuje po kilkadziesiąt samochodów osobowych, ale pojawiają się także autobusy i samochody ciężarowe Bogusław Kwiecień
Mieszkańcy ulic Długiej i Karoliny w centrum Osieka protestują przeciwko parkingowi tuż pod oknami swoich domów, który według nich powstał "na dziko". Od prawie czterech lat domagają się od Urzędu Gminy jego likwidacji. Niespełna dwa tygodnie temu urząd w końcu zdjął znaki informacyjne o parkingu, co niewiele zmieniło. Samochody dalej tutaj parkują.

W 2010 r. przy okazji budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Długiej i Karoliny podjęto decyzję, aby też utwardzić plac obok pod parking. Stanęły znaki. Codziennie auta zostawia tu kilkadziesiąt osób, do tego parkują ciężarówki, busy, autobusy i ciągniki rolnicze.

- Nikt z Urzędu Gminy z nami w tej sprawie nie rozmawiał, nie pytał o opinie, chociaż moja posesja i sąsiadów bezpośrednio graniczą z tym placem - denerwuje się Adam Wojtala, mieszkaniec ul. Długiej. Kiedyś planowano w tym miejscu budowę domu nauczyciela.

Powiedzieć, że jest to miejsce uciążliwe, to stanowczo za mało. - Nad placem unoszą się tumany kurzu, opary benzyny, okna w domu nie można otworzyć - wylicza Wojtala. Wieczorem i w nocy jest to miejsce spotkań towarzyskich młodych ludzi przyjeżdżających samochodami i motocyklami. - Nie ma mowy o spaniu, gdy za oknem słychać ryk silników i puszczaną na cały regulator muzykę - dodają ludzie z sąsiedztwa.

Po weekendach na placu, ale i na prywatnych podwórkach, walają się puszki i butelki, a do tego panuje nieznośny smród. Uczestnicy tych balang bez większych ceregieli załatwiają swoje potrzeby pod ogrodzeniami domów. - Tutaj nie da się żyć - skarżą się mieszkańcy, którzy na dodatek czują się lekceważeni przez władze gminy. - Rozmawialiśmy z wójtem, ale nie reagował na nasze prośby. Po dwóch latach nalegań urząd nakazał posadzenie kilkunastu iglaków, które i tak są już suche. Na oficjalne pismo z 13 marca br. odpowiedź dostałem 22 sierpnia - zaznacza Adam Wojtala.

W Urzędzie Gminy potwierdzają, że plac nie jest formalnie parkingiem, dlatego zdjęto znaki informujące o parkingu. Jednocześnie, jak zaznacza wójt Jerzy Mieszczak, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego na tym terenie jest dopuszczona budowa parkingu.- Kiedyś były tu chaszcze. Ludzie mówili, żeby teren uporządkować, bo jest to centrum Osieka - tłumaczy wójt.

Nie ma zamiaru zrobić nic, by zakazać zostawiania aut na placu. - Nie mam strażników, żeby pilnowali tego miejsca - mówi Mieszczak. Zapowiada tylko, że w przyszłym roku plac zostanie od nowa zagospodarowany, być może znów na parking, ale taki z prawdziwego zdarzenia, a inwestycja będzie konsultowana z mieszkańcami.

A co z nocnymi balangami? Od tego, jak dodają w urzędzie, jest policja.

Minimalnie od 7 do 20 m

- Usytuowanie i odległość miejsc parkingowych od budynków mieszkalnych uzależnione są od liczby stanowisk. Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. odległość parkingu dla samochodów osobowych od okien domów nie może być mniejsza niż 7 metrów w przypadku, gdy parking jest przygotowany dla czterech samochodów, 10 m w przypadku od 5 do 60 stanowisk postojowych i 20 m w przypadku większej liczby stanowisk.

- Odległości te dotyczą również parkingów zlokalizowanych w pobliżu placów zabaw i boisk dla dzieci i młodzieży.
Nie dotyczą natomiast miejsc postojowych przy hotelach, budynkach opieki zdrowotnej, oświaty i wychowania.

- W odległości nie mniejszej niż 5 m od okien budynków mieszkalnych mogą znajdować się jedynie miejsca dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne. Miejsca te muszą być oznakowane.

- W tej chwili na placu w Osieku zmieści się nawet ponad 60 pojazdów. Na parkingach przy budynkach mieszkalnych nie mają prawa parkować autobusy.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto