Bronisław Skoczek (pierwszy od lewej) i Władysław Baruś (pierwszy od prawej) Bronisław Skoczek (pierwszy od lewej) i Władysław Baruś (pierwszy od prawej)

Bronisław Skoczek (pierwszy od lewej) i Władysław Baruś (pierwszy od prawej) (© Zbiory Janusz Januszewski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Za zasługi na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL, Prezydent RP nadał odznaczenia 30 działaczom opozycji antykomunistycznej lat 1956-1989. Wśród nich znaleźli się Władysław Baruś i Bronisław Skoczek z Oświęcimia. Uroczystość i dekoracja odznaczonych odbyła się 9 marca 2018 r. w Pałacu Krzysztofory.

Wśród odznaczonych został Władysław Baruś (ur. 1943) zamieszkały w Oświęcimiu – Brzezince. Pan Baruś był - działaczem NSZZ „Solidarność” w Zakładach Chemicznych „Oświęcim”. Organizatorem druku i kolporterem pism drugoobiegowych, m.in. serwisów informacyjnych „Solidarność – Ziemia Oświęcimska”. Po wprowadzeniu stanu wojennego był kurierem pomiędzy podziemnymi strukturami „Solidarności” w Krakowie i Oświęcimiu. Organizator i uczestnik akcji ulotkowych, a także akcji wsparcia materialnego rodzin zatrzymanych opozycjonistów. Aresztowany w kwietniu 1983 r., inwigilowany przez SB.

A także Bronisław Skoczek (ur. 1952) mieszkaniec Oświęcimia - związany z NSZZ „Solidarność” w Zakładach Chemicznych a następnie w Kopalni Węgla Kamiennego „Czeczott”. W 1985 r. nawiązał współpracę z działaczami podziemnej „Solidarności” z Jastrzębia-Zdroju. Współpracował z tajną Regionalną Komisją Wykonawczą „Trzeci Szereg” NSZZ „Solidarność” Region Podbeskidzie. Kolporter prasy podziemnej, m.in. „OŚĆ”, „RIS”, „GROS”. Współorganizator mszy za ojczyznę, pielgrzymek ludzi pracy, demonstracji i manifestacji patriotycznych. Inwigilowany przez SB.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 r. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu roku 2011 przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa IPN, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL. Pierwowzorem Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z czasów II RP.

ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!