Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: mieszkańcy osiedla Chemików chcą przebudowy al. Słowackiego

Bogusław Kwiecień
Stanisław Woźniczka, Alicja Pasterak i Paweł Kobielusz na rogu al. Słowackiego i Mieszka I
Stanisław Woźniczka, Alicja Pasterak i Paweł Kobielusz na rogu al. Słowackiego i Mieszka I Bogusław Kwiecień
Na osiedlu Chemików w Oświęcimiu mieszkańcy skarżą się: wyjazd na al. Słowackiego to karkołomna łamigłówka! Wierzą, że aleję można przebudować tak, żeby włączanie się do ruchu stało się dla wszystkich łatwiejsze.

Podkreślają, że żadne półśrodki w postaci dodatkowego oznakowania nie poprawią bezpieczeństwa. Do tego jeszcze utrudniają życie kierowcom, którzy po wprowadzeniu powierzchni wyłączonych z ruchu na al. Słowackiego stracili w efekcie kilkadziesiąt miejsc postojowych. Pojazdy krążące po okolicznych ulicach w poszukiwaniu wolnych miejsc są obecnie tutaj częstym obrazkiem.

Pod protestem na takie załatwienie sprawy podpisało się ponad 60 osób z ulic Słowackiego, Mieszka I i Chrobrego. Zdaniem mieszkańców, dodatkowe oznakowanie zostało wprowadzone zupełnie bez głowy i w ogóle nie przyczyniło się do poprawy widoczności na Słowackiego, która jest jedną z głównych arterii os. Chemików. - Dalej jest strach włączyć się do ruchu na przykład z ul. Wróblewskiego - dodaje Stanisław Woźniczka, inny mieszkaniec al. Słowackiego.

Jeszcze gorzej jest na skrzyżowaniu z ul. Tysiąclecia, które należy do najbardziej niebezpiecznych w mieście. By w pełni ocenić sytuację, kierowcy muszą wyjeżdżać prawie do połowy jezdni. Poziome znaki "Stop" to w tym miejscu czysta teoria.

- Należy pamiętać, że gdy budowano os. Chemików, to ruch był znikomy. Dlatego istniejące rozwiązania zupełnie nie przystają do obecnej rzeczywistości - zaznacza Paweł Kobielusz, który sam jest mieszkańcem ul. Chrobrego, a jednocześnie radnym powiatowym.

Stąd jego interpelacja do zarządu powiatu w sprawie poprawy bezpieczeństwa i budowy miejsc postojowych przy al. Słowackiego, która w jego ocenie nie potraktowana została z odpowiednią powagą. Za to dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Andrzej Huczek twierdzi, że oznakowanie wykonane zostało zgodnie ze sztuką i przepisami oraz po konsultacjach z policją i Urzędem Miasta. Powiat, któremu podlega al. Słowackiego, nie kwapi się także do jej przebudowy. Radny Kobielusz już rok temu wystąpił z wnioskiem o ujęcie tego zadania wśród inwestycji, ale niewiele wskórał. Szef ZDP przyznaje, że gotowa jest dokumentacja na modernizację Słowackiego od ul. Zaborskiej do Tysiąclecia, ale nie ma pieniędzy, a w tym przypadku potrzebne są duże nakłady.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto