Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Oddali hołd polskim żołnierzom poległym pod Rajskiem

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Lech Chodacki /Oświęcimska Gmina
Była to jedna z bitew granicznych wojny obronnej Polski w 1939 roku. Żołnierze polskiej piechoty pod dowództwem majora Piotra Ryby stawili czoła przeważającym siłom niemieckiego Wehrmachtu

Przed pomnikiem Nike w Rajsku (gm. Oświęcim) odbyły się uroczystości w związku z 79. rocznicą największej na ziemi oświęcimskiej bitwy podczas wojny obronnej Polski 1939 roku.

W wydarzeniu udział wzięli krewni uczestników bitwy, wśród nich córka i synowa porucznika Zygmunta Reimschüssela, który poległ w boju pod Rajskiem, przedstawiciele kombatantów z Kęt, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Grupy Operacyjnej "Kęty", delegacje samorządów gminy i powiatu, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Oświęcimiu, placówek edukacyjnych prowadzonych przez gminę Oświęcim oraz lokalnych organizacji działających w Rajsku: bractwa św. Barbary i Koła Gospodyń Wiejskich.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego w asyście pocztów sztandarowych i warty honorowej, którą pełnili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim”.

Zastępca wójta gminy Oświęcim Bartłomiej Bąk przypomniał krótko wydarzenia sprzed 79 lat, gdy żołnierze polskiej piechoty pod dowództwem majora Piotra Ryby stawili czoła przeważającym siłom niemieckiego Wehrmachtu, w tym jednostkom 5 Dywizji Pancernej. - Naszym obowiązkiem jest pamiętać i przekazywać najmłodszym pamięć o tych tragicznych wydarzeniach. O tym, że 79 lat temu dzieciom i młodzieży nie było dane normalnie rozpocząć rok szkolny - powiedział Bartłomiej Bąk.

Specjalny program na tę okazję przygotowali uczniowie miejscowej szkoły, przedstawiając patriotyczne pieśni i wiersze oraz przypominając historyczny kontekst i przebieg Bitwy pod Rajskiem. Na placu przed Pomnikiem stanęła ponadto wystawa na temat polskich formacji wojskowych biorących udział w boju.

Bitwa o Rajsko pod Oświęcimiem stoczona została 4 września 1939 roku. Była to jedna z bitew granicznych wojny obronnej Polski w 1939 roku. Po stronie polskiej, pod dowództwem majora Piotra Ryby (nominalnie dowódcy I batalionu 16 pułku piechoty) walczyli żołnierze I i IV batalionu oraz plutonu przeciwpancernego z 16 pułku piechoty, bateria artylerii z 6 pułku artylerii lekkiej, trzy plutony kompanii ON (Obrony Narodowej) "Kęty" oraz żołnierze z innych oddziałów (12 i 20 pułku piechoty).

Po stronie niemieckiej, pod dowództwem generała Heinricha von Vietinghoffa, w walkach brały udział jednostki 5 Dywizji Pancernej, wchodzącej w skład VIII korpusu armijnego, grupa armii "Süd" (południe).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oświęcim. Oddali hołd polskim żołnierzom poległym pod Rajskiem - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto