Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: otworzyli ośrodek psychiatrii dziecięcej

Monika Pawłowska
Monika Szukalska, dyrektor ośrodka rehabilitacji,  podczas spotkania z małym pacjentem
Monika Szukalska, dyrektor ośrodka rehabilitacji, podczas spotkania z małym pacjentem Monika Pawłowska
Rodzice dzieci, które wymagają opieki lekarzy psychiatrów i psychologów będą teraz mieli lżej. Nie muszą szukać pomocy dla swoich pociech u specjalistów w Krakowie czy Katowicach. Od 1 sierpnia w Oświęcimiu działa Ośrodek Rehabilitacji Euro-Med, który zapewnia świadczenia dzienne psychiatryczne dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dzienny ośrodek psychiatryczny w Oświęcimiu przy ul. Dąbrowskiego 30, jest takim 13. w kraju, a pierwszym w Małopolsce. Jak przekonują w Euro-Medzie, podobne ośrodki będą powstawały jak przysłowiowe "grzyby po deszczu", bo dzieci i młodzież coraz częściej potrzebuje pomocy. - Niestety, problem zaburzeń u dzieci narasta - przyznaje Monika Szukalska, dyrektor oświęcimskiego ośrodka Euro-Med.

Rodziców powinny niepokoić nie tylko agresywne zachowania ich dzieci, nadpobudliwość, ale również apatyczność i ospałość. To również znak, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego i wymaga pomocy lekarzy specjalistów.

- Swoimi obserwacjami powinni się podzielić najpierw z lekarzem pierwszego kontaktu w swojej przychodni, który wystawia skierowanie do lekarza psychiatrii - przekonuje Monika Szukalska. - Ten wystawia skierowanie do naszego ośrodka, a tu na miejscu nasz lekarz specjalista psychiatrii dziecięcej po badaniach zdecyduje o dalszym leczeniu - dodaje dyrektor.

Terapia dzięki kontraktowi z Narodowym Funduszem Zdrowia jest bezpłatna. Dziecko ma zagwarantowaną kompleksową opiekę przez pięć godzin dziennie i posiłek.
W ośrodku leczone są nie tylko zaburzenia psychiczne, również schizofrenia, zaburzenia nastroju, zaburzenia nerwicowe, upośledzenia umysłowe, zaburzenia rozwoju psychicznego oraz zaburzenia zachowania i emocji oraz fizjologiczne.

Tu lekarze zdiagnozują i pomogą w trudnościach szkolnych młodzieży, ale też tym z nadpobudliwością psychoruchową (ADHD), z zaburzeniami łaknienia, czyli anoreksją, bulimią i otyłością. - Zapewniamy opiekę lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów zajęciowych, fizjoterapeutów i pielęgniarki - wylicza Monika Szukalska. - Lekarze na miejscu odbywają konsultacje, badania psychologiczne, sesje psychoterapii indywidualnej i grupowej - dodaje. Do tego dochodzi terapia zajęciowa i zajęcia rehabilitacji ruchowej.

Ośrodek pierwszych pacjentów przyjął w środę, w piątek. przyszła ich czwórka.- Mam nadzieję, że wspólnie poradzimy sobie z problemem mojego syna, bo mnie samej już opadają ręce - mówi mama 7-letniego chłopca. Jak wyjaśnia, jej synek jest nadpobudliwy.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto