Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcimskie Centrum Kultury: nieme, ale cyfrowe, czyli "Pan Tadeusz" z 1928 roku

Bogusław Kwiecień
Z trzygodzinnej wersji z 1928 roku udało się zmontować 128 minut
Z trzygodzinnej wersji z 1928 roku udało się zmontować 128 minut fot. archiwum
Dla kinomanów zrekonstruowany cyfrowo polski film "Pan Tadeusz" z 1928 roku będzie z pewnością dużą ciekawostką. Na niecodzienny seans zaprasza Oświęcimskie Centrum Kultury 2 kwietnia o godz. 18. Jest to jedna z propozycji tej placówki w ramach projektu "Dom otwarty z cyklu: Film - fabryka marzeń".

Oświęcimskie Centrum Kultury proponuje kinomanom wersję "Pana Tadeusza" z 1928 roku

"Pan Tadeusz" - film niemy z 1928 roku, zrealizowany na podstawie epopei Adama Mickiewicza, zaginął w czasie II wojny światowej. W latach 50. ubiegłego wieku odnaleziono fragmenty filmu o łącznej długości 42 minut.

W 2006 roku we Wrocławiu odnaleziono kolejne fragmenty, dzięki czemu udało się zmontować ponad 120 minut trwającego pierwotnie ponad trzy godziny filmu. Film zrekonstruowano cyfrowo w 2012 roku w ramach projektu Filmoteki Narodowej.

Przedwojenni filmowcy - scenarzyści Andrzej Strug i Ferdynand Goetel oraz reżyser Ryszard Ordyński, przenosząc na ekran arcydzieło Adama Mickiewicza, postanowili zrealizować ciąg żywych obrazów.

Film Ordyńskiego był drugą próbą przeniesienia "Pana Tadeusza" na ekran. Pierwszą podjęto na przełomie lat 1919-1920, kiedy to biuro wynajmu "Petef" zleciło realizację filmu Zygfrydowi Mayflauerowi - wziętemu operatorowi. Nakręcono ponad tysiąc metrów taśmy odpowiadających 30 minutom projekcji, ale dalsze prace przerwano z przyczyn technicznych.

Ryszard Ordyński wrócił jednak do koncepcji poprzednika i tak powstał jego film - zbiór najważniejszych i najefektowniejszych scen poematu uzupełnionych i połączonych w całość strofami wiersza.

Zadbano o realia. Zdjęcia plenerowe kręcono w województwie nowogródzkim, niedaleko Świtezi. W scenach batalistycznych wziął udział I Pułk Szwoleżerów Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz IV Zaniemeński Pułk Ułanów.

Uroczysta premiera filmu odbyła się w listopadzie 1928 roku w Warszawie w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W wydarzeniu uczestniczyli najwyżsi dostojnicy państwowi - prezydent Ignacy Mościcki, marszałek Józef Piłsudski, członkowie Rady Ministrów oraz korpusu dyplomatycznego. Słowo wstępne wygłosił pisarz Juliusz Kaden-Bandrowski.

Film cieszył się ogromnym powodzeniem, otrzymał entuzjastyczne recenzje i wiele ciepłych słów ze strony takich osobistości świata kultury, jak Zofia Nałkowska, Jan Lechoń czy Antoni Słonimski, chociaż nie zabrakło uwag, że na plan pierwszy wysunięto sceny batalistyczne. Na ekranie przewinęła się czołówka ówczesnych gwiazd kina. Plakat do filmu zaprojektował wybitny malarz Wojciech Kossak.

Muzykę do zrekonstruowanej wersji skomponował w 2012 roku Tadeusz Woźniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oświęcimskie Centrum Kultury: nieme, ale cyfrowe, czyli "Pan Tadeusz" z 1928 roku - Oświęcim Nasze Miasto

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto