Pływanie. W Oświęcimiu bili rekordy pod okiem ministra sportu i turystyki Witolda Bańki [ZDJĘCIA]

Michał Daszkiewicz nie krył radości po ustanowieniu nowego rekordu Polski 14-latków na 400 metrów stylem dowolnym. Fot. Jerzy Zaborski
Wiele emocji i radości było w zawodach w Oświęcimiu, pod hasłem „Bijemy rekordy”, którym patronuje Paweł Korzeniowski, a kończących tegoroczne zmagania.

Zawody swoją obecnością uświetnił Witold Bańka, minister sportu i turystyki, który nie tylko dokonał uroczystego otwarcia zawodów, ale także wręczył świąteczne upominki niepełnosprawnym pływakom, a przygotowane przez sponsorów.

Wiele było emocji w rywalizacji na 200 m stylem motylkowym, który był koronnym dystansem głównego patrona imprezy. Tylko w tej konkurencji rozegrano eliminacje.

W finale kobiet zwyciężyła Dominika Adamiec (2.15,63), wyprzedzając Katarzynę Kołodziej (2.15,34) Paulinę Wojtaszewską (2.20,05), także reprezentantkę oświęcimskiego klubu.

Z kolei w męskim finale zwyciężył Patryk Blachura (1.59,95). Wyprzedził Oskara Cieślę (2.02,39) i Mikołaja Kozieła (2.02,53).

W stylu zmiennym, na 400 m, brylował Sebastian Ciastoń (4.24,76). Wyprzedził Przemysława Suchańskiego (4.30,59) i Kacpra Mayerberga (4.37,14).

Z kolei na 100 m stylem zmiennym zwyciężył Kamil Goleniec (57,06). Wyprzedził Kacpra Steca z Kmity Zabierzów (59,52) i Mateusza Sordyla z Victorii Kozy (1.00,05).

Z kolei na 200 m zmiennym wygrał Sebastian Ciastoń (2.03,24). Wyprzedził Kamila Goleńca (2.04,26). Obaj zgodnie podkreślili, że bratobójcza walka tylko pozytywnie ich nakręca.

W ostatnim wyścigu zawodów kibice mieli tzw. wisienkę na torcie. Na 400 m stylem dowolnym Michał Daszkiewicz (3.57,40) przegrał minimalnie ze swoim klubowym kolegą Sebastianem Ciastoniem (3.57,38), ale i tak ustanowił nowy rekord Polski 14-latków. Wymazują z tabel stary wieloletni wynik poprawił go aż o 2 sekundy.

W klasyfikacji medalowej całej imprezy zwyciężyła Unia Oświęcim, zdobywając 116 medali (44 złote, 35 srebrnych i 37 brązowych). Drugi był Wodnik Siemianowice Śląskie - 29 medali (14 złotych, 6 srebrnych i 9 brązowych), a miejsce na najniższym stopniu podium uzyskała SP * Chrzanów – 16 medali (10 złotych, 5 srebrnych i 5 brązowy).

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Dorian Bachlaj z Odnraszka Bielsko-Biała. Z kolei wśród kobiet główne trofeum przypadło oświęcimiance Marcie Klimek. Oboje otrzymali okazałe puchary z rąk prezesa MOZP Kazimierza Woźnickiego.

Poza tym wybierano najlepszych zawodników w kilku kategoriach wiekowych.