Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pola Chwały 2016: każdy może poczuć się jak rycerz [PROGRAM]

.
Pola Chwały 2016. Zbliża się 11. edycja Pól Chwały w Niepołomicach. Ta impreza o charakterze ogólnopolskim jest jednym z największych i najbardziej znanych spotkań miłośników historii, gier historycznych i militariów. W tym roku będzie szczególnie poświęcona czasom antycznym.

Pola Chwały 2015 w Niepołomicach [ZDJĘCIA]

Pola Chwały 2016. W Niepołomicach stanie antyczne miasteczko
Na terenach zielonych wokół Zamku Królewskiego i Rynku w Niepołomicach stanie antyczne miasteczko. W namiotach rzemieślników będzie można zobaczyć jak powstawały starożytne wazy i mozaiki, co na siebie ubierano i jakie stosowano kosmetyki. Na stanowisku garncarza będzie się można przyjrzeć procesowi wytwarzania lampki oliwnej, a u kaletnika sprawdzić, jakie buty były modne w czasach imperium rzymskiego i jak je robiono. Zapewne wielu zainteresuje antyczna kuchnia tym bardziej, że będzie można skosztować dawnych przysmaków. Zwiedzający dowiedzą się jak mogły wyglądać wystawne uczty Lukullusa, jak smakowały ciastka figowe, omlet ma miodzie i pieprzu, mięso z rusztu lub jak pachniało garum. Będzie można porównać grill z Pompejów z używanymi współcześnie i zdobyć dużą porcję wiedzy o zwyczajach żywieniowych potomków Romulusa.

Pola Chwały 2016. Musztra legionu oraz bitwa z barbarzyńcami
Amatorzy warcabów będą mogli nauczyć się gry logicznej o nazwie Młynek. Obok niej zostaną zaprezentowane inne plansze do gier o wdzięcznych nazwach Senet, Latrunculi, Tryk trak, czy iście Królewska gra z Ur, w które to zwykli grywać starożytni Sumerowie i Egipcjanie. Zwolennicy rozrywek zręcznościowych mogą spróbować swoich sił i zagrać w różne odmiany gier skórzaną piłką, a żądni emocji poznają, ile wrażeń dostarczała hazardowa gra w kości.

Warto także zajrzeć do obozu legionistów rzymskich, którzy stanowili podstawę sukcesów militarnych cesarstwa. Dzięki zrekonstruowanemu uzbrojeniu będzie można przekonać się z jakich elementów składał się ekwipunek tych antycznych żołnierzy. Podczas imprezy zostanie zaprezentowana musztra legionu oraz bitwa z barbarzyńcami.

Pola Chwały 2016. Emocjonujące walki gladiatorów
Obrazu epoki dopełnią emocjonujące walki gladiatorów. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z aktualnym stanem badań o życiu tych wojowników. Czy każda walka musiała kończyć się śmiercią gladiatora? Kto mógł nim zostać? Co jedli? Czy kobiety walczyły na arenie? O wojownikach świata antycznego opowiedzą czterej gladiatorzy odtwarzający murmilla, retiariusa, secutora, thraexa.

Tradycyjnie na polach Chwały będą obecne także grupy rekonstrukcyjne reprezentujące wszystkie epoki historyczne. Ciekawą prezentację na temat szermierki przygotował Centralny Ośrodek Szkoleniowy Polskiej Sztuki Walki Signum Polonicum. W programie są wykłady i prezentacja technik bitewnych używanych przez husarię. W namiotach historycznych będzie można zobaczyć elementy uzbrojenia, kolekcję szabel z różnych epok i najnowsze eksponaty archeologiczne spod Kliszowa w tym jedyne w pełni w Polsce zachowane kartacze. Napoleońska grupa rekonstrukcyjna wykona pokazy techniki woltyżerskiej, a współczesne oddziały rekonstrukcyjne zaprezentują techniki działań antyterrorystycznych z efektami pirotechnicznymi.

Pola Chwały 2016. "Panteon na wybiegu"

W sobotni wieczór na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach zobaczymy program muzyczny "Panteon na wybiegu". Jest to nowatorską lekcją historii dla całych rodzin, utrzymana w konwencji pokazu mody, połączona z koncertem i wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych i wojskowych. Na scenie prezentowanych jest 15 sylwetek polskich żołnierzy, którzy brali udział w konfliktach XX wieku, od I wojny światowej poczynając a kończąc na misjach zagranicznych kontyngentów współczesnego Wojska Polskiego.

Od kilku lat atrakcjom niepołomickich „Pól Chwały” towarzyszy konferencja naukowa, poświęcona dziejom wojskowości. Tegoroczna (Między murami miasta a murami koszar, między historią społeczną a historią wojskowości – funkcjonowanie miast garnizonowych na przestrzeni dziejów) skoncentrowana jest na tematyce rozlicznych interakcji między garnizonami a miastami, w których były ulokowane. W istocie pojawia się tutaj szereg pokrewnych tematów, od współżycia między cywilną ludnością a żołnierzami po miastotwórczą rolę garnizonów i ich wpływ na kształtowanie przestrzeni miejskiej. Ważną cechą konferencji jest międzyepokowość – organizatorzy starają się rozpatrywać temat na przestrzeni całych znanych dziejów ludzkości, od starożytności po dzień dzisiejszy, konfrontując ze sobą wiedzę specjalistów od różnych epok.

Pola Chwały 2016. Każdy będzie mógł się poczuć przez chwilę jak rycerz lub żołnierz
Konferencja podzielona jest na dwie części. W pierwszej, przebiegającej od piątku do soboty południa, obradować będą profesorowie i adiunkci wyższych uczelni, wybitni specjaliści w dziedzinie historii wojskowości, łącznie 14 wykładowców z ośrodków takich jak Kraków, Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław, Piotrków Trybunalski, Tarnów. W drugiej części, od sobotniego popołudnia do niedzieli spotkają się doktoranci i studenci.

Zarówno w sobotę jak i niedzielę uczestnicy imprezy będą mieli okazję do zdobycia wyjątkowych pamiątek. Organizatorzy Pól Chwały poprosili, by goszczące grupy rekonstrukcyjne zabrały ze sobą dodatkowe stroje i mundury. Każdy będzie mógł przebrać się i poczuć przez chwilę jak rycerz lub żołnierz, a na pamiątkę zrobić sobie zdjęcie.

Pola Chwały. Imprezy dla dzieci

Pola Chwały to impreza przygotowywana także z myślą dzieciach. Tradycyjnie czeka na nie wiele atrakcji.

Kącik Pazia to propozycja dla najmłodszych. Najlepsi animatorzy kultury poprowadzą zajęcia angażujące dzieci, zawsze w nawiązaniu do historii.

Szkoła Rycerska jest kierowana do nieco starszych. Aby zostać rycerzem, trzeba najpierw udowodnić, że jest się tego godnym. Szereg zadań do wykonania, ćwiczenia odwagi i charakteru, na koniec pasowanie na giermka.

Szkoła Dam Dworu jest propozycją dla dziewcząt. Piękne zachowanie, taniec, stroje - takie umiejętności trzeba nabyć, by zostać ozdobą królewskiego dworu.

Pola Chwały

Pola Chwały od początku są organizowane przez miłośników historii i wojskowości, których pasje realizują się na różne sposoby. Jedni z nich odtwarzają historyczne oddziały wojskowe, szyją mundury i rekonstruują bitwy, inni robią to samo w skali makiety, a jeszcze inni na planszach do gry. Kolejni budują modele, śpiewają stare pieśni i tańczą albo piszą książki i prace naukowe. Dla nich wszystkich historia jest ważnym elementem życia, pasją i radością, którą chcą się dzielić z innymi.

Obecnie impreza obejmuje całe centrum Niepołomic, ogniskując się w najciekawszych punktach miasta. Niepołomice na trzy dni stają się wielkim, kolorowym i wielonarodowym garnizonem, a na jego ulicach można spotkać rycerzy i żołnierzy z różnych epok i krajów oraz wozy bojowe, które zwykle możemy podziwiać jedynie w muzeach.

Obozy wojskowe są rozstawione wokół zamku i na terenach zielonych w centrum Niepołomic. Oddziały rekonstrukcyjne zostały podzielone według epok, które reprezentują – od starożytności po współczesność. Każdy może z bliska oglądać mundury, broń i pojazdy wojskowe. Na hipodromie za zamkiem odbywają się pokazy oddziałów rekonstrukcyjnych, a w niedzielę o godz. 11.00 ulicami Niepołomic idzie widowiskowa defilada, podczas której prezentują się wszystkie oddziały biorące udział w imprezie.

W niepołomickim zamku na specjalnych makietach są rozgrywane największe bitwy z historii Europy i świata. Można także oglądać wystawę modeli wojskowych. W zamkowych komnatach przez 48 godzin non stop odbywa się maraton miłośników gier planszowych. Na dziedzińcu są prowadzone zajęcia dla dzieci, gry na olbrzymich planszach oraz wypożyczalnia strojów historycznych.

Iphone 7 - od kiedy w Polsce?

źródło: naszemiasto.pl

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto