Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porodówka w Oświęcimiu już jest gotowa. Czeka na pacjentki

Bogusław Kwiecień
W Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu otwarto wczoraj po przebudowie oddziały ginekologiczno-położniczy i noworodkowy. Oddziałowa na oddziale noworodkowym Beata Januszyk zaznacza, że mamy i ich dzieci będą miały teraz bardzo dobre warunki
W Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu otwarto wczoraj po przebudowie oddziały ginekologiczno-położniczy i noworodkowy. Oddziałowa na oddziale noworodkowym Beata Januszyk zaznacza, że mamy i ich dzieci będą miały teraz bardzo dobre warunki Bogusław Kwiecień
W Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu otwarto wczoraj po przebudowie oddziały ginekologiczno-położniczy i noworodkowy. Przyszłe mamy i ich dzieci mogą liczyć tutaj obecnie na bardzo dobre warunki.

Kobiety w ciąży już pytają, jakie są możliwości i warunki porodu w oświęcimskim szpitalu. - Przymierzałam się do tego, żeby rodzić w Tychach, ale skoro nowa porodówka w Oświęcimiu jest już gotowa, to nie będę szukała innych szpitali - powiedziała nam wczoraj wchodząca do placówki Edyta Kozak, mieszkanka Oświęcimia.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PORODÓWKI

Wczoraj oficjalnie otwarte zostały oba oddziały, ale faktycznie modernizacja części ginekologiczno-położniczej oraz bloku porodowego zakończyła się już latem. Jednak niektóre z pomieszczeń były wykorzystywane na potrzeby oddziału noworodkowego, który obecnie także jest już gotowy.

- Pozwoliło to przez cały czas przyjmować pacjentki, których nie zakwalifikowano jako trudniejsze przypadki. W ten sposób w ciągu ośmiu miesięcy urodziło się w naszym szpitalu 500 dzieci - zaznacza Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor szpitala.

Oddziały jak nowe

Oddziały noworodkowy i ginekologiczno-położniczy powstały wraz ze szpitalem w 1965 roku. Dotąd nie było tutaj większych remontów. Pacjentki nie miały wystarczającego komfortu, sale były 5-osobowe. Maluszki miały osobną salę.

Teraz wszystko zmieniło się nie do poznania, ale jak zaznacza dyrektor placówki, inwestycję poprzedziło osiem lat starań o uzyskanie dofinansowania. Szpitala i powiatu nie było bowiem stać na podjęcie takiej modernizacji samodzielnie.

Przebudowa obu oddziałów kosztowała przeszło 8 mln zł, z czego unijna dotacja stanowiła 70 proc., wkład powiatu to 25 proc., a 5 proc. kosztów pokryto dzięki wsparciu budżetu państwa.

Na nowy oddział noworod-kowy pierwsze pacjentki trafią jeszcze przed świętami. Do ich dyspozycji będą tutaj całkowicie przebudowane pokoje z łazienkami, gdzie zmieści się 17 łóżek, w tym siedem podwójnych dla mam z noworodkami i trzy pojedyncze.

- Mamy i ich dzieci będą miały tutaj bardzo dobre warunki - mówi Beata Januszyk, pielęgniarka oddziałowa na oddziale noworodkowym.

Na ginekologii będzie siedem pokoi z łazienkami, w tym pięć z 5 łóżkami , jeden 2 łóżkami, i jeden 1 łóżkiem.

Na każdym z oddziałów są także nowe gabinety diagnostyczno-zabiegowe, punkty pielęgniarskie i pokoje badań. Ordynator oddziału noworodkowego Wiesław Siergiej podkreśla, że pod względem opieki nad matkami i dziećmi szpital spełnia obecnie wszelkie standardy.

Co ważne, w nowych salach pacjentki nareszcie będą mogły nie tylko leczyć się, ale też zajmować się niemowlakami, z zachowaniem prawa do intymności, czego wcześniej brakowało.

Nowoczesny sprzęt

Na oddziałach pojawiły się m.in. inkubatory, histeroskop zabiegowy, aparat USG z funkcją Dopplera. Dzięki nim będzie można przeprowadzić wszystkie najważniejsze badania na miejscu.

Na oddziale noworodkowym powstała też sala intensywnej opieki nad noworodkiem. Kupiono również aparat do znieczuleń i stół operacyjny z wyposażeniem do zabiegów ginekologicznych, pompy infuzyjne i strzykawkowe czy też lampy do fototerapii.

- Oddziały zostały w 90 proc. wyposażone w całkowicie nowy sprzęt - podkreśla Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor szpitala.

Do tej pory w oświęcimskim szpitalu rocznie rodziło się ok. 1100 dzieci. Teraz w placówce spodziewają się, że przyszłych matek, które wybiorą ten szpital, będzie jeszcze więcej.

Wczoraj w otwarciu oddziałów wzięli udział m.in. marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec, poseł Dorota Niedziela, starosta oświęcimski Marcin Niedziela oraz samorządowcy z powiatu oświęcimskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Porodówka w Oświęcimiu już jest gotowa. Czeka na pacjentki - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto