18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PWSZ w Oświęcimiu uhonorował śłynnego uciekiniera z Auschwitz Kazimierza Piechowskiego

bok
Bernadeta Sędrak-Legut/PWSZ w Oświęcimiu
Słynny uciekinier z KL Auschwitz Kazimierz Piechowski w PWSZ w Oświęcimiu. Uczelnia nadała jego imię audytorium w budynku Collegium sub Horologio.

Audytorium w budynku Collegium sub Horologio w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu otrzymało imię Kazimierza Piechowskiego - przedwojennego harcerza, więźnia KL Auschwitz-Birkenau (nr 918), uczestnika słynnej ucieczki z obozu, żołnierza Armii Krajowej, skazanego po wojnie przez komunistów  na siedem lat więzienia.
Witając szacownego gościa w progach PWSZ w Oświęcimiu rektor prof. dr hab. Witold Stankowski powiedział, iż zarówno świadectwo życia patrona uczelni rtm. Witolda Pileckiego, jak i patrona audytorium jest przykładem dla młodego człowieka, czym jest patriotyzm, oddanie dla ojczyzny, honor i poświęcenie. Przypomniał również słowa wypowiedziane przez Kazimierza Piechowskiego, które zostały wyryte na pamiątkowej tablicy: „Gdy tutaj jestem, za każdym razem słyszę krzyki esesmanów i ujadanie psów. Bolesne wspomnienia powracają, ale chcę tu przyjeżdżać i tu przebywać. Cieszę się niezmiernie, że w budynkach, które były moim więzieniem, moim piekłem, w których pracowałem i z których rozpoczęła się moja ucieczka do wolności  -  mieści się ta wspaniała i ważna dla mnie uczelnia_”.
– _Panie Kazimierzu, te słowa przyjmujemy jako zobowiązanie _– powiedział Rektor
Studentki PWSZ przypomniały słowa Kazimierza Piechowskiego:
„Ja nie miałem młodości. Swoje najlepsze lata spędziłem w niewoli: najpierw w Auschwitz, potem w polskim więzieniu.  Spójrzcie na swoje życie – jesteście piękni, młodzi - macie wszystko, o czym możecie tylko zamarzyć. Wystarczy tylko trochę wysiłku_".
Po prezentacji nastąpiła uroczystość odsłonięcia marmurowej tablicy znajdującej się przed audytorium ufundowanej przez Tadeusza Dziędziela. Odsłonięto również tablice znajdujące się w holu, na których umieszczono biografię patrona w językach polskim, niemieckim i angielskim. Wstęgę przecinał Kazimierz Piechowski w obecności Łukasza Dziędziela – prokurenta Firmy OMAG i rektora,

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto