Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rosną płace i przybywa miejsc pracy, spada zatrudnienie

Zbigniew Biskupski AIP
Karolina Misztal
Maj był dobrym miesiącem dla gospodarki, niemal pod każdym względem, wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego zaprezentowanego w poniedziałek 26 czerwca. Rosną płace i przybywa miejsc pracy, spada zatrudnienie. Jednak nie wszystkim i nie wszędzie. Na dodatek dużym grupom społecznym jest gorzej, bo podwyżki cen i ogólnie inflacja zabiera więcej niż wynosi wzrost dochodów.

Według GUS wzrost przeciętnych miesięcznych nominalnych i realnych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw w skali roku w maju br. był wyższy niż w poprzednich miesiącach. Skala wzrostu przeciętnych nominalnych świadczeń emerytalno-rentowych w obu systemach była podobna do notowanej we wcześniejszych okresach.

Przy wzroście cen konsumpcyjnych, siła nabywcza emerytur i rent w systemie pracowniczym była zbliżona do obserwowanej przed rokiem, a rolników indywidualnych – niższa.

Płace rosną wszędzie, ale nierówno

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju br. wyniosło 4390,99 zł i było o 5,4 proc. wyższe niż w maju ub. roku (wobec wzrostu o 4,1 proc. przed rokiem).

Wzrost płac obserwowano we wszystkich sekcjach, w tym największy w przetwórstwie przemysłowym (o 6,9 proc.), obsłudze rynku nieruchomości (o 6,8 proc.) oraz w handlu; naprawie pojazdów samochodowych (o 5,9 proc.).

W najmniejszym stopniu wzrosły wynagrodzenia w sekcji działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (o 2,1 proc.).

Spośród działów o znaczącym udziale w zatrudnieniu największy wzrost przeciętnych wynagrodzeń notowano w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 14,0 proc.), produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 8,0 proc.), budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 7,7 proc.), produkcji maszyn i urządzeń (o 7,4 proc.) oraz produkcji artykułów spożywczych (o 7,3 proc.).
Najmniejszy wzrost obserwowano w transporcie lądowym i rurociągowym (o 3,3 proc.) oraz budowie budynków (o 3,6 proc.).

Bezrobocie spada wszędzie...

Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 4,4 proc. w wielkopolskim do 12,7 proc. w warmińsko-mazurskim.

W porównaniu z kwietniem br. stopa bezrobocia zmniejszyła się we wszystkich województwach; najbardziej w województwie warmińsko-mazurskim (o 0,6 p.proc.), a najmniej – w mazowieckim (o 0,1 p.proc.).

W porównaniu z majem ub. roku stopa bezrobocia zmniejszyła się również we wszystkich województwach. W największym stopniu obniżyła się w województwach świętokrzyskim i warmińsko mazurskim (po 2,2 p.proc.) oraz zachodniopomorskim (o 2,0 p.proc.), a w najmniejszym – w województwach opolskim i wielkopolskim (po 1,2 p.proc.).

...i przybywa miejsc pracy

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w maju br. ukształtowało się na poziomie 5 990,4 tys. osób i było o 4,5 proc. większe niż przed rokiem (wobec wzrostu o 2,8 proc. w maju ub. roku).
Najbardziej zwiększyło się zatrudnienie w zakwaterowaniu i gastronomii (o 9,3 proc.), administrowaniu i działalności wspierającej (o 9,2 proc.) oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (o 7,0 proc.).

Utrzymał się spadek zatrudnienia w górnictwie i wydobywaniu (o 5,1 proc.) oraz wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 1,8 proc.).

Wzrost zatrudnienia notowano również w budownictwie, dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji, przetwórstwie przemysłowym, obsłudze rynku nieruchomości, handlu; naprawie pojazdów samochodowych, informacji i komunikacji, transporcie i gospodarce magazynowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto