Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strefa aktywności Bykowina: Prace ruszą w maju, ale bez grilla i siłowni napowietrznej

Michał Nowak
Strefa aktywności w Starej Bykowinie powstała w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego
Strefa aktywności w Starej Bykowinie powstała w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego Michał Nowak
Bykowina czeka na budowę strefy aktywności rodzinnej, która ma powstać w ramach projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego. Pomysł na budowę strefy zgłosiła mieszkanka dzielnicy Ewa Chmielewska. Urząd miasta zapewnia, że niebawem rozpocznie się budowa strefy, ale powstanie ona w nieco uboższej wersji niż początkowo zakładano.

Do budowy strefy wybrano tereny zielone pomiędzy kościołem św. Barbary a Szkołą Podstawową nr 2. Początkowo projekt przewidywał wykonanie alei spacerowo-rowerowej, która łączyłaby się z ul. Górnośląską, a w dalszej kolejności z Gródkiem Średniowiecznym. Całość miałaby zostać wzbogacona m.in. o ścieżki zdrowia, ławki, lampy, stoły ping-pongowe, piaskownicę oraz grilla murowanego. Pieniądze przeznaczone dla dzielnicy w ramach budżetu obywatelskiego to 125 tys. złotych. Jak się okazało, to zbyt mała kwota, by wcielić cały projekt w życie. Po konsultacjach z pomysłodawczynią projektu, zaproponowano więc pewne zmiany.

Aleja spacerowo-rowerowa o szerokości 4 metrów będzie wykonana, jednak bez towarzyszących jej atrakcji. - Ze względu na ograniczone środki finansowe zabezpieczone w budżecie miasta, wzdłuż chodnika zabudowane zostaną ławki parkowe oraz duża piaskownica dla dzieci - mówi Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM. - Prawdopodobnie w kolejnym etapie, jeżeli projekt znajdzie uznanie w oczach mieszkańców w przyszłorocznym budżecie obywatelskim, powstanie jeszcze siłownia napowietrzna oraz miejsce do grillowania - dodaje.

Jest jeszcze problem samego terenu, na którym ma powstać strefa aktywności. Mieszkańcy zwracali uwagę, że tereny między kościołem i szkołą są podmokłe i po każdych opadach deszczu utrzymują się na nich zalewiska. Urzędnicy dostrzegają ten problem, ale nie przewidują przenoszenia strefy aktywności w inne miejsce. - Aby uporać się z ewentualnymi zastojami wody, które powstają na skutek odwilży po okresie zimowym czy też nawałnicach deszczu, ciąg pieszo-jezdny, jak również projektowana infrastruktura rekreacyjna, zostaną ,,wyniesione'' ponad istniejący teren co powinno rozwiązać problem ewentualnego zalania - przekonuje Janik.

Obecnie Wydział Inwestycji wyłonił projektanta z którym zostanie zawarta stosowna umowa na opracowanie dokumentacji dla strefy aktywności. W okolicach maja tego roku, powinien zostać wyłoniony wykonawca robót, a w okolicach sierpnia inwestycja powinna zostać zakończona. Z osiedlowym grillowaniem i siłownią pod chmurką trzeba będzie jednak poczekać do kolejnego głosowania w ramach budżetu obywatelskiego.

Przypomnijmy, że w październiku ubiegłego roku powstała też strefa aktywności w Starej Bykowinie (przedstawiona na powyższych zdjęciach), w rejonie ulic Plebiscytowej i Pordzika, gdzie dawniej znajdował się basen. Ta strefa aktywności również była zwycięskim projektem w budżecie obywatelskim, jej koszt budowy wyniósł prawie 380 tys. złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto