Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży są już w Oświęcimiu i Wadowicach! [ZDJĘCIA]

Redakcja
Pielgrzymi w Oświęcimiu
Pielgrzymi w Oświęcimiu Sławomir Bromboszcz
Przybysze ze wszystkich stron świata, którzy Światowe Dni Młodzieży spędzą w Małopolsce zachodniej, mogą liczyć na gościnność mieszkańców. Integracja z miejscowymi przebiega bez problemu.

Francuski Oświęcim

We wtorek do Oświęcimia przyjechali pielgrzymi uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży z Francji. Zanim dotarli do miasta nad Sołą dwa dni spędzili w Częstochowie, gdzie oddali się modlitwie. Później podzielili się na trzy grupy. Jedna przyjechała do Oświęcimia autokarami, druga pieszo udała się do Krakowa, a trzecia zamierza przemierzyć szlak Jana Pawła II kajakami.

Pielgrzymów w Oświęcimiu przywitała deszczowa aura, jednak nikt nie narzeka na niskie jak na lato temperatury.

- Jest w porządku, są tutaj wspaniali ludzie, dlatego atmosfera jest świetna - podkreśla Olivier Gilard, który przyjechał z Francji. Przytakują mu jego rodacy, którzy wiedzieli, że będzie tu chłodniej niż na zachodzie Europy. Gdy słyszą, że w weekend ma być słonecznie, szeroko się uśmiechają.

W Oświęcimiu największą grupę pielgrzymów obok Francuzów stanowią Amerykanie z Teksasu. Mieszkają tu także Belgowie, Brazylijczycy, Libańczycy oraz Gabończycy. Na ulicach można natomiast spotkać pielgrzymów ze wszystkich stron świata. Dużo jest Włochów, Niemców oraz Azjatów. Oświęcimscy salezjanie pod swój dach wzięli 210 osób.

Poznawanie Polski

W niedzielę pielgrzymi z Oświęcimia wezmą udział w wieczornym pikniku, podczas którego będą mogli skosztować polskich specjałów: ziemniaków po cabańsku, które zostaną przygotowane w dwóch 50-litrowych kotłach, kiełbasy z grilla, kapuśniaku oraz innych smakołyków.

- Skosztują także zupy pomidorowej oraz kalafiorowej - dodaje ks. Andrzej Policht. Jak zaznacza, salezjanie nie zapominają o zwyczajach swoich gości, nie może np. zabraknąć porannej kawy.

- Chcemy, by u nas goście czuli się jak w domu - dodaje kapłan. Pielgrzymi podczas pobytu w Polsce odwiedzą m.in. kopalnię soli w Wieliczce, klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau.

We wtorek odbył się polski wieczór. Zaprezentowane zostały tam nasze narodowe pieśni patriotyczne, tańce ludowe, odbył się także quiz wiedzy na temat Polski.

Obcokrajowcy wykazali się naprawdę dużą wiedzą na temat Polski, a przy tym świetnie się bawili.

- Najbardziej podobał mi się wspólny taniec. Polacy potrafią dobrze się bawić - podkreśla Jean Marik. Jak dodaje, znakomitą duchową atmosferę stworzyło też wspólne śpiewanie religijnych pieśni.

Z pielgrzymami z Francji do Polski przyjechała siostra Faustyna, Polska, która od 27 lat mieszka zagranicą. Jak podkreśla Światowe Dni Młodzieży w rodzinnym kraju to dla niej wyjątkowe wydarzenie. - To sentymentalny powrót. Cieszę się, że tu jestem z tymi ludźmi, którzy mają w sobie tyle energii - podkreśla.

Pielgrzymi aklimatyzują się w Oświęcimiu, dopiero poznają miasto. - Widziałem już Rynek jest bardzo ładny. W mieście jest dużo zieleni - mówi Nicole Pelergi z Francji.

Dla gości przygotowano cztery trasy zwiedzania, by mogli poznać najpiękniejsze zakątki miasta.

Afrykańskie rytmy

W Wadowicach, podczas ŚDM, nocować ma ok. 5 tys. pielgrzymów. Przyjedzie ich tu jednak zapewne znacznie więcej, bo nocujący w Krakowie pielgrzymi także będą chcieli zobaczyć miasto, w którym wychował się słynny Polak. Już od poniedziałku do papieskiego miasta zjeżdżają pielgrzymi z całego świata. Choć zaplanowane imprezy zaczną się dopiero na początku nadchodzącego tygodnia, młodzi ludzi sami już umilają sobie pobyt.

Dlatego Światowe Dni Młodzieży nieoficjalnie już się tu rozpoczęły, we wtorek 19 lipca, wspólną zabawą na rynku.

Spontaniczne tańce i śpiewy przed papieską bazyliką na wadowickim rynku rozpoczęli młodzi pielgrzymi z Ghany.

Błyskawicznie przyłączyli się do nich uczestnicy ŚDM z Azji, Europy i obu Ameryk.

- Wadowice to piękne miasto i bardzo gościnne. Ale to nas nie dziwi, bo to miejsce urodzin świętego Jana Pawła II, inicjatora tych spotkań - mówi Joao Goncalves Filho, pielgrzym z brazylijskiej Fortalezy.

Do tańca w afrykańskim rytmie przyłączyli się też goście m.in.: z Belgii, Stanów Zjednoczonych, Malezji a nawet Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz przechodnie: mieszkańcy Wadowic.

Do Andrychowa dotarli z kolei pielgrzymi z Holandii i Danii. - Sobota będzie dniem zaangażowania społecznego w naszej parafii. W niedzielę pielgrzymi wezmą udział w mszy św. w naszym kościele o godz. 10 i później udadzą się do Bielska-Białej - informują w parafii św. Stanisława w Andrychowie.

Autor: Joanna Urbaniec

Z kolei Włosi z Ankony spać będą w Paszkówce (gmina Brzeźnica). - Zostaną radośnie przywitani, odpoczną po podróży i nabiorą sił, by w pełni uczestniczyć w tym święcie wiary - mówi Marek Holota, proboszcz miejscowej parafii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto