Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojtek Wojdak, pływak Unii Oświęcim, nie pojedzie do Kataru, ale jego czas wkrótce nadejdzie

Jerzy Zaborski
Wojciech Wojdak, pływak Unii Oświęcim nie może uwierzyć, że w Grand Prix Polski w Krakowie o tzw. długość paznokcia przegrał kwalifikację na grudniowe mistrzostwa świata w katarskiej Dosze.
Wojciech Wojdak, pływak Unii Oświęcim nie może uwierzyć, że w Grand Prix Polski w Krakowie o tzw. długość paznokcia przegrał kwalifikację na grudniowe mistrzostwa świata w katarskiej Dosze. Fot. Jerzy Zaborski
Z sześcioma medalami (3 złote, 1 srebrny i 2 brązowe) wróciła Unia Oświęcim z Grand Prix Polski w Krakowie, będącym jedyną szansą wypełnienia kwalifikacji na mistrzostwa świata na krótkim basenie, które od 3 do 7 grudnia odbędą się w katarskiej Dosze. Oświęcimianie zajęli 7. pozycję w klasyfikacji medalowej. Wygrała Juvenia Wrocław, przed AZS AWF Warszawa i AZS UŁ PŁ Łódź.

Oświęcimską szkołę będzie reprezentował Michał Poprawa, któremu krajowa centrala w poczet kwalifikacji zaliczyła udany ubiegłoroczny start w mistrzostwach Europy w duńskim Herning, bo w stolicy Małopolski nie wykonał minimum.

Bardzo dobry występ w Krakowie zaliczył specjalizujący się w długich kraulach Wojciech Wojdak. Jednak radość zawodnika Unii z trzeciego miejsca w klasyfikacji „open” z dorobkiem 2425 pkt, za takimi sławami pływania jak Paweł Korzeniowski (2491 pkt) czy Radosław Kawęcki (2467) oraz dominacja w klasyfikacji 18–22-latków, mieszała się z niedosytem związanym z brakiem kwalifikacji na mistrzostwa świata.

Wojdak bardzo dobrze popłynął na 1500 m stylem dowolnym (14.56,04), zostawiając w tyle bardziej znanych w kraju szczecinian Mateusza Sawrymowicza (15.09,83) i Marcina Kaczmarskiego (15.17,70).

– Mimo że po raz drugi w karierze Wojtek zszedł poniżej 15 minut, to jednak do wypełnienia minimum na tym dystansie zabrakło mu prawie 13 s. Trzeba jednak przyznać, że tegoroczne minima na mistrzostwa świata ustawione były na bardzo wysokim poziomie – zwraca uwagę Przemysław Ptaszyński, trener zawodnika.

Mimo zmęczenia tego samego dnia podjął drugą próbę zakwalifikowania do MŚ na swoim koronnym dystansie 400 m, uzyskując bardzo dobry czas 3.44,26, wyprzedzając Filipa Zaborowskiego (3.47,63) oraz Marcina Kaczmarskiego (3.51,86).

– Wojtek ustanowił nowy rekord życiowy, ale do wypełnienia minimum zabrakło mu zaledwie 2 s – zwraca uwagę trener Ptaszyński. – Tłumaczyłem mu, że przecież sezon na długim basenie miał wyczerpujący, bo musiał przez kilka miesięcy trzymać wysoką formę, przez starty w seniorskich mistrzostwach kraju, juniorskich mistrzostwach Europy czy młodzieżowych igrzyskach w Chinach. Ta ostatnia impreza była przecież pod koniec sierpnia, więc miał mało czasu na odpoczynek po sezonie na długim basenie i dlatego później od innych rozpoczął treningi na krótkim. Wojtek jest jednak bardzo ambitny, dlatego był trochę zawiedziony brakiem kwalifikacji do Kataru.

Trochę słabiej poszło Wojtkowi na 200 m kraulem, bo był szósty (1.50,57), ale już na 100 m stylem zmiennym, którym rzadko pływa, zrobił nową życiówkę (58.41).

– „Popek” startował już na seniorskich imprezach międzynarodowych, więc mógł otrzymać od centrali kredyt zaufania, ale czas Wojdaka wkrótce też nadejdzie – przekonuje trener Ptaszyński.

Z kolei wśród dziewcząt, w klasyfikacji „open”, oświęcimianka Kamila Kunka była 14. na piętnaście sklasyfikowanych. Z kolei w punktacji prowadzonej dla przedziału wiekowego 18–22-latków Kunka była 9., a jej klubowa koleżanka Joanna Janiczek – 12.

Janiczek stanęła na podium na 50 m stylem motylkowym (28.17), przegrywając z łodzianką Aleksandrą Urbańczyk i Julią Jagodą z Katowic. Z kolei na tym samym dystansie, ale stylem dowolnym, była czwarta, uzyskując czas (26.09).

W młodszych kategoriach, czyli 15–17-latków, wysoką, bo 4. pozycję zajął Maciej Krulikowski, punktujący dobrze w wyścigach na 200 m stylem klasycznym (2.22.83), na tym samym dystansie, ale w stylu motylkowym (2.13.30) i na 100 m klasycznym (1.06.69).

Inny z zawodników Unii Kamil Goleniec był 9., a punktował na 200 m st. klasycznym (2.31.81), 200 m st. zmiennym (2.13.65) i 100 m st. klasycznym (1.07.71).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto