Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Stare kaplice i urokliwe kościółki z Małopolski zachodniej czeka renowacja. Dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa małopolskiego wypięknieje aż 120, w tym 13 z naszego regionu.

Najwięcej, bo aż 40 tys. zł otrzymała parafia w Jangrocie na prace przy elewacji kościoła. Dzięki przyznanej właśnie dotacji, w 2018 r. renowacja czeka m.in. kaplicę w Brodach czy kaplicę Wężyków. Na prace konserwacyjne przekazano po 20 tys. zł.

Tyle samo uzyskała parafia w Porębie Żegoty na dekoracje malarskie i konserwację sklepienia i ścian w kościele św. Marcina, parafia w Metkowie na konserwację polichromi w tamtejszym kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, a parafia św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach na prace naprawcze ołtarza barokowego kaplicy św. Jana Kantego.

Pieniądze otrzyma też parafia w Głebowicach na różne prace w drewnianym, zabytkowym kościółku oraz parafia w Porębie Dzierżnej na remont ołtarza bocznego w tamtejszej świątyni.

15 tys. zł województwo przekaże na remont okien w pałacu w Ryczowie, na remont drewnianego kościoła w Tuczani i na pełną konserwację gotyckiego tabernakulum w kościele św. Katarzyny w Wolbromiu. Świątynia w Wolbromiu otrzymała też 30 tys. zł na prace w nawie południowej i remont dachu.

10 tys. zł trafi z kolei do parafii w Brzeźnicy na polichromię kościoła.

- Małopolskie zabytki zachwycają przyjezdnych z całego świata, a warto przypomnieć, że turyści coraz częściej odwiedzają też mniej znane miejscowości naszego regionu. To właśnie także w nich - wioskach, małych miastach i miasteczkach - można znaleźć zabytki, które są świadectwem wspaniałej historii i tradycji - mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa i dodaje, że samorząd od 19 lat bezustannie przeznacza każdego roku niemałe środki na ten cel.

- W sumie od 1999 r. kwota naszego wsparcia to aż 56 mln zł. Pieniądze te pozwoliły na odnowienie niemal 1700 obiektów we wszystkich zakątkach województwa - podkreśla z dumą Zegzda.

W tym roku na „Ochronę zabytków Małopolski” przeznaczono kwotę 2,6 mln zł.Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!