Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Oświęcimiu. Szansa czy marzenia?

Bogusław Kwiecień
Tak ma wyglądać przebudowana hala lodowa w Oświęcimiu wraz z nowym krytym lodowiskiem treningowym
Tak ma wyglądać przebudowana hala lodowa w Oświęcimiu wraz z nowym krytym lodowiskiem treningowym fot. wizualizacja pracownia PION
Szansa czy tylko głupie marzenia? Takie pytanie pojawiło się, gdy stało się głośno, że hala lodowa w Oświęcimiu będzie brana pod uwagę jako jedno z miejsc rozgrywania konkurencji olimpijskich, jeśli Polska otrzyma prawo organizacji zimowych igrzysk w 2022 roku.

Jeśli Polska otrzyma organizację

O organizację olimpijskich zawodów zabiegają Kraków i Zakopane, ale część konkurencji byłaby rozgrywana w innych ośrodkach. Na oświęcimskim lodowisku miałby zostać rozegrany turniej hokeja kobiet lub curling.
Niedawno Rada Miasta w Oświęcimiu zadeklarowała współpracę i włączenie hali lodowej na podstawową listę obiektów, na których rozgrywane byłyby konkurencje olimpijskie.

Mieszkańcy są sceptyczni. - Chcą robić igrzyska, a tutaj bezrobocie jest coraz większe, ludzie biednieją - mówi Józef Baran, mieszkaniec Oświęcimia. Inni dodają do tego dziurawe drogi i brak chodników. Są jednak i opinie, że może warto spróbować. - Gdy Polska starała się o EURO, też wielu stukało się w głowę - twierdzi inny oświęcimianin Andrzej Zieliński.

Pomysł ma wielu zwolenników w środowisku sportowym. Na przykład wśród łyżwiarzy figurowych, którzy od wielu lat upominają się o budowę drugiej tafli, gdzie mogliby trenować o normalnych porach, a nie o 6 rano i 22, gdy hokeiści skończą.

- Mam świadomość, że wielu ludzi twierdzi, że to marzenia i fikcja. Jest przecież wiele dróg i chodników do zrobienia. Jedno i drugie się jednak nie wyklucza - uważa Janusz Chwierut pełniący funkcję prezydenta Oświęcimia, który upatruje w tym szansy na zdobycie pieniędzy ze źródeł zewnętrznych na i tak niezbędną modernizację lodowiska. Dzięki temu obiekt mógłby służyć mieszkańcom przez kolejnych kilkadziesiąt lat.

Potrzeba kilkudziesięciu milionów złotych. Gotowa już koncepcja przebudowy hali lodowej zakłada powiększenie trybun z trzech i pół do sześciu tysięcy miejsc. Jest to jeden z wymogów stawianych takim obiektom przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Ponadto projekt przewiduje wybudowanie drugiej krytej tafli z trybunami na 500 miejsc. Oba lodowiska byłyby połączone przewiązką.

Marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa podkreśla, że jest to ogromne wyzwanie nie tylko pod względem infrastruktury sportowej, ale również drogowej, kolejowej i lotniczej. Dodaje, że zarząd województwa już zabiega o inwestycje konieczne do organizacji igrzysk. Chodzi o obwodnice, drogi, ale też kolej aglomeracyjną, nowe pociągi i parkingi.

W przypadku Oświęcimia mówi się m.in. o północnej obwodnicy, znanej pod nazwą Droga Współpracy Regionalnej, i szybkim połączeniu kolejowym ze stolicą Małopolski. Niedawno lodowisko w Oświęcimiu oglądała minister sportu Joanna Mucha wspólnie z posłanką PO Jagną Marczułajtis-Walczak.

Kto decyduje o igrzyskach

Ubieganie się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich zależy od poparcia polskiego rządu i jego deklaracji o gotowości zgłoszonej do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Na to rząd ma czas do połowy tego roku. MKOl natomiast ostateczną decyzję podejmie do połowy 2015 roku. Zakopane starało się już o organizację igrzysk olimpijskich w 2006 roku. Ponadto także bez powodzenia czterokrotnie ubiegało się o organizację mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto