Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na letni 2018. Kiedy przestawiamy zegarki? (24-25 marca)

Redakcja/mat. prasowe
Zmiana czasu na letni 2018 Kiedy zmieniamy czas? (24-25 marca) Zmiana Czasu na Letni
Zmiana czasu na letni 2018 Kiedy zmieniamy czas? (24-25 marca) Zmiana Czasu na Letni Grzegorz Olkowski
Zmiana czasu na letni 2018. W nocy z soboty na niedzielę (24-25 marca) zmienimy czas z zimowego na letni, a to oznacza noc krótszą o godzinę i krótszy sen. W związku ze mianą czasu na letni nocna komunikacja miejska w Krakowie będzie funkcjonować na zmienionych zasadach. Również pasażerowie pociągów, którzy zaplanowali w najbliższy weekend nocną podróż, muszą liczyć się z utrudnieniami związanymi ze zmianą czasu.

Zmiana czasu na letni 2018. Dlaczego zmieniamy czas?

Głównym powodem wprowadzenia zmiany czasu była oszczędność energii elektrycznej. Po przestawieniu zegarków w zimowych miesiącach fabryki mogły dłużej pracować przy świetle dziennym. I tak rzeczywiście było. Tyle że dziś większość firm niezależnie od pory dnia czy nocy i tak funkcjonuje przy sztucznym oświetleniu. Zatem argument oszczędności stracił znaczenie. Mało tego! Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej z 2007 r., wprowadzenie czasu letniego zwiększa zużycie energii na ogrzewanie.

Dziś więcej mówi się o wadach niż o zaletach zmiany czasu. Koleje pasażerskie przy przejściu z czasu letniego na zimowy muszą specjalnie na jedną noc stworzyć nowy, tymczasowy rozkład jazdy. Część pociągów jest wręcz zmuszona do godzinnego postoju.

Zmiana czasu na letni 2018. Czy pracownicy powinni otrzymać mniejsze wynagrodzenie?

Zmiana czasu powoduje także problemy dla pracowników i pracodawców. W trakcie przejścia z czasu zimowego na letni nocna zmiana trwa godzinę krócej. Czy w związku z tym pracownicy powinni otrzymać mniejsze wynagrodzenie?

Kodeks Pracy nie reguluje tego bezpośrednio, choć wykształcił się pogląd, według którego pracownikowi przysługuje tzw. wynagrodzenie przestojowe. Krótszy czas pracy nie wynika bowiem z winy pracownika i jest on gotowy do świadczenia pracy w pełnym wymiarze godzin.

Nieco inaczej jest w przypadku zmiany z czasu letniego na zimowy, gdy pracownicy nocni spędzają w pracy godzinę dłużej. Wtedy też przysługuje im dodatkowy czas wolny lub wynagrodzenie za nadgodziny.

Zmiana czasu na letni 2018. Zmiana czasu może też negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie

Zmiana czasu może też negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie, zaburzając wewnętrzny zegar biologiczny i zwiększając poziom stresu.

Badania przeprowadzone przez kilka niezależnych zespołów naukowców (m.in. Inge Kirchberger) wskazują na podwyższone ryzyko zawału serca wśród mężczyzn, szczególnie podczas zmiany czasu z zimowego na letni

Zmiana czasu na letni 2018. Komunikacja w Krakowie

W nocy z 24 na 25 marca nastąpi zmiana czasu zimowego na letni. Co to oznacza? Przesuwamy wskazówki zegarów z godz. 2.00 na 3.00 - śpimy więc krócej! W związku z tym nocna komunikacja miejska będzie funkcjonować na zmienionych zasadach.

  • linia 605 - kurs z przystanku "Dworzec Główny" w kierunku Bielan z godz. 2:00 zostanie wykonany o godz. 3:00, natomiast z Bielan z godz. 2:31 zostanie wykonany o godz. 3:31;
  • linia 612 - kurs z Tyńca Kamieniołom z godz. 2:15 zostanie wykonany o godz. 3:15;
  • linia 643 - nie zostanie wykonany kurs o godz. 2:26 z Podgórza SKA (ostatni kurs będzie realizowany o godz. 1:26);
  • linia 903 - kurs ze Skawiny z godz. 2:05 zostanie wykonany o godz. 3:05;
  • linia 917 - kurs z Górnej Wsi z godz. 2:17 zostanie wykonany o godz. 3:17;
  • linia 937 - kurs z Owczar Pętli z godz. 2:16 zostanie wykonany o godz. 3:16;
  • pozostałe linie nocne - nie zostaną wykonane wszystkie kursy przewidziane w rozkładzie jazdy pomiędzy godziną 2:00 a 3:00.

Zmiana czasu na letni 2018. Pociągi

Pasażerowie pociągów, którzy zaplanowali w najbliższy weekend nocną podróż, muszą liczyć się z utrudnieniami związanymi ze zmianą czasu. Kolejarze zapewniają, że nie zmieni się czas przejazdów pociągów. Należy jednak pamiętać, że pociągi dojadą do celu z teoretycznym godzinnym opóźnieniem.

Zmiana czasu na letni 2018. Czy to ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu jest obecnie regulowana przez dyrektywę unijną, która weszła w życie w 2001 r. Jednakże Polska, jak i inne kraje Unii Europejskiej, podjęły działania w celu rezygnacji z tych ustaleń i pozostania przy czasie letnim.

8 lutego br. Parlament Europejski przyjął rezolucję, która wzywa Komisję Europejską do przeanalizowania wspomnianej dyrektywy, co miałoby prowadzić bezpośrednio do likwidacji zmiany czasu.

Niewykluczone zatem, że najbliższe przesunięcie wskazówek z godziny drugiej na trzecią będzie jednym z ostatnich, a kraje Unii Europejskiej pójdą w ślady Rosji, Białorusi i Islandii, które zegarków nie przestawiają.

Źródło: AIP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto