Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aukcja Grafiki i Plakatów. Wśród prawie 200 obiektów znajdziemy nawet druki Pabla Picassa

Piotr Wróblewski
Aukcja Grafiki i Plakatów. Wśród prawie 200 obiektów znajdziemy nawet druki Pabla Picassa
Aukcja Grafiki i Plakatów. Wśród prawie 200 obiektów znajdziemy nawet druki Pabla Picassa Paweł Relikowski
Sztuka współczesna, mapy, a nawet druki z XVIII wieku. Takie obiekty znajdą się na Aukcji Grafiki i Plakatu. W czwartek 16 kwietnia będziemy mogli wybierać z prawie 200 różnych przedmiotów.

Katalog aukcji jest niezwykle różnorodny. Licytować będzie można prawie 200 obiektów z różnych okresów, od XVIII-wiecznych druków, po sztukę współczesną.

- Przez tę aukcję zwracamy uwagę na niedoceniane wśród kolekcjonerów medium grafiki artystycznej. Przygotowane z wielką precyzją ryciny nie odbiegają poziomem artystycznym od malarstwa. Poza tym ceny grafik umożliwiają zdobycie najwybitniejszych prac nawet początkującym kolekcjonerom, którzy nie dysponują jeszcze dużym budżetem – mówi o idei aukcji Małgorzata Skwarek z domu aukcyjnego Desa Unicum, który organizuje licytację.

Na aukcji licytowane będą prace czołowych artystów z całego świata. Mocnym akcentem jest litografia Pabla Picassa „Głowa więźnia oświęcimskiego” z 1955 roku. Powstała ona w ramach przygotowań do paryskiego wieczoru upamiętniającego dziesiątą rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Poza tym zobaczymy prace najwybitniejszych przedstawicieli op-artu: Victora Vasarely’ego i Richarda Anuszkiewicza. Obok nich na aukcję wystawiono ciekawe prace najznakomitszych polskich artystów tworzących po 1945 roku: Wojciecha Fangora, Jerzego Nowosielskiego, Jerzego Panka, Jana Tarasina, Stanisława Fijałkowskiego, Jana Dobkowskiego, Edwarda Dwurnika, Franciszka Starowieyskiego oraz Wilhelma Sasnala i Zdzisława Beksińskiego.

Poza tym część katalogu została poświęcona sztuce dawnej. Wśród nich m.in. prace jednego z pierwszych polskich impresjonistów i symbolistów – Józefa Pankiewicza oraz dzieła artystów Młodej Polski: litograficzny portret rzeźbiarza Konstantego Laszczki autorstwa Stanisława Wyczółkowskiego i projekt okładki do czasopisma „Sztuka Polska” Józefa Mehoffera.

Podczas aukcji zaprezentowana zostanie także "Polska szkoła plakatu". Grupa ta, w latach 60. i 70., była jedną z najważniejszych na świecie w dziedzinie plakatu i miała wpływ na rozwój polskiej sztuki współczesnej. Cechowała ją lapidarność ujęcia, eksperymenty formalne oraz aluzyjność.

Aukcja Grafiki i Plakatu odbędzie się 16 kwietnia 2015 roku o godzinie 19 w siedzibie domu aukcyjnego Desa Unicum, ul. Marszałkowska 34-50.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto