Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biprostal na archiwalnych zdjęciach. Przez 25 lat był najwyższym budynkiem Krakowa

Malwina Koniecpolska
Biprostal w latach 60./fot. Henryk Hermanowicz
Biprostal w latach 60./fot. Henryk Hermanowicz Cyforwy Thesaurus Muzeum Krakowa
Zbudowano go w 1965 roku i przez kolejne ćwierć wieku był najwyższym budynkiem Krakowa. Tak wyglądały okolice Biprostalu w latach 60. i 70. Parking po drugiej stronie ulicy ma długą tradycję.

15-piętrowy budynek Biprostalu dziś już na nikim nie robi wrażenia, ale przez długie lata był najwyższym budynkiem Krakowa, przez co dach wykorzystywany był jako centrum nadawcze, a jego neon widać było z daleka.

Budynek zaprojektowali architekci należący do Biprostalu: Marek Wrześniak i Piotr Czapczyński. Południową ścianę zdobi mozaika autorstwa Celiny Styrylskiej-Taranczewskiej. W czasie remontu budynku w 2011 roku padł pomysł, by ją zdemontować. Na szczęście, tak się nie stało, charakterystyczna ozdoba Biprostalu trafiła do rejestru zabytków, została zrewitalizowana i można ją wciąż podziwiać choćby z okien tramwaju. Mozaika ta była jedną z pierwszych w Krakowie tego typu ozdób znajdujących się na elewacji budynku i jedną z największych w Polsce.

Nazwę zawdzięcza budynek firmie Biprostal, która do 1985 roku zajmowała cały wieżowiec, dziś wciąż znajdują się w nim biura Biprostalu, ale część jest wynajmowana.

Budynek Biprostalu dał nazwę grupie literacko-towarzyskiej, do której należeli: Wisława Szymborska, Ewa Lipska, Marta Wyka, Joanna Salamon, Barbara Czałczyńska, Kornel Filipowicz, czyli zaprzyjaźnieni ze sobą twórcy, którzy pod koniec lat 60. mieszkali w okolicy Biprostalu.

Jak widać na archiwalnych fotografiach, zmieniało się otoczenie budynku. Dziś po drugiej stronie alei Kijowskiej znajduje się parking i szereg lokali handlowo-usługowych. Samochody parkowały tu już w latach 70., choć teren wyglądał nieco bardziej dziko. W pasie handlowym mieścił się sklep z towarami luksusowymi - słynny Pewex oraz słynna kawiarnia i restauracja Dniepr. W planach było też kino na 500 osób. Biprostal i powstające wokół budynki miały stanowić symbol nowoczesności nowych dzielnic Krakowa.

Na fotografiach z lat 60. widać, że parking przed Biprostalem służył za plac dla cyrku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Biprostal na archiwalnych zdjęciach. Przez 25 lat był najwyższym budynkiem Krakowa - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto