MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Chińskie dialogi

MSZ
Chińscy artyści będą spotykać się w Teatrze EL-JOT raz w miesiącu<p>
Fot. Jacek KOZIOŁ
Chińscy artyści będą spotykać się w Teatrze EL-JOT raz w miesiącu<p> Fot. Jacek KOZIOŁ
Jeśli pieśni nie będziesz studiował, to nie będzie z tobą o czym rozmawić - tak Konfucjusz przekonywał swojego syna do czytania poezji. Słowa te stały się motywem przewodnim spotkania pod hasłem ,Dialogi chińskie", ...

Jeśli pieśni nie będziesz studiował, to nie będzie z tobą o czym rozmawić - tak Konfucjusz przekonywał swojego syna do czytania poezji.

Słowa te stały się motywem przewodnim spotkania pod hasłem ,Dialogi chińskie", które odbyło się na scenie Teatru EL-JOT. Wzięła w nim udział dwójka poetów Yan Zhen i Zong E, którzy przyjechali do Krakowa ze stolicy, gdzie byli gośćmi Warszawskiej Jesieni Poezji. Pierwszy z nich pochodzi z prowincji Shandong i jest bardzo znanym w swoim kraju i za granicą twórcą, którego teksty przetłumaczono już na wiele języków, w tym angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, japoński. Zong E urodził się w prowincji Syczuan i jest obecnie dyrektorem Chińskiej Akademii Poetyckiej, teoretykiem poezji i jej badaczem w Akademii Malarstwa i Kaligrafii.

Obaj poeci przeczytali po kilka swoich wierszy w oryginale, których polskie tłumaczenia przedstawili aktorzy: Jan Korwin Kochanowski i Piotr Piecha. Publiczność brawami nagrodziła napisany tego dnia przez Yan Zhena wiersz o Krakowie, którego sens przetłumaczyła Irena Sławińska.

- Chińczycy cenią jednakowo poezję, kaligrafię i malarstwo- powiedział Jan Korwin Kochanowski.

Dlatego mogliśmy obejrzeć także prace malarskie obydwu artystów.

Poświęcony chińskiej poezji wieczór zorganizowany został z inicjatywy Janusza Grzegorza Calika, prezesa AKIE - Polsko-Chińskiego Centrum Współpracy Gospodarczej. Postanowił on przybliżyć Polakom kulturę chińską, która zafascynowała go podczas licznych podróży do tego kraju.

- Po każdym powrocie wszyscy chętnie słuchali moich opowieści. Zauważyłem, że Polacy mają tak naprawdę nikłą wiedzę na temat tego kraju, postrzegają go jedynie przez klisze takie jak Mao, chiński mur, herbata... To niewiele, zważywszy na jego niezwykle długą historię - powiedział Janusz Grzegorz Calik, który raz w miesiącu będzie przybliżał ją krakowianom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto