Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy jako ludzkość naprawdę wszystko zrobiliśmy nie tak? Premiera w Teatrze KTO

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Katarzyna Chlebny i Grzegorz Łukawski w nowym spektaklu Pawła Szumca "Jak spieprzyliśmy wszystko"
Katarzyna Chlebny i Grzegorz Łukawski w nowym spektaklu Pawła Szumca "Jak spieprzyliśmy wszystko" Anna Kaczmarz
Słowno-muzyczny spacer po ideach i zdarzeniach, które na przestrzeni tysiącleci kształtowały zręby naszej cywilizacji zatytułowany „Jak spieprzyliśmy wszystko” to najnowsza propozycja Teatru KTO. Na scenie Katarzyna Chlebny i Grzegorz Łukawski, przedstawienie wyreżyserował Paweł Szumiec. Premiera 22 i 23 marca.

Spektakl inspirowany jest książką dziennikarza i komika Toma Phillipsa „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko”.

- Autor robi w książce swego rodzaju spacer przez dzieje ludzkości i idei, przyglądając się im. W krzywym zwierciadle pokazuje, co ludzie zrobili m.in. z demokracją czy środowiskiem i nie wystawia nam ludziom najlepszego świadectwa – mówi Paweł Szumiec, autor tekstu i reżyser spektaklu. - W tym tytułowym pytaniu kryją się różne podteksty. Z jednej strony jest to prowokacja, czy rzeczywiście jako ludzie jesteśmy wielkimi partaczami i czego się nie tkniemy, to od razu psujemy. Z drugiej strony jest to prowokacyjne pytanie o to, czy rzeczywiści zepsuliśmy wszystko.

Głównymi postaciami, które prowadzą widza przez dzieje idei, są Ona i On – zawieszeni poza czasem i przestrzenią. W postaci wcielają się Katarzyna Chlebny znana m.in. z roli Rity Marley ze spektaklu „Byłam żoną Boba Marleya” czy Kory z przedstawienia Teatru Proxima „Kora Boska” oraz Grzegorz Łukawski, aktor Teatru im. Słowackiego Ich damsko-męskie relacje, próby poszukiwania miłości i partnerstwa ukazane są na tle zdarzeń historycznych i przemian społecznych. Twórcy przywołują także postaci historyczne, jak np. Francis Galton – twórca eugeniki, kompozytor Ryszard Wagner, Bobby Henderson – twórca Kościoła Latającego Potwora Spaghetti, Che Guevara czy John Lennon.

Wraz z bohaterami odbywamy swoistą podróż przez stulecia, ale także wędrówkę przez rozmaite estetyki, od cyrku, prze kabaret, rewię po musical. Konwencja przedstawienia – mimo niezbyt optymistycznego tytułu – utrzymana jest w lekkiej formie, pokazując historię ludzkości w sposób komediowy.

- Zależało nam na tym, żeby stworzyć formę, która jest musicalem i rewią z piosenkami z repertuaru muzyki rozrywkowej, ponieważ nie chcemy by był to spektakl pesymistyczny. Ufamy, że poprzez humor niejako rozbijamy nasze lęki i traumy – wyjaśnia reżyser. - Chcemy powiedzieć ze sceny, że jako ludzkość nie stoimy na całkowicie przegranej pozycji, mamy też kilka zdobyczy. Jedną z nich jest sztuka – dodaje reżyser.

Wędrówka po ideach ludzkości odbywa się w rytmie wybijanym przez zespół Towarzysze Broni w składzie Aleksander Brzeziński, Damian Mielec i Jakub Nieć. Jak wyjaśniają twórcy, bardzo ważną częścią spektaklu są wykonywane na żywo piosenki. Także w warstwie muzycznej widzowie odbędą spacer przez różnego rodzaju gatunki muzyczne: gospel, muzykę klasyczną, ambientową, dyskotekową.

Empatia transmitowana społecznie?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czy jako ludzkość naprawdę wszystko zrobiliśmy nie tak? Premiera w Teatrze KTO - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto