MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kino nie zginie

WJur
Cztery kilogramy żywej wagi. 1071 stron. 5100 haseł. 48 autorów. Nakładem krakowskiego Wydawnictwa ,Biały Kruk" ukazała się ,Encyklopedia kina", pierwsze tak fundamentalne opracowanie na polskim rynku.

Cztery kilogramy żywej wagi. 1071 stron. 5100 haseł. 48 autorów. Nakładem krakowskiego Wydawnictwa ,Biały Kruk" ukazała się ,Encyklopedia kina", pierwsze tak fundamentalne opracowanie na polskim rynku.

W pierwszej publicznej prezentacji tomu wziął udział Andrzej Wajda, autor słowa wstępnego do ,Encyklopedii".

- W podobnych wydawnictwach publikowanych w USA, Wielkiej Brytanii czy Francji polska kinematografia jest zaledwie jedną z wielu prezentowanych w nich kinematografii. W tej książce polskie kino zajmuje należne mu miejsce. Byłoby dobrze, gdyby ta encyklopedia ukazała się także w języku angielskim. Organizatorzy festiwali, przeglądów itp., opracowując program, chętnie sięgają po takie właśnie publikacje, muszą one być jednak wydawane w zrozumiałym dla nich języku - powiedział Andrzej Wajda.

Encyklopedia zawiera hasła osobowe (uzupełnione filmografią), fachowe terminy (np. plan amerykański), hasła poświęcone festiwalom czy szkołom filmowym, a także poszczególnym kinematografiom narodowym. Są oczywiście liczne ilustracje, a także tabele z wykazami laureatów najważniejszych nagród filmowych.

Prace nad encyklopedią, opublikowaną pod redakcją prof. Tadeusza Lubelskiego, trwały dwa i pół roku.

- Ta książka nie mogłaby powstać, gdyby nie Wydawnictwo ,Biały Kruk" i gdyby nie Kraków, ze swoim silnym ośrodkiem filmoznawczym, chociaż nie ograniczaliśmy się do autorów wyłącznie krakowskich - mówi Tadeusz Lubelski.

,Encyklopedia kina" doprowadzona jest do roku 2003.

- Gdy jechaliśmy samochodem do drukarni w Czechach, usłyszeliśmy przez radio komunikat o śmierci Elii Kazana. I wprowadziliśmy tę informację do encyklopedii - mówi Tadeusz Lubelski.

Encyklopedia będzie służyć uczniom, studentom, wszystkim piszącym o filmie. Ma jednak także znaczenie ogólnokulturowe.

- Jeśli chcemy, by polskie kino nie zginęło, to ci, którzy je obecnie tworzą, muszą wiedzieć w czym biorą udział. Niech ci chłopcy, czytając tę grubą księgę, zdadzą sobie sprawę z tego, że przed nimi też było w Polsce kino. To kino istniało w świecie, to kino mówiło do świata. I nie myślę tu tylko o filmie fabularnym, ale także o dokumencie czy nawet bajkach - mówi Andrzej Wajda.

,Encyklopedia kina" jest pierwszą tego typu publikacją opracowaną w Wydawnictwie ,Biały Kruk", słynącym do tej pory przede wszystkim z albumów, zwłaszcza poświęconych Janowi Pawłowi II.

- Marzy mi się encyklopedia filmów, może uda się nam opracować encyklopedię telewizji - powiedział na zakończenie prezentacji Leszek Sosnowski, wydawca ,Encykopedii kina".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto