ME koszykarzy - po 10 latach

(OPR. PG)
Reprezentacja Polski koszykarzy meczem 3 września z Francją w Alicante powraca po 10-letniej przerwie do grona najlepszych koszykarskich drużyn Starego Kontynentu.

Reprezentacja Polski koszykarzy meczem 3 września z Francją w Alicante powraca po 10-letniej przerwie do grona najlepszych koszykarskich drużyn Starego Kontynentu. Mistrzostwa Europy trwać będą w Hiszpanii od 3 do 16 września. Polacy do ME awansowali pod wodzą słoweńskiego trenera Andreja Urlepa, który w Polsce pracuje od 1997 roku, a reprezentację objął w maju 2006 roku.

Polscy koszykarze bezpośredni awans do mistrzostw uzyskali we wrześniu 2006 roku, wyprzedzając w grupie Ukrainę, Bułgarię i Szwecję (bilans meczów 4 zwycięstwa i dwie porażki). Polacy wystąpili 22-krotnie w finałach mistrzostw Europy. Na trzech ostatnich ME, w których Polska brała udział (1987, 1991 i 1997) biało-czerwoni zajmowali siódme miejsce. Największe sukcesy polskiej męskiej koszykówki to odległa historia. Polacy mają w dorobku cztery medale ME. We Wrocławiu w 1963 roku Polacy wywalczyli wicemistrzostwo Europy, przegrywając w finale z ówczesną koszykarską potęgą ZSRR 45:61. Zespół prowadzony przez Witolda Zagórskiego pokonał jednak we Wrocławiu innego światowego lidera - Jugosławię 82:73.

Szymon Grabowski: Miejsce Lechii jest w ekstraklasie, Arki również