Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiem wieków Woźnik

Bartłomiej Romanek
Jolanta Ordon, dyrektorka Gimnazjum w Woźnikach prezentuje wystawę fotografii z okazji 800-lecia miasta.
Jolanta Ordon, dyrektorka Gimnazjum w Woźnikach prezentuje wystawę fotografii z okazji 800-lecia miasta.
Osiemset lat temu po raz pierwszy w dokumentach pojawiła się wzmianka o Woźnikach. Z tej okazji władze miejskie zorganizowały specjalne uroczystości, które miały uświetnić jubileusz.

Osiemset lat temu po raz pierwszy w dokumentach pojawiła się wzmianka o Woźnikach. Z tej okazji władze miejskie zorganizowały specjalne uroczystości, które miały uświetnić jubileusz. W dwudniowych obchodach wzięło udział kilkuset mieszkańców miasta.

Ślady osad w okolicy Woźnik sięgają czasów prehistorycznych. Podczas budowy szkoły podstawowej w Piasku natrafiono na cmentarzysko kultury łużyckiej. W 2000 roku podczas badań w pasie projektowanej autostrady znaleziono w Ligocie Woźnickiej ślady osadnictwa, sięgającego zdaniem badaczy czasów Imperium Rzymskiego. Według legend na Górze Grójec znajdującej się w okolicach Lubszy istniał gród warowny pilnujący granicy śląsko-małopolskiej. U podnóża góry istniało miasto o zapomnianej już nazwie (prawdopodobnie Lubsza lub Sulów), dla którego pracowały okoliczne wioski - Woźniki, Psary, Babienica i Kamienica. Po najeździe Mongołów, mieszkańcy miasta przenieśli się do Woźnik, których rozkwit przypadł na okres średniowiecza.

Jubileusz 800-lecia miasta rozpoczął się od sympozjum naukowego w Gimnazjum w Woźnikach. Otworzył je burmistrz miasta, Alojzy Cichowski, który przedstawił krótki rys historyczny Woźnik oraz zaprezentował obecną sytuację ekonomiczną i gospodarczą miasta i gminy. Następnie zaproszeni goście wygłosili referaty na temat historii Woźnik i regionu.

Obchody 800-lecia odbyły się również w innych punktach miasta. W pobliżu remizy Ochotniczej Straży Pożarnej stanęło wesołe miasteczko, a wieczorem odbyła się tam zabawa taneczna. Dochód z obydwu imprez został przeznaczony na potrzeby miejscowej OSP.

W mieście sprzedawano pamiątki. Pieniądze, które udało się w ten sposób pozyskać zasilą fundusz przeznaczony na remont najstarszego zabytku w Woźnikach, kościoła św. Walentego.

W niedzielę w kościele św. Katarzyny odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Jubileusz 800-lecia miasta połączono także z dziesięcioleciem Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Woźnikach.

Otwarto także pierwszą w mieście kaplicę przedpogrzebową, którą poświęcił biskup pomocniczy diecezji gliwickiej, Gerard Kusz. - Uważam, że przygotowany przez nas program był bardzo bogaty, a rocznicę uczciliśmy godnie - podkreślał burmistrz Alojzy Cichowski.

Kalendarium Woźnik
1206 - wioska Woźniki po raz pierwszy zostaje wymieniona w dokumentach.

1241 - Mongołowie wysadzają w powietrze gród na Górze Grójec. Ocalała ludność przenosi się do Woźnik.

1270 - Woźniki otrzymują pierwsze prawa miejskie (targowe).

1454 - książę strzelecko-niemodliński Bernard nadaje Woźnikom pełnię praw miejskich.

1798 - miasto prawie w całości ulega spaleniu, co uniemożliwia jego rozwój.

1858 - dzięki staraniom burmistrza Woźnik Juliusa Radlika dekretem królewskim zostało zrównane w prawach z innymi miastami pruskimi.

1922 - Woźniki po włączeniu do Autonomicznego Województwa Śląskiego do Polski tracą swój nadgraniczny charakter.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto