MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Policja Oświęcim: chwalą się statystykami. Mieszkańcy czują się bezpiecznie [SONDA]

Bogusław Kwiecień
Jak pracę oświęcimskich funkcjonariuszy oceniają mieszkańcy. Czy czujecie się bezpiecznie?
Jak pracę oświęcimskich funkcjonariuszy oceniają mieszkańcy. Czy czujecie się bezpiecznie? fot. archiwum polskapresse
W oświęcimskiej komendzie przekonują, że liczba przestępstw najbardziej dokuczliwych dla mieszkańców spadła w ubiegłym roku w porównaniu z 2011. Wykrywalność przestępstw w powiecie oświęcimskim w ub. roku wyniosła 77,6 proc. Średnia w Polsce to 67,8 proc.

Pani Anny z Kęt, która w ub. roku padła ofiarą oszusta na jednym z portali aukcyjnych i straciła ponad 800 zł, kupując meble, których nigdy nie otrzymała, te dane nie przekonują. Podobnie jak pewnego mieszkańca Brzeszcz, który w ten sam sposób na jednym z portali motoryzacyjnych chciał kupić samochód. Wpłacił 1000 zł zaliczki i do dzisiaj nie odzyskał pieniędzy ani nie zobaczył upatrzonego volkswagena golfa.

O braku poczucia bezpieczeństwa mówi również mieszkaniec Oświęcimia Łukasz Szymański, pobity latem na Rynku Głównym. Nazajutrz poszedł na komendę zgłosić zdarzenie. Policja nawet nie przyjęła zgłoszenia. - Usłyszałem, że w takim przypadku nie ma podstaw do ścigania z urzędu. Mogę to zrobić z oskarżenia prywatnego - mówi z goryczą.

W oświęcimskiej komendzie przekonują, że tych najbardziej dokuczliwych dla mieszkańców przestępstw było w ubiegłym roku w porównaniu z 2011 mniej od kilku do kilkunastu procent. Na przykład w kategorii kradzieży cudzej rzeczy liczba przestępstw spadła z 646 w 2011 do 413, a kradzieży z włamaniem o 102, z 482 do 380. W 2012 roku doszło do 96 rozbojów i wymuszeń rozbójniczych, tj. o 41 mniej niż rok wcześniej. Więcej było natomiast bójek i pobić, których liczba wzrosła z 36 do 40.

Największy jednak wzrost nastąpił w kategorii przestępstw gospodarczych z 413 w 2011 do 678 w ubiegłym. W tego typu przestępczości wykrycie sprawcy - jak przyznają policjanci - jest niejednokrotnie bardzo trudne i wymaga podjęcia wielu żmudnych czynności wykrywczych.

Ta kategoria obejmuje właśnie również oszustwa internetowe, których z roku na rok przybywa. Liczba zagrożonych tego rodzaju przestępczością rośnie wraz z liczbą osób dokonujących tą drogą zakupów. Wzrosła też liczba przestępstw narkotykowych, co z kolei jednak świadczy o skuteczności policji.

W ub. roku policjanci z oświęcimskiej komendy i podległych komisariatów w Brzeszczach, Kętach i Chełmku przeprowadzili w sumie 4476 postępowań. W konsekwencji do sądów trafiły akty oskarżenia przeciwko 1988 osobom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto