MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Stracisz - zapłacisz

ds
Karta płatnicza uwalnia nas od noszenia gotówki i stresów z tym związanych. Poczucie bezpieczeństwa pryska jednak w momencie utraty kart i otrzymania z banku wyciągu z konta.

Karta płatnicza uwalnia nas od noszenia gotówki i stresów z tym związanych. Poczucie bezpieczeństwa pryska jednak w momencie utraty kart i otrzymania z banku wyciągu z konta.

Ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych ogranicza co prawda odpowiedzialność posiadacza karty do równowartości 150 euro, ale dotyczy to głównie transakcji bezgotówkowych, poświadczonych podpisem. Gdy złodziej użyje kodu PIN, banki będą uważały, że posiadacz karty nie dochował należytej staranności w strzeżeniu plastikowego pieniądza i szyfru. W konsekwencji nie uznają reklamacji, nie pokryją strat finansowych, dlatego karty należy strzec nawet lepiej niż gotówki. Jej utrata jest w sumie mniej dotkliwa niż w przypadku kradzieży karty, bo gdy złodziej pozna kod PIN, może nas pozbawić nie tylko, tego co jest na kocie, ale jeszcze doprowadzić do zadłużenia, które będziemy spłacać.

Gdy płacimy kartą, otrzymujemy dwa potwierdzenia zapłaty, jeden podpisujemy i zostaje w sklepie, drugi zabieramy. Zdarza się, że sprzedawca żąda od nas, byśmy podpisali jeszcze jeden dokument transakcji. Przed złożeniem kolejnego autografu należy sprawdzić, czy na dodatkowej kopii znajdują się identyczne numery rachunku. Jeżeli tak jest, można podpisać, gdyby były różne, należy powiadomić bank o oszustwie.

W przypadku gdy po wydrukowaniu potwierdzenia transakcji, rezygnujemy z zakupu, nie wystarczy nie złożenie podpisu. System może mimo to ją zaliczyć jako dokonaną. Dlatego warto poprosić, by sprzedawca wydrukował anulowanie transakcji sprawdzając, czy zgadzają się numery rachunku.

Zdarza się też, że choć posiadamy pieniądze na koncie, system odrzuca autoryzację karty. Zwykle przyczyną jest zbytnie obciążenie łączy. W takich przypadkach pozwolenie na operację nie zdąży nadejść do sklepu z banku w odpowiednim czasie i terminal automatycznie przerywa połączenie. Wtedy też warto poprosić o kopię wydruku z terminalu.

Gdy zwracamy towar, za który zapłaciliśmy kartą, sklepy nie chcą wypłacać gotówki, tylko przelewają należność na nasze konto. W takich przypadkach powinniśmy otrzymać potwierdzenie z nadrukiem ,Proszę uznać mój rachunek", w przeciwieństwie do operacji zapłaty kartą, która nazywa się ,transakcją obciążeniową".

Zdarza się jednak, że ktoś obciąża nasze konto, chociaż kartę mamy przy sobie. Jest to możliwe w przypadku, gdy złodziejowi udało się skopiować pasek magnetyczny z karty. To stosunkowo proste: urządzenie sczytujące mieści się w dłoni i wystarczy przeciągnąć po nim kartą, dlatego nigdy nie spuszczajmy jej z oczu. Jeżeli ktoś został w ten sposób pozbawiony gotówki, najlepiej pechową kartę oddać jak najszybciej. Tylko w ten sposób można udowodnić, iż nie miało się nic wspólnego z danymi transakcjami.

O tym, co należy zrobić w przypadku utraty karty płatniczej, mówi regulamin banku, który natychmiast musimy powiadomić o stracie (pisemnie, telefonicznie, faksem). Jeżeli jesteśmy za granicą, informujemy każdy bank, który respektuje naszą kartę.

Karta nie jest Twoja

Pamiętajmy, że karta płatnicza nie jest Twoją własnością, lecz instytucji finansowej, która ją wydała. Obowiązkiem wszystkich, którzy respektują płatność kartą, jest sprawdzenie jej autentyczności. Może się zdarzyć, że gdy karta nie jest podpisana, zostanie przez sprzedawcę zniszczona. Posługiwanie się kartą wydaną na inną osobę również skutkuje jej zniszczeniem.

To musisz zapamiętać!

* nie podawaj kodu innym osobom

* nigdy nie należy nosić razem (w portfelu, kieszeni) kart kredytowych i dokumentów

* panie powinny trzymać karty w środkowej przegródce torebki, takiej do której nie można się dostać po rozcięciu torebki z boku

nnie wolno nosić kart w tylnej kieszeni spodni, jak i kieszonkach naszytych na koszulach

* mając kilka kart płatniczych zastanówmy się, czy musimy nosić wszystkie

nwybierając gotówkę z bankomatu, stań tak, by osoba za nami nie mogła odczytać wybieranego kodu PIN

* kod PIN najlepiej zapamiętać, a jeżeli mamy z tym kłopoty, zwłaszcza posiadając kilka kart, nigdy nie należy zapisywać PIN na karcie, w dowodzie osobistym, paszporcie; należy zaś mieć telefon do banku, któremy zgłaszamy utratę czeków, kart kredytowych

* nie spuszczaj karty z oczu; jeżeli obsługa chce udać się na zaplecze, bo tam jest terminal, zażądaj byś był przy tej czynności

nie wyrzucaj potwierdzenia transakcji do momentu otrzymania wyciągu z banku

* kradzież zgłoś policji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto