MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę rozpoczyna się XVIII Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza"

MAGDA HUZARSKA-SZUMIEC
Występy żonglerów z Ferrary, wystawa poświęcona historii tańca i baletu w Krakowie, koncerty muzyki dawnej oparte na muzyce tanecznej tworzonej na Wawelu w XV, XVI i XVII wieku, premierowe widowisko prezentujące ...

Występy żonglerów z Ferrary, wystawa poświęcona historii tańca i baletu w Krakowie, koncerty muzyki dawnej oparte na muzyce tanecznej tworzonej na Wawelu w XV, XVI i XVII wieku, premierowe widowisko prezentujące średniowieczne zabawy na Wawelu i wielki średniowieczny bal na płycie Rynku, w którym mogą wziąć udział wszyscy krakowianie oraz turyści.

Tak interesująco przedstawia się program XVIII Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza", który rozpocznie się już w niedzielę w Willi Decjusza.
Tam przez cały tydzień będą odbywać się warsztaty dawnych tańców, które poprowadzą nauczyciele z różnych stron świata. Nauka tańca okraszona będzie wieczornymi występami. I tak w niedzielę odbędzie się spektakl inauguracyjny "Kraków AD 1734" w wykonaniu Kapeli Dworskiej "Consortium Sedinum" oraz Baletu Dworskiego "Cracovia Danza”. W poniedziałek widzowie i uczestnicy festiwalu zostaną zaproszeni na koncert „Crudo Amor” w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej "Chambre". W środę odbędzie się recital arii i pieśni kompozytorów polskich w rytmach tańców narodowych, zatytułowany „Zapraszam do tańca”, w wykonaniu Katarzyny Słoty-Marciniec - mezzosopran i Emilii Bernackiej-Głowali - fortepian. Na czwartek zaplanowano koncert Akademickiego Kameralnego Chóru Żeńskiego "Klassik" z Sankt Petersburga, a na piątek pokaz tańców zespołu warsztatowego "Decius Danza". Jednak to tylko przedtakt przed wielkim weekendowym finałem.
- W następny piątek, o godz. 21, na dziedzińcu arkadowym Wawelu rozpocznie się premierowy spektakl "Tańce i zabawy w czasach Średniowiecza" w wykonaniu Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" - mówi założycielka i dyrektor zespołu Romana Agnel. - To nasza pierwsza przymiarka do tańców z XIII i XIV wieku. Przez cały rok pracowaliśmy nad tym, żeby jak najlepiej odtworzyć sytuacje, które naprawdę mogły wydarzyć się wówczas na Wawelu. Przez te dworskie zabawy chcemy przywołać świat pełen radości i estetyki, która wówczas obowiązywała. W widowisku znajdą się także tańce żydowskie, bo właśnie wtedy Kazimierz Wielki przyjął u siebie na Wawelu przedstawicieli diaspory żydowskiej.
Przez kolejne dni 11 i 12 sierpnia krakowski Rynek i pałac Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej wrócą do średniowiecznych czasów. Będą tam odbywać się pokazy tańców dworskich w wykonaniu zespołów z różnych stron świata. Towarzyszyć im będą pokazy żonglerki przy użyciu barwnych flag w wykonaniu grupy Sbandieratori i muzyków "Rione Santo Spirito Miasta Ferrary" oraz walki rycerskie prezentowane przez Bractwa: "Gladii Amici" z Tarnowa, "Orle Gniazda" z Krakowa.
Wieczorami akcja ponownie przenosić się będzie na Wawel, gdzie tancerze Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" przedstawią kolejno dwa spektakle: "La Fortuna - Dama z łasiczką" (11 sierpnia) oraz "Szachy" wg poematu Jana Kochanowskiego (12 sierpnia). Po ostatnim spektaklu ze Wzgórza Wawelskiego wyruszy barwny korowód, który Szlakiem Królewskim dotrze na Rynek. Tam festiwal zakończy się tradycyjnym balem dla publiczności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tatiana Okupnik tak dba o siebie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto