Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmieniamy Oświęcim. Usługi komunalne

[email protected]
ZUK działa na rynku odpadów komunalnych i odpadów zbieranych selektywnie
ZUK działa na rynku odpadów komunalnych i odpadów zbieranych selektywnie zuk
Zakład Usług Komunalnych jako Spółka Miasta Oświęcim na rynku odpadów komunalnych, segregowanych i niebezpiecznych działa od ponad 15 lat. Do zadań ZUK należy również zimowe i letnie oczyszczanie ulic, urządzanie i pielęgnacja zieleni, administrowanie Targowiskiem Miejskim i Cmentarzem Komunalnym oraz usługi pogrzebowe.

Odbiór odpadów

Najwięcej zmian w działalności przedsiębiorstwa spowodowała tzw. ustawa śmieciowa zobowiązująca gminy do zorganizowania odbierania odpadów od właścicieli nieruchomości, w tym także odpadów gromadzonych selektywnie.

- Spółka dostosowała się do nowych regulacji prawnych także na poziomie gminnego prawa miejscowego, zmieniającego system gospodarowania odpadami w poszczególnych gminach - mówi prezes ZUK Witold Augustyn. - Zaznaczyć należy, iż każda z obsługiwanych przez nas gmin wprowadziła swój własny pakiet rozwiązań systemowych dotyczących odbioru odpadów. Biorąc pod uwagę takie zróżnicowanie przepisów miejscowych, spółka wykazała się wysokimi zdolnościami adaptacyjnymi. Elementami wspólnymi, które stanowiły trzon zmian, była zmiana struktury własności odpadów, które od 1 lipca są własnością gminy.

Co więc nie powinno dziwić? Różny standard wykonania usługi w zależności od gminy. To Rady Gmin, podejmując uchwały m.in. o regulaminach utrzymania czystości i porządku w gminie oraz o wysokości i sposobie naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami, narzuciły sposób wykonania usługi. Spółka, startując w postępowaniach przetargowych, musiała wdrożyć takie rozwiązania techniczne i organizacyjne, aby spełnić wymagania wszystkich gmin i każdej z osobna.

Ogólnokrajowa dyskusja spowodowała w pewnej mierze ujednolicenie rozwiązań polegających m.in. na skierowaniu odpadów komunalnych do Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK), zwiększeniu częstotliwości odbioru śmieci niesegregowanych z odbioru raz w miesiącu na odbiór co dwa tygodnie, czy zwiększeniu częstotliwości odbioru odpadów segregowanych w zabudowie jednorodzinnej do odbioru raz w miesiącu. Dodatkowo, gminy obsługiwane przez spółkę zapewniły mieszkańcom odbiór i zagospodarowanie odpadów niebezpiecznych, takich jak: zużyty sprzęt elektroniczny i AGD, przeterminowane leki, baterie i akumulatory, farby, tusze, kleje, detergenty itp.

- W najszerszym zakresie odbiór odpadów komunalnych niebezpiecznych i innych zapewniło Miasto Oświęcim - dodaje prezes Augustyn. - Zorganizowaliśmy nie tylko Mobilne Punkty Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych, które zapewniają ich odbiór od mieszkańców, jak i firm, ale także Stacjonarne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów.

Dbałość o zieleń

Wydział Zieleni ZUK troszczy się o tereny zielone administrowane przez jednostki samorządowe lub będące własnością firm bądź osób prywatnych. Pracownicy zajmują się m.in. pielęgnacją trawników, dodatkowo spółka realizuje tę usługę dla Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau, firmy Synthos oraz klientów prywatnych. Dbałość o zieleń w mieście to także wycinka i pielęgnacja drzew, rond, kwietników, żywopłotów i krzewów, sadzenie nowych drzew, krzewów oraz kwiatów.

Dodatkowo, Wydział Zieleni uczestniczy w realizacji programów społecznych współdziałając z Urzędem Miasta oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. W sezonie zimowym na zlecenie m.in. Urzędu Miasta jego pracownicy zajmują się odśnieżaniem chodników, dróg gminnych i wewnętrznych, parkingów itp.

Administracja targowiskiem

ZUK zarządza także Targowiskiem Miejskim, usytuowanym przy głównej arterii miasta - ulicy Dąbrowskiego.
W bieżącym roku ze środków PROW zmodernizowano środkową część placu targowego, zabudowaną do tej pory blaszano-drewnianymi zadaszonymi stanowiskami. Powstała w tym miejscu wiata stanowiła bodziec do rozpoczęcia reorganizacji handlu na targowisku. Efektem zmian jest wytyczenie strefy przeznaczonej do handlu produktami rolno-spożywczymi, gdzie rolnicy sprzedający warzywa, owoce, nabiał czy inne płody rolne są traktowani preferencyjnie.

W środkowej części targowiska wymieniono również nawierzchnię, wytyczono nowy układ stanowisk handlowych oraz zbudowano nowoczesny budynek obsługi klienta wraz z szaletami, przymierzalniami i kompleksem pomieszczeń socjalno-gospodarczych. Z obietnic właściciela targowiska, czyli Gminy Miasta Oświęcim można wnioskować, że boom inwestycyjny na placu targowym nie zakończy się tylko na części środkowej i będzie miał ciąg dalszy w nadchodzących latach.

Administracja Cmentarzem Komunalnym

Od 1 stycznia 2012 r. spółka przejęła zarządzanie Cmentarzem Komunalnym w Oświęcimiu. - Od początku wysoko postawiliśmy sobie poprzeczkę, planując wiele przedsięwzięć dotyczących rozwoju obiektu, począwszy od pełnej informatyzacji obsługi cmentarza, a skończywszy na inwestycjach mających na celu wprowadzenie nowych sposobów chowania zmarłych - podkreśla prezes Augustyn. - Oprócz tego ambicją spółki w zakresie obsługi cmentarza jest zachowanie wysokiego poziomu świadczonych usług pogrzebowych, ciągły rozwój infrastruktury oraz dopasowanie wachlarza usług do standardów nowoczesnej nekropolii.

Infrastruktura i estetyka cmentarza to tematy, które zawsze będą aktualne - zawsze bowiem coś można upiększyć lub poprawić.

- Staramy się zadbać w pierwszym rzędzie o komfort odwiedzających - dodaje prezes. - Mam tu na myśli dostępność wszystkich lokalizacji oraz "suche" dojścia do grobów.

Nasadzenia i pielęgnacja zieleni ozdobnej, całodobowy monitoring, nowoczesny tabor sprzętowy, wprowadzona segregacja odpadów wraz z oznaczonymi miejscami ustawienia pojemników to efekt ostatnich działań inwestycyjnych. Informatyzacja obsługi cmentarza ma polegać na możliwości pełnej interaktywnej obsługi klienta.

Sama informatyzacja poprzez zastosowanie systemu GroboNet 2.3 już na ten moment jest wdrożona. Funkcjonuje pełna elektroniczna obsługa procesu pogrzebowego, działa elektroniczna baza danych grobów umożliwiająca komputerowe prowadzenie ksiąg cmentarnych, administrowanie opłatami itp. Klient ma możliwość przeglądnięcia szczegółowej mapki cmentarza i odszukania żądanej lokalizacji grobu, jak również pozyskania o nim podstawowych informacji. Nowoczesne narzędzia pozwalają też bez wychodzenia z domu zlecić obsłudze cmentarza posprzątanie i umycie grobu, a nawet zapalenie znicza, (zarówno wirtualnego, jak i w rzeczywistości.

Zwiększające się zapotrzebowanie na pochówki nietradycyjne zaowocowało planami budowy nowych obiektów funeralnych, którymi byłyby: kompleks płytkich nisz urnowych oraz kolumbaria (ściany z niszami urnowymi).
- Możliwe, że pierwsze tego typu budowle powstaną na naszym cmentarzu już w 2014 roku - komentuje prezes Witold Augustyn.

Co warto wiedzieć

Zakład Usług Komunalnych w Oświęcimiu, ul. Bema 12A, tel. 33 842 31 40, e-mail: [email protected]; strona internetowa: www.zuk.oswiecim.pl. ZUK czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 6.30-14.30.

Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Bema 12A i ul. Szewczyka 3 czynne są codziennie od 9 do 17 oraz w soboty od 8 do 13. Mieszkańcy Oświęcimia mogą bezpłatnie dostarczać do punktów odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektroniczny i AGD, przeterminowane leki, baterie i akumulatory, farby, tusze, kleje, detergenty. Można także dostarczać odpady typu gruz w ilości 200 kg na osobę na rok oraz odpady ulegające biodegradacji.

W ciągu roku dwukrotnie Mobilne Punkty Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych odbierają sprzęt elektroniczny i AGD, przeterminowane leki, baterie, farby, tusze, detergenty itp. W ciągu roku dwukrotnie przeprowadzana jest również zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Od kwietnia do listopada w wyznaczone soboty - na podstawie wcześniejszego zgłoszenia telefonicznego lub e-mail - spółka odbiera od mieszkańców odpady ulegające biodegradacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto