MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zwiedzaj wirtualnie przepiękne gotyckie, zabytkowe, drewniane kościoły na Podhalu

JOANNA DOLNA
Dębno, Harklowa, Nowy Targ i Łopuszna to cztery podhalańskie miejscowości, których zabytki - unikatowe kościoły z przełomu XV i XVI wieku, znalazły się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Dębno, Harklowa, Nowy Targ i Łopuszna to cztery podhalańskie miejscowości, których zabytki - unikatowe kościoły z przełomu XV i XVI wieku, znalazły się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Kościół w Dębnie został też wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Od niedawna można je zwiedzać, detal po detalu, nie ruszając się sprzed domowego komputera.

Wirtualne kościoły
Nakładem Katolickiego Centrum Kultury i firmy Panometr ukazał się właśnie multimedialny przewodnik, który jest nie tylko źródłem wyczerpujących informacji o zabytkach, ale też umożliwia odbiorcy poruszanie się w trójwymiarowej przestrzeni świątyń i ich otoczenia.
- Różnica pomiędzy przewodnikiem książkowym a multimedialnym polega na tym, że zamiast oglądać płaskie zdjęcia użytkownik może poczuć się tak, jakby był wewnątrz kościoła - wyjaśnia Karol Kwiatek, wydawca i autor opracowania "Gotyckie kościoły drewniane Podhala".

W kilku językach
Na płycie znalazło się około 100 plansz informacyjnych, które możemy przeczytać klikając na konkretny obiekt, np. ołtarz, ambonę czy obraz oraz 26 interaktywnych, trójwymiarowych panoram. Wszystkie opisy są dostępne w czterech językach - po polsku, niemiecku, angielsku i włosku.

Głos księdza
- Ważną częścią przewodnika jest podkład dźwiękowy - mówi Karol Kwiatek. - Wszystkie kościoły zostały zbudowane około 500 lat temu, przez cieśli - amatorów. W prezentacjach wykorzystaliśmy muzykę wykonywaną przez lokalne, amatorskie zespoły ludowe. Wyjątkiem jest kościół w Nowym Targu. Ponieważ znajduje się na cmentarzu, nie pasowała do niego ludowa muzyka. Zastąpiliśmy ją więc dźwiękami cymbałków z Dębna - dodaje.
W Łopusznej, oprócz kościoła pw. Św. Trójcy, można wirtualnie zwiedzić Tischnerówkę - muzeum pamiątek po Księdzu Profesorze. Wizycie towarzyszy głos ks. Józefa Tischnera. W przewodniku znalazły się także dane teleadresowe świątyń, adresy internetowe parafii oraz praktyczne wskazówki dla turystów.

Deszcz przeszkadza
- Mogą się dowiedzieć m. in. że kościół w Nowym Targu, na co dzień zamknięty, można zwiedzić tylko po wcześniejszym umówieniu, albo że do kościoła w Dębnie nie uda się wejść w deszczową pogodę, bo cenne polichromie są wrażliwe na wilgoć - wyjaśnia wydawca.

Będą następne
W najbliższym czasie ukażą się kolejne interaktywne przewodniki - po Krakowie i po okolicach miasta. Wydawnictwo poświęcone podhalańskim kościołom można kupić m. in. w księgarniach, w Katolickim Centrum Kultury, przez internet, na stronie www.panometr.com i we wszystkich czterech obiektach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tatiana Okupnik tak dba o siebie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto