Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 maja w Łęczycy. Tak wyglądały pochody pierwszomajowe w czasach PRL

autor tekstu: TMZŁ, M. Borkowska
1 maja 1976 rok
1 maja 1976 rok archiwum TMZŁ
Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są trzy ważne Święta: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Święto Narodowe 3 Maja. Dzisiaj przybliżmy naszym Czytelnikom, jak wyglądały pochody pierwszomajowe w Łęczycy wczasach Polski Ludowej. Autorem tekstu jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej.

Tak wyglądał niegdyś 1 maja w Łęczycy

Przed 1 Maja – komunistycznym Świętem Pracy - porządkowano place i ulice w Łęczycy. Do tradycji należało dekorowanie gmachów zakładów i instytucji czerwienią i bielą oraz symbolami robotniczej walki i zwycięstwa. Porządkowanie zazwyczaj odbywało się w ramach czynów partyjnych lub w godzinach pracy zakładów i instytucji.

Uroczystości pierwszomajowe rozpoczynały się przy placu Tadeusza Kościuszki, gdzie stała trybuna. Zebranych witali przedstawiciele Komitetu Obchodów 1 Maja, który był wybierany na kilka tygodni przed świętem. Zawsze obecny był pierwszy sekretarz Komitetu Powiatowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz członkowie Wojewódzkiego Komitetu Obchodów.

Uroczystość rozpoczynała się od odśpiewania hymnu państwowego i wysłuchania przemówienia radiowego pierwszego sekretarza Komitetu Centralnego PZPR. Następnie przemawiali lokalni przedstawiciele partii. Następnie manifestanci ruszyli barwnym pochodem przez ulice miasta, gdzie docierali do trybuny pierwszomajowej obok gmachu prezydium Miejskiej Rady Narodowej.

Zazwyczaj pochód otwierała młodzież zrzeszona w Związku Młodzieży Socjalistycznej. Za nimi szli harcerze z kwiatami i balonikami oraz młodzież z Związku Młodzieży Wiejskiej. Wszystkim przygrywała Orkiestra Górnicza. W pochodach uczestniczyły załogi największych zakładów pracy w Łęczycy i w regionie: górnicy z Łęczyckich Zakładów Górniczych, pracownicy z ,,Watiny” i ,,Tęczy”, metalowcy z ,,Ema-Elester” i Państwowego Zakładu Maszynowego oraz handlowcy z ,,WSS” i ,,Bzury”. Pięknie prezentowali się sportowcy, nauczyciele i młodzież szkół podstawowych i średnich.

Po oficjalnych uroczystościach odbywały się festyny, zawody sportowe i zabawy.

1 maja 1976 rok

1 maja w Łęczycy. Tak wyglądały pochody pierwszomajowe w czasach PRL

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto