Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

13 grudnia: pamiętamy

mir
Wystawę zwiedziło wczoraj kilkaset osób<p>
Fot. Mirosław KOWALSKI
Wystawę zwiedziło wczoraj kilkaset osób<p> Fot. Mirosław KOWALSKI
Już w sobotę tarnowianie obchodzić będą kolejną, 22-rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości rozpocznie msza św. w kościele XX. Filipinów. Od wczoraj natomiast można oglądać oryginalną wystawę ,Od trzynastego ...

Już w sobotę tarnowianie obchodzić będą kolejną, 22-rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości rozpocznie msza św. w kościele XX. Filipinów. Od wczoraj natomiast można oglądać oryginalną wystawę ,Od trzynastego do trzynastego".

Po mszy (początek godzina 16) przewidziano złożenie kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Na godzinę 17.30 zaplanowano natomiast spotkanie działaczy NSZZ Solidarność z mieszkańcami miasta, władzami samorządowymi oraz działaczami opozycji antykomunistycznej. Rocznica stanu wojennego była okazją do otwarcia wystawy pt. ,Od trzynastego do trzynastego". Można ją zwiedzać w tarnowskim Zespole Szkół Zawodowych nr 2.

Na wystawie można obejrzeć unikatowe wydawnictwa tzw drugiego obiegu. Są tutaj m. in. gazety kolportowane przez działaczy Solidarności w latach 80, ulotki i wiele archiwalnych fotografii z lat 80. Ponad połowa eksponowanych materiałów to eksponaty z prywatnego archiwum Zdzisława Sumary. Jest on jednym ze współtwórców, a zarazem kustoszem wystawy, która potem będzie prezentowana w podziemiach kościoła Miłosierdzia Bożego w Tarnowie (przy ulicy Klikowskiej). Jak podkreśla prezes tarnowskiego oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich i działający w jego strukturach Oddział Dokumentacji Czynu Niepodległościowego ,Tarnina" Józef Komarewicz wystawa jest kolejnym przyczynkiem do poznania historii naszego regionu. W przygotowanie ekspozycji zaangażowała się młodzież szkolna. Wystawie towarzyszy motto (bliskie m. in. papieżowi) -

,Pan da siłę swojemu ludowi, da mu swoje błogosławieństwo". Na wystawie są biuletyny wydawane m. in. w Załężu (jeden z największych ośrodków internowania), prasa stanu wojennego, książki czy oryginalny sztandar organizacji zakładowej ,Solidarności" tarnowskich Zakładów Mechanicznych (wtedy była to Fabryka Obrabiarek ,Ponar - Tarnów)

Na wystawie są także fotografie z życia i działalności ks. Jerzego Popiełuszki (zamordowanego przez ubeków w latach 80 kapłana robotników). Można tiutaj także oglądnąć unikatowe fotografie z pielgrzymki papieża do Tarnowa w czerwcu 1987 roku. Wernisaż wystawy połączony był z prezentacją książki Z Sumary (radnego tarnowskiej Rady Miejskiej z LPR-u) pod takim samym tytułem jak wystawa. - Pielgrzymka papieża do Polski w 1987 roku i pobyt w Tarnowie, dodał działaczom związku siły. papież umocnił nas wtedy duchowo - przekonuje autor książki. - Chociaż stan wojenny zakończył się przed 20 laty, żyje wielu działaczy ówczesnej opozycji antykumunistycznej to jednak daleko nam do tego, by w pełni odtworzyć tamte czasy. Będzie to możliwe m. in. po weryfikacji wszystkich archiwalnych dokumentów zgromadzonych przez tarnowską Służbę Bezpieczeństwa.

Wystawa w ZSZ nr 2 w Tarnowie to niezwykła lekcja najnowszej historii.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto