MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

68 lat minęło od wybuchu II wojny światowej

(MAS)
fot. Marian Satała
fot. Marian Satała
Pancernym oddziałom Niemców przeciwstawiali się 68 lat temu polscy ułani i artylerzyści. Jednym z nich był Mieczysław Herod, uczestnik walk pod Pszczyną w czasie odwrotu Armii Kraków we wrześniu 1939 roku.

Pancernym oddziałom Niemców przeciwstawiali się 68 lat temu polscy ułani i artylerzyści. Jednym z nich był Mieczysław Herod, uczestnik walk pod Pszczyną w czasie odwrotu Armii Kraków we wrześniu 1939 roku. Podczas sobotnich uroczystości rocznicowych wspominał lata wojny.

Bój w obronie ojczyzny Mieczysław Herod rozpoczął w nocy z 1 na 2 września 1939 jako działonowy w 6. Pułku Artylerii Lekkiej (PAL) we wsi Ćwiklice pod Pszczyną. - Trzy niemieckie czołgi trafiliśmy - opowiadał Herod. Wystrzelaliśmy około 60 pocisków. Trafiały w drzewa, w ziemię, w czołgi. Zmuszały wroga do wyhamowania impetu. Jednak było nas za mało, wycofaliśmy się. Z 24 armat dwóch dywizjonów zostało tylko 12. 2 września działon Heroda parę razy zmieniał stanowiska, potem zarządzono odwrót, który trwał przez kilkanaście kolejnych dni. Wrześniowy szlak bojowy Herod zakończył pod Turobinem w Lubelskiem. Po ucieczce z niewoli wrócił do Krakowa, ale szybko zaczął szukać możliwości dostania się do polskiego wojska na Zachodzie.

Przez Węgry, Jugosławię i Grecję z portu Pireus na statku Warszawa popłynął do Bejrutu. Trafił do brygady Strzelców Karpackich. Od 19 sierpnia 1941 roku trwał już na pozycjach w Tobruku, potem walczył pod Monte Cassino. Za zniszczenie niemieckich czołgów pod Pszczyną Mieczysław Herod odznaczony został orderem Virtuti Militari, jako jeden spośród 22 żołnierzy 6 PAL, którzy ten najwyższy bojowy order dostali za udział w wojnie obronnej 1939 r. Podczas dorocznych obchodów Dnia Weterana złożono w Krakowie kwiaty na kwaterze żołnierzy września przy pomniku Armii Kraków na cmentarzu Rakowickim, a następnie kombatanci i przedstawiciele wojska oraz władz województwa i miasta uczestniczyli w mszy świętej w intencji poległych żołnierzy w bazylice Mariackiej. Potem na placu Matejki odbył się apel poległych, złożono też kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto