Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

75. rocznica stracenia przez komunistycznych oprawców rotmistrza Witolda Pileckiego, patrioty i bohatera, dobrowolnego więźnia KL Auschwitz

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Rotmistrz Witold Pilecki, patriota i bohater, dobrowolny więzień Auschwitz, zginął już po wojnie zamordowany w komunistycznym więzieniu 25 maja 1948 roku
Rotmistrz Witold Pilecki, patriota i bohater, dobrowolny więzień Auschwitz, zginął już po wojnie zamordowany w komunistycznym więzieniu 25 maja 1948 roku Archiwum Gazety Krakowskiej
25 maja 1948 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonany został wyrok na rotmistrzu Witoldzie Pileckim skazanym na karę śmierci przez komunistyczny sąd. Zginął zabity strzałem w tył głowy. Pochowany został w nieznanym miejscu. Do dzisiaj nie udało odnaleźć się jego szczątków. Pamięć bohaterskiego rotmistrza uczczono m.in. w Oświęcimiu.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Ochotnik do Auschwitz

Przez historyków rotmistrz Witold Pilecki uznawany jest za jednego z najodważniejszych i największych bohaterów II wojny światowej.
- Był uczestnikiem wojen w 1920 i 1939 r., dobrowolnym więźniem i twórcą konspiracji wojskowej w KL Auschwitz, uciekinierem z obozu, oficerem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, jeńcem obozów w Lamsdorf i Murnau, po wojnie w II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa we Włoszech - przypomina jego sylwetkę historyk dr Adam Cyra z Muzeum Auschwitz-Birkenau, autor szeregu publikacji poświęconych bohaterskiemu rotmistrzowi.

W Auschwitz przebywał 947 dni, z których każdy mógł być ostatnim. W końcu uciekł, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, wraz dwoma innymi więźniami, by przekazać światu wiedzę o skali ludobójstwa, jaka miała miejsce w tym niemieckim obozie i apelować o podjęcie akcji, która mogłaby to przerwać.

Zginął zabity strzałem w tył głowy

Po wojnie na rozkaz gen. Władysława Andersa wrócił do Polski, aby zebrać informacje o sytuacji w Polsce. W 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Niecały rok później Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r.

Zginął zabity strzałem w tył głowy w mokotowskim więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Miejsca pochówku i szczątków rotmistrza Pileckiego do dzisiaj nie udało się odnaleźć. Unieważnienie wyroku nastąpiło dopiero w 1991 r.

Wnuk powstańca styczniowego

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu na terenie Karelii przy północnej granicy Rosji z Finlandią, gdzie jego rodzice przebywali na zesłaniu.

- Był wnukiem uczestnika powstania styczniowego 1863 roku, którego władze carskie przesiedliły wraz z rodziną w głąb Rosji - przypomina dr Adam Cyra.

W 1918 roku, jako uczeń wileńskiego gimnazjum zgłosił się ochotniczo do samoobrony Wileńszczyzny. Formacje te na przełomie 1918 i 1919 roku zmusiły wojska niemieckie do opuszczenia tego miasta. Niedługo potem wkroczyły tutaj wojska Armii Czerwonej.

- Jesienią 1919 roku został zwolniony z wojska, aby kontynuować naukę, ale nie na długo zdjął mundur - podkreśla Adam Cyra.

W lipcu 1920 roku znów ochotniczo wstąpił do 1. Wileńskiej Kompanii Harcerskiej, aby uczestniczyć we wznowionych działaniach wojennych z Rosją Sowiecką. Miesiąc później został przeniesiony do 211 pułku ułanów, w którym dalej brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, m.in. w bitwie warszawskiej.

W 1939 roku znowu stanął w obronie ojczyzny.

Nowe centrum diagnostyczne w szpitalu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 75. rocznica stracenia przez komunistycznych oprawców rotmistrza Witolda Pileckiego, patrioty i bohatera, dobrowolnego więźnia KL Auschwitz - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto