Aksam Unia: wchodzili w mecz i weszli

Paweł Guga
Oświęcimianie dotarli z opóźnieniem do Gdańska, czemu nie można się dziwić z uwagi na paraliż na polskich drogach. W takiej sytuacji doprawdy trudno dobrze "wejść" w mecz.

I to wejście było wręcz fatalne. Stachura "załapał" dwie plus dwie minuty kary, a 13 sekund po nim "dwójkę" otrzymał Gallo. Gdańszczanie nie omieszkali dwukrotnie, i to w odstępie 28 sekund, wykorzystać podwójne osłabienie oświęcimian. Najpierw Szydłowski skapitulował po mocnym uderzeniu B. Wróbla, a po chwili Furo zza pleców oświęcimskiego bramkarza wepchnął krążek do siatki.Gospodarze wyraźnie przeważali w tej tercji.

Po zmianie stron gdańscy kibice mogli przecierać oczy ze zdumienia. Z przewagi miejsc owych nic nie zostało. Zaatakowali oświęcimianie. W 30 minucie nastąpiła akcja Aksam Unii, strzelał mocno Stachura. Odrobny odbił krążek parkanem, ale skuteczną dobitką popisał się Tabacek. Miejscowi "wzięli się do pracy". Gra się wyrównała, oświęcimianie starali się kontrować. I w 38 minucie ta taktyka przyniosła efekt.

W doskonalej okazji przestrzelił Strużyk. Krążek przejął Tabacek, rozprowadził akcję, podał na prawą stronę do Bucka, ten strzelił, a Odrobny przepuścił krążek między parkanami. Ale to był dopiero początek przykrych niespodzianek dla miejscowych. Ostatnia tercja to popis oświęcimian, którzy wykorzystali bezwzględnie błędy rywali, szczególnie Odrobnego. Na jej początku Stachura w przepiękny sposób (widać bardzo rozsierdziła go kara na początku meczu, po której Unia straciła dwa gole) umieścił krążek w okienku bramki gdańszczan. Potem Odrobnego mierzonym strzałem pokonał Szewczyk, a na koniec Javin z Buckiem wręcz ośmieszyli gdańskiego bramkarza - Bucek posłał gumę do pustej bramki.

Stoczniowiec Gdańsk - Aksam Unia Oświęcim 2:5 (2:0, 0:2, 0:3)

Bramki: 1:0 B. Wróbel (Chmielewski, M. Wróbel) 2.42, 2:0 Furo (Mateusz Rompkowski, Skutchan) 3.10, 2:1 Tabacek (Stachura) 29.05, 2:2 Bucek (Tabacek) 37.51, 2:3 Stachura (Tabacek) 42.23, 2:4 Szewczyk (Adamus) 49.18, 2:2 Bucek (Javin) 50.56
Sędziowali: W. Marczuk (Toruń) oraz S. Adamoszek i D. Pobożniak (Katowice). Kary: 12 i 14 minut.

Stoczniowiec: Odrobny - Mateusz Rompkowski. Kostecki, Skutchan, Rzeszutko, Furo - Smeja, Kantor, Jankowski, Ziółkowski, Wróblewski - Skrzypkowski, Maciejewski, Chmielewski, M. Wróbel, Steber - Maj, Benasiewicz, Maciej Rompkowski, Strużyk, B. Wróbel. Trener: Andrzej Słowakiewicz.

Aksam Unia: Szydłowski - Gallo, A. Kowalówka, Wojtarowicz, Jakubik, Klisiak - Javin, Cinalski, Tabacek, Stachura, Bucek - T. Połącarz, Obstarczyk, Sękowski, Szewczyk, Adamus. Trener: Ales Flasar.