Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alarm przeciwpowodziowy w powiecie oświęcimskim a prognozy wciąż złe

Redakcja
Wicestarosta Paweł Kobielusz ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu oświęcimskiego. Z Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego płynie informacja, że sytuacja jest pod kontrolą, ale prognozy są niekorzystne. Wszystkie służby pracują na wysokich obrotach.

Pod przewodnictwem wicestarosty, obradował Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Przedstawiciele gmin, służb i inspekcji zdali relację z sytuacji w terenie. W terenie, oprócz służb i mieszkańców walczących o każdy skrawek ziemi, każdą piwnicę i inne dobra, są również samorządowcy.

- Jesteśmy w pełnej gotowości. Zarówno na poziomie powiatu jak i na poziomie gmin – mówi wicestarosta Paweł Kobielusz. - W miejscach, które oceniamy jako szczególnie zagrożone prewencyjnie ustawiono zapory, lub utrzymywana jest gotowość do ich ustawienia. Na bieżąco usuwana jest woda z lokalnych podtopień, w tym z piwnic. W gminie Zator jedna osoba została ewakuowana - dodaje.

Tylko w czwartek (23 maja) do Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu wpłynęło ponad 70 zgłoszeń. Każde ważne i niecierpiące zwłoki, ale kilka bardzo poważnych.
- W Brzezince przy ul. Ofiar Faszyzmu, zostaliśmy wezwani do pompowanie wody zagrażającej muzeum Birkenau - mówi Zbigniew Jekiełek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu. - Te działania nadal trwają. - dodaje.

Strażacy interweniowali również przy ul. Trzciniec w Jawiszowicach, gdzie pompowali wodę z tworzących się rozlewisk i układali worki z piaskiem, by ograniczyć dalsze rozlewanie się wody.
Pompowali również wodę z rozlewiska przy budynku mieszkalnym przy ul. Kolonia w Wilczkowicach.
- W Bielanach przy ul. Wierzbowej woda zalała kilka posesji, strażacy układali worki z piaskiem i odpompowywali wodę – mówi Zbigniew Jekiełek. - Również przy ul. Kamieniec w Oświęcimiu, woda przesiąkała przez nasyp i trzeba było ją pompować i użyć worków z piaskiem. Z kolei w Podolszu przy ul. Ekologicznej, przy pomocy kilku pomp dużej wydajności trwa wypompowywanie wody z Łowiczanki - dodaje.

Nieprzerwanie pracują również druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych.

Problem jest transport wód, które głównymi rzekami muszą przepłynąć przez teren powiatu. Spodziewana większa fala powodziowa na Sole, a później na Wiśle, nie ułatwi zadania. Ponadto, ze względu na wysoki stan wody w rzekach, automatycznie zamykają się klapy systemów odprowadzania wody z kanałów ulgowych dla licznych potoków na terenie powiatu, co może skutkować ich wylewaniem i lokalnymi podtopieniami. Straż pożarna oraz inne służby monitorują sytuację w terenie. W razie konieczności do ich dyspozycji są wysokowydajne pompy do przerzutu wody ponad koroną wałów.

Ze względu na dalsze opady trzeba być przygotowanym na zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Należy dostosować swoje plany do warunków pogodowych i przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Alarm przeciwpowodziowy w powiecie oświęcimskim a prognozy wciąż złe - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto