Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie pierwszym "Pomnikiem Historii" w powiecie jędrzejowskim? Jest duża szansa (PIĘKNE ZDJĘCIA)

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie będzie pierwszym "Pomnikiem Historii" w powiecie jędrzejowskim? Klasztor z pewnością zasługuje na ten tytuł.
Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie będzie pierwszym "Pomnikiem Historii" w powiecie jędrzejowskim? Klasztor z pewnością zasługuje na ten tytuł. Piotr Waleron
W Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie w ostatnim czasie dzieje się wiele dobrego. Cysterski klasztor ma szansę znaleźć się na prestiżowej liście „Pomników Historii”, których w całej Polsce jest zaledwie 107. Na początku czerwca ruszył także kolejny etap prac renowacyjnych w kaplicy kościoła. Czy ściany kaplicy odkryją przed nami kolejne nieznane dotąd freski?

Jedyny w powiecie „Pomnik Historii”
Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie od blisko dwóch lat stara się o wpisanie cysterskiego kompleksu na prestiżową listę „Pomników Historii”. Cała procedura wymaga jednak czasu i zaangażowania pracy wielu osób i instytucji:

- Od dwóch lat staramy się, aby Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie dołączyło do ogólnopolskiej listy „Pomników Historii”. Jeszcze na początku marca tego roku wraz z panią konserwator prowadziliśmy już zaawansowane rozmowy w tej sprawie, jednak pandemia koronawirusa nieco wydłużyła, czy też wstrzymała ten proces. Teraz możemy znów kontynuować rozmowy – mówi na wstępie przeor Archiopactwa, ojciec Bruno Paterewicz.

Ojcowie złożyli w tej sprawie wniosek do Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach, a nad wnioskiem pochylają się różne gremia. Jednym z punktów, który należy przedyskutować jest to, jaki obszar klasztoru będzie objęty ochroną w ramach „Pomnika Historii”. Aby skompletować materiał niezbędna była dokumentacja fotograficzna.

Ponad 600 zdjęć klasztoru
- W ostatnich dniach dzięki pomocy pasjonata fotografii Piotra Walerona, udało nam się skompletować niezbędną dokumentację fotograficzną. Piotr Waleron wykonał ponad 600 fantastycznych zdjęć naszego klasztoru, wszystkich jego elementów, detali. Kompleksowa dokumentacja fotograficzna jest nam niezbędna również przy staraniach o nadanie kościołowi tytułu Bazyliki Mniejszej. Wniosek składany jest na ręce biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, który za pośrednictwem episkopatu Polski trafia do Stolicy Piotrowej – mówi ojciec Bruno Paterewicz.

We wniosku znajdują się szczegółowe opisy cysterskiego obiektu, to jakie przechodził remonty, przebudowy, jaką posiada infrastrukturę, zabytki ruchome. Opisane są barokowe organy, freski, tablice epitafijne, dzwonnica, brama i wiele innych elementów. Będzie to swego rodzaju monografia miejsca.

To prestiżowa lista
Jak podkreśla ojciec przeor Bruno Paterewicz, lista „Pomników Historii” jest bardzo prestiżowa:

- Mamy wielką nadzieję, że po skompletowaniu dokumentacji cały proces będzie przebiegał już bardzo sprawnie. Jędrzejów wręcz „prosi się” o „Pomnik Historii”. Na tej liście znajduje się ponad sto obiektów o wielkim znaczeniu kulturowym i historycznym. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dba o pomniki historii, wydawane są publikacje i foldery na temat tych miejsc, są one promowane przez ministerstwo, organizowane są na przykład podróże czy wędrówki ich szlakiem. Dodatkowo, będąc na tej liście nieco łatwiej jest pozyskiwać dofinansowania na prace renowacyjne, czy konserwatorskie. Wiemy i ufamy, że Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie ze swoim dorobkiem historycznym, kulturowym i dziejowym zasługuje na to miano – mówił ojciec Bruno.

W województwie świętokrzyskim na liście „Pomników Historii” jest między innymi: dawny Pałac Biskupów i katedra w Kielcach, zespół klasztorny na Świętym Krzyżu, zespół kolegiaty w Wiślicy czy historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy w Sandomierzu.

Prace renowacyjne przyniosą kolejne odkrycia?
Od poniedziałku, 1 czerwca na terenie Archiopactwa ruszyły kolejne, już ostatnie w tym etapie prace renowacyjne w kaplicy kościoła. Jak przyznał przeor Bruno Paterewicz, ten etap może przynieść kolejne, fascynujące odkrycia.

- Od 3 lat prowadzimy prace renowacyjne i konserwatorskie w kaplicy błogosławionego Wincentego Kadłubka. Teraz rozpoczęliśmy ostatni etap prac, zamykający to zadanie. W zeszłym roku na ścianach kaplicy były prowadzone badania, na podstawie których możemy przypuszczać, że niewidoczna dziś kompozycja malarska wyszła spod pędzla Andrzeja Radwańskiego. Na zdjęciach z lat 50-tych jeszcze jest ona widoczna z późniejszymi przemalowaniami. Z całą pewnością będzie to dla nas wszystkich kolejne odkrycie i przeżycie, kiedy te freski ponownie ujrzą światło dzienne – mówił ojciec Bruno Paterewicz.

Jak dodał, kilka dekad temu freski zostały pomalowane białą farbą, by zapobiec ich dalszej destrukcji. Niszczące freski, w taki sposób miały czekać na lepsze czasy, które nadeszły właśnie teraz...

- Kiedy prace się zakończą, przed nami odkryje się piękna, barokowa kaplica – mówił ojciec przeor.

W kaplicy zostanie odnowiona również posadzka. W niej zostaną uzupełnione ubytki, wymienione kamienie oraz odnowione schody.

Wkrótce do Archiopactwa powróci również jedyna figura błogosławionego Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie. Figura odnawiana jest w Krakowie.

Dzięki ostatniemu dofinansowaniu z ministerstwa w kwocie 450 tysięcy złotych, w tym roku zostanie odrestaurowany także jeden fresk w nawie głównej.

Przypomnijmy, że w tym roku klasztor obchodzi 880 lat od jego fundacji. Tym samym wiemy, że 880 lat temu na terenach Jędrzejowa pojawili się pierwsi Cystersi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto