Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie nowa polska wystawa w Muzeum Auschwitz-Birkenau

Redakcja
Strona Muzeum Auschwitz
Obecna polska ekspozycja znajdująca się w bloku 15 jest w złym stanie, a treści, które zawiera są już niezgodne z duchem czasu i stanem wiedzy. Muzeum zapowiada, że gotowy jej scenariusz wraz z kosztorysem prac konserwatorskich oraz inwestycyjnych zostanie w drugiej połowie 2019 roku przedstawiony w Ministerstwie Kultury

Dotychczasowa stała wystawa w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau przedstawiająca martyrologię narodu polskiego zostanie zmieniona w ciągu najbliższych kilku lat. Zapowiedział to wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, który przyznał, że obecna polska ekspozycja znajdująca się w bloku 15, zatytułowana „Walka i martyrologia narodu polskiego w latach 1939-1945” jest w złym stanie, a treści, które zawiera są już niezgodne z duchem czasu i aktualnym stanem wiedzy.

- Spośród wystaw narodowych, które znajdują się w muzeum, polska jest w najgorszym stanie - potwierdza dr Adam Cyra, były wieloletni pracownik naukowy PMAB, który przypomina, że przygotowania obecnej stałej ekspozycji poświęconej martyrologii Polaków zaczęły się jeszcze w latach 70. ub. wieku.

Plansze i gabloty

Ostatecznie otwarta została w 1985 roku, a w jej inauguracji wzięli udział m.in. Józef Cyrankiewicz, były więzień Auschwitz, powojenny działacz komunistyczny, członek PZPR i premier oraz Henryk Jabłoński, przewodniczący Rady Państwa. Ekspozycja objęła tematy: kampanii wrześniowej 1939 roku, eksterminacji narodu polskiego w czasie wojny, Polaków na frontach II wojny światowej, ruchu oporu w okupowanej Polsce i losów polskich więźniów w KL Auschwitz. - To miała być nowoczesna jak na ówczesne czasy wystawa, jej zwiedzanie miały ułatwiać światło i dźwięk, ale ostatecznie problemy techniczne sprawiły, że tylko w części udało się zrealizować te plany, a dokłanie w przypadku tematyki kampanii wrześniowej - mówi historyk.

Pozostała część ekspozycji wykonano w sposób tradycyjny, czyli oparto się na planszach i dokumentach w gablotach. Od tamtej pory pod tym względem wystawa nic się zmieniła. Po zmianach ustrojowych w kraju poszerzono jedynie jej tematykę o zbrodnie na polskim narodzie dokonane na Wschodzie.

Inne już po zmianach

Na początku lat 90. ub. wieku przymierzano się do nowej ekspozycji, która uwzględniałaby zakres historii, który ze względów ideologicznych nie był w czasach władzy komunistycznej prezentowany, ale skończyło się jedynie na opracowaniu nowej koncepcji.
- Inne wystawy narodowe istniały od lat 60. ub. wieku - zauważa Adam Cyra. - Większość z nich w ostatnich latach została zmodernizowana, na przykład na ekspozycji żydowskiej w bloku 27 w 2013 roku, wprowadzono szereg różnych środków audiowizualnych - dodaje.

W podobny sposób zmieniono m.in. ekspozycje rosyjską, francuską czy romską. W muzeum przyznają, że także wymiana polskiej wystawy jest planowana od kilku lat. W 2010 roku przygotowana została wstępna koncepcja i rozpoczęły się prace nad jej scenariuszem. Obietnice ministra kultury pozwalają sądzić, że teraz przygotowanie nowej ekspozycji w bloku 15 powinno nabrać tempa, a nie ulega wątpliwości, że jej przygotowanie jest długim procesem, związanym z pracą historyków, dokumentalistów i wreszcie wykonawców.

Druga ważna kwestia - zdaniem Adama Cyry - to wykorzystanie takiej wystawy pod kątem edukacji odwiedzających Auschwitz. - Nawet w obecnej wersji niesie za sobą ważne treści. Cóż z tego, skoro jest omijana przez przewodników prowadzących grupy. Z pewnością powinna ona stanowić jeden z punktów trasy zwiedzania, szczególnie dla polskich grup młodzieży - uważa historyk.

Finalna wersja scenariusza

Muzeum informuje, że przeprowadzone zostały już wewnętrzne konsultacje i uzgodnienia koncepcji wystawy. Obecnie dopracowywana jest finalna wersja scenariusza. W Muzeum powołany został zespół zadaniowy, który realizuje ten projekt. Jest on odpowiedzialny za przygotowanie kosztorysu przedsięwzięcia, a następnie koordynację prac konserwatorskich i inwestycyjnych.

- Historia okupacji Polski przez Niemcy podczas drugiej wojny światowej, a także polskich ofiar Auschwitz będzie w nowej wystawie ukazana również w kontekście okresu międzywojennego Ziemi Oświęcimskiej, działań okupanta na tym terenie. Ważnym elementem wystawy będą też informacje o pomocy więźniom KL Auschwitz niesionej przez lokalną ludność, oraz o przyobozowym ruch oporu - mówi dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum.

Równolegle prowadzone są prace obejmujące m.in.: skaning laserowy wnętrz i elewacji obiektu wraz z wykonaniem wielobranżowej inwentaryzacji budowlanej oraz opracowanie kompletu dokumentacji mającej na celu ocenę techniczną i konserwatorską zabytkowego budynku.

Gotowy scenariusz wraz z kosztorysem prac konserwatorskich oraz inwestycyjnych zostanie w drugiej połowie 2019 roku przekazany do MKiDN celem ustalenia ścieżki finansowania.

WIDEO: Barometr Bartusia. Czy coś grozi firmom z Małopolski?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Będzie nowa polska wystawa w Muzeum Auschwitz-Birkenau - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto