Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne porady prawne. Wy pytacie, prawnik odpowiada

LUB
- Moje dane osobowe zostały wykorzystane do otwierania rachunków bankowych w różnych bankach, a następnie do wyłudzania pożyczek. Gdzie mogę szukać pomocy prawnej? - pyta nasz Czytelnik. Sprawdźcie, co odpowiedział prawnik.

Na wybrane pytania i problemy, które zgłaszacie, odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokat-lecyk.pl

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem.

Sąsiad nęka mnie donosami do nadzoru budowlanego. W tej chwili wszczętych jest ponad 10 postępowań w tym min. dotyczące przyłączy, zmiany pokrycia dachów, projektów budynków mieszkalnych i budynków gospodarczych. Sytuacja trwa od kilku miesięcy. Zakończyło się już jedno postępowanie-decyzją umorzeniową, ale sąsiad odwołał się do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Męczy nas ta cala sytuacja, ciągłe wizje, wyjaśnienia. Ewidentnie chodzi o to by nas nękać. Sąsiad nie ma żadnego interesu prawnego ani faktycznego w takim działaniu. W żaden sposób nasza nieruchomość nie oddziałuje negatywnie na jego. Chcielibyśmy podjąć jakieś kroki, by wyłączyć go z postępowania czy pozwać go cywilnie, gdyż oprócz takiego działania szarga nasze dobre imię nie tylko w naszej miejscowości, ale i w rożnych urzędach. Bardzo dziękuję za pomoc. Proszę o radę-co możemy zrobić. Obawiamy się, że ta sytuacja nie będzie mieć końca i donosy będą się pojawiać ciągle, o tzw. "byle co". Chcielibyśmy temu zapobiec i normalnie żyć.
Zgodnie z przepisem art. 23 kodeksu cywilnego, dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

Składanie zawiadomienia do właściwych organów administracyjnych czy też organów ścigania jest uprawnieniem, a niekiedy nawet obywatelskim obowiązkiem, jest tym samym działaniem w ramach obowiązującego porządku prawnego, z tym jednak zastrzeżeniem, że musi być ono dokonane w granicach określonych tym porządkiem prawnym, to jest pozostawać w zgodzie z obowiązującymi przepisami, powinno być rzeczowe, obiektywne, podjęte z należytą ostrożnością. Nie może też wykraczać poza niezbędną dla określonych prawem celów potrzebę w zakresie wyrażanych ocen (polecam lekturę wyroku Sądu Najwyższego z dnia 13 kwietnia 2000 r. wydanego w sprawie o sygn. akt III CKN 777/98 oraz wyroku dnia 25 kwietnia 1990 r. wydanego w sprawie o sygn. akt I CR 147/90). Jeśli sąsiad, składając liczne pisma do organów administracji publicznej nie ogranicza się do oględnych twierdzeń, tylko wprost przypisuje Panu naganne, przestępcze zachowania, używając przy tym obraźliwych, poniżających sformułowań, uważam, że dopuszcza się naruszenia dóbr osobistych Czytelnika. Istotne znaczenie będzie miało również to czy rzeczowość argumentacji sąsiada słabnie, ustępując miejsca twierdzeniom szykanującym Czytelnika, ubliżającym mu, naruszającym zatem jego dobre imię i cześć.

Zgodnie z przepisem art. 24 kodeksu cywilnego, ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Mając na uwadze powyższe warto rozważyć złożenie do właściwego Sądu Okręgowego pozwu o naruszenie dóbr osobistych. Jednakże z uwagi na dość skomplikowany charakter zagadnienia, jak również niepełną informację o stanie faktycznie – w szczególności w kwestii treści składanych przez sąsiada pisma do organów administracji publicznej, polecam skonsultowanie problemu z adwokatem. Powodzenia.

Moje dane osobowe zostały wykorzystane do otwierania rachunków bankowych w różnych bankach, a następnie do wyłudzania pożyczek. Obecnie otrzymuję zawiadomienia o rozpoczęciu windykacji dłużnika przez różne parabanki. Nadmieniam, że sprawę zgłosiłem na Policję, aktualnie prowadzone jest postępowanie pod nadzorem Prokuratury. Jestem osobą młodą, gdzie mogę szukać pomocy prawnej w tym zakresie.
W sytuacji gdy postępowanie przygotowawcze skończy się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia przeciwko osobom, które „wykorzystały dane osobowe do otwierania rachunków bankowych, a następnie do wyłudzania pożyczek”, może Pan złożyć wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Zgodnie bowiem z przepisem art. 87 a kodeksu postępowania karnego, na wniosek strony innej niż oskarżony, która nie ma pełnomocnika z wyboru, prezes sądu, sąd lub referendarz sądowy wyznacza w postępowaniu sądowym pełnomocnika z urzędu. Proszę jednak pamiętać by wcześniej złożyć oświadczenie o działaniu w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Jeśli czuję Pan, że profesjonalna pomoc prawa przydałaby już teraz – na etapie postępowania przygotowawczego, polecam skierować swe kroki do adwokata.

Warto również pamiętać, że zgodnie z uchwaloną dnia 5 sierpnia 2015 r. ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej stworzony został dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej świadczonej osobiście przez adwokata lub radcę prawnego, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, z ich upoważnienia, aplikanta adwokackiego lub aplikanta radcowskiego, w lokalach udostępnionych przez gminy lub powiaty. Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje m. in osobie, która nie ukończyła 26 lat. Pomoc obejmuje m.in. poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach lub wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego. Więcej informacji znajdzie Pan na stronie internetowej: https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/nieodplatna-pomoc-prawna/od-1-stycznia-2016-r

PORADY PRAWNE. ZOBACZ ODPOWIEDZI NA INNE PYTANIA:
-> Czy małżonkowie, którzy mieszkają w jednym domu i nie zamierzają się z niego wyprowadzać, mogą dostać rozwód? (odpowiedź)
-> Zaległe należności za obsługę zapomnianego konta bankowego. Co zrobić, gdy trwa już postępowanie komornicze? (odpowiedź)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto