Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Błąd ludzki główną przyczyną wypadków z udziałem pieszych. Oświęcimska policja apeluje o ostrożność

Monika Pawłowska
Od początku września 2020 na terenie powiatu oświęcimskiego doszło do dwóch wypadków drogowych, w których obrażenia odnieśli piesi. O przyczynach i możliwościach uniknięcia potrąceń rozmawiamy z Małgorzatą Jurecką, oficer prasową Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Jak na początek września, trochę dużo tych zdarzeń drogowych.
Rzeczywiście. Potrącone przez kierowców samochodów zostały małoletnie piesze tj. 10-letnia dziewczynka w Chełmku oraz 15-letnia w Oświęcimiu. Obydwie poszkodowane w wyniku potracenia doznały urazów głowy oraz potłuczeń ciała, które wymagają długotrwałego leczenia.
Doszło również do trzech kolizji drogowych, w trakcie których kierowcy samochodów nie ustępując pierwszeństwa pieszemu na przejściu potrącili w dwóch przypadkach pełnoletnie osoby , a w jednym przypadku 16-letniego chłopca. Do tych zdarzeń doszło w Oświęcimiu na ul. Obozowej i na ul. Dąbrowskiego oraz w Zaborzu na ul. Grojeckiej.

Co było głównie ich przyczyną? Roztargnienie kierowców czy pieszych?
Główną przyczyną zdarzeń drogowych jest błąd ludzki, czy to po stronie kierowcy czy pieszego. Błąd ten może polegać na zlekceważeniu przepisów, braku ostrożności oraz uwagi i koncentracji na drodze.

Jak możemy się ustrzec przed tego typu zdarzeniami na drogach?
Policjanci codziennie dbają o bezpieczeństwo na drogach i reagują, gdy przepisy o ruchu drogowym są łamane przez ich użytkowników. Można zaliczyć do nich wszelkie akcje i działania na drodze w tym również dyscyplinowanie kierowców, którzy przekraczają prędkość. Policjanci prowadzą również działania skierowane przede wszystkim do pieszych, jak np. Niechronieni uczestnicy Ruchu Drogowego. W ramach  tych działań funkcjonariusze pełnią służbę w rejonie przejść dla pieszych, gdzie zwracają uwagę, gdy pieszy w sposób nieprawidłowy pokonuje ulicę. Ponownie apelujemy, aby piesi w sposób szczególny stosowali się do zasad bezpiecznego poruszania się  po drodze, ponieważ potrącenie przez pojazd może skończyć się dla nich śmiercią lub kalectwem. Do kierowców apelujemy, aby widząc pieszego przed przejściem zatrzymując się umożliwili mu bezpieczne przejście na drugą stronę.

Apelujemy również do rodziców, aby ciągle przypominali dzieciom w jaki sposób bezpiecznie poruszać się po drodze. Powinni kategorycznie zabronić korzystania dzieciom z telefonów komórkowych, smartfonów, tabletów itp. w chwili gdy znajdują się na drodze, chodniku lub ścieżce rowerowej, czyli wtedy gdy ich pociecha powinna zachować szczególną uwagę.

FLESZ - Rewolucja w prawie drogowym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto