Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bogusław Barnaś z krakowskiego BXB studio odebrał „Oscary designu” dla Polskiej Zagrody i Małopolskiej Chaty Podcieniowej

Marek Długopolski
Marek Długopolski
Uroczysta gala, podczas której Bogusławowi Barnasiowi, krakowskiemu architektowi, wręczono prestiżowe statuetki, odbyła się w monumentalnym włoskim Teatro Sociale Como.
Uroczysta gala, podczas której Bogusławowi Barnasiowi, krakowskiemu architektowi, wręczono prestiżowe statuetki, odbyła się w monumentalnym włoskim Teatro Sociale Como. BXB studio
- Cieszymy się podwójnie - tak Bogusław Barnaś z krakowskiego BXB studio zareagował na wieść o nagrodach A’Design Award & Competition dla Polskiej Zagrody i Małopolskiej Chaty Podcieniowej. Uroczysta gala, podczas której krakowskiemu architektowi wręczono prestiżowe statuetki, odbyła się 20 lipca w monumentalnym włoskim Teatro Sociale Como.

Podwójne srebro dla BXB studio

To pierwszy przypadek w historii prestiżowego A’ Design Award & Competition, gdy dwie statuetki - w tym przypadku za eleganckie projekty domów jednorodzinnych - trafią do tej samej, w dodatku krakowskiej pracowni.

Nad malowniczym jeziorem symbole designerskiej maestrii, doskonałości i innowacyjności odebrali najlepsi z najlepszych. Uhonorowani zostali Platynowymi, Złotymi, Srebrnymi, Brązowymi i Żelaznymi statuetkami. Bogusław Barnaś powrócił do Krakowa z podwójną nagrodą - Silver A’ Design Award 2021- w kategorii Architecture, Building and Structure Design.

Bogusław Barnaś studiował na Politechnice Krakowskiej i w Muenster, a szlify zdobywał w słynnych londyńskich pracowniach: Normana Fostera i Make Architects oraz krakowskiej Ingarden & Ewy Architekci.

Co w jego projektach zachwyciło niezależne międzynarodowe jury? Wyjątkowy, nowoczesny i elegancki design, niezwykła
kreatywność, a jednocześnie twórcze nawiązanie do tradycyjnej małopolskiej architektury.

Kiedy szef BXB studio docenił polską tradycję?

- Stało się to w Londynie, gdy miałem przyjemność pracować dla Normana Fostera. Choć jest niezwykłym wizjonerem i futurystą, zawsze podkreśla, że w dobrej architekturze najważniejszy jest kontekst, również ten historyczny, oraz ekologia. Zatem myślenie o otaczającym nas środowisku, naszej planecie, jakości życia jednostki ludzkiej. W tamtym właśnie czasie uzmysłowiłem sobie również, że potencjał regionalny, lokalny, kulturowy i historyczny jest niewykorzystany w polskiej architekturze. Niestety, nie promujemy wystarczająco dobrze naszych wartości, naszych niewątpliwych atutów - nie ukrywa Bogusław Barnaś.

I tak oto wyruszył na poszukiwanie polskiej duszy w architekturze. - Dobrej architektury nie tworzy przecież angielska nazwa czy import pomysłów z Niemiec czy Wielkiej Brytanii, a świetny projekt osadzony w kontekście miejsca. W krajach, w których architektura jest bardzo dobrze rozwinięta, np. w Japonii, budynki nie powstają w próżni. One są głęboko osadzone w tradycji. Są też dobrze zintegrowane z lokalnym klimatem. I taką właśnie ścieżkę wybrałem przed laty. To niespieszna, ale wspaniała wędrówka - zapewnia.

Ten jego wybór doceniają teraz nie tylko jurorzy najbardziej prestiżowych konkursów na świecie – wykładowcy, dziennikarze, designerzy i przedsiębiorcy – ale także wszyscy, którzy myślą o świetnej architekturze. Stąd liczne nagrody i wyróżnienia.

Prestiżowy Wallpaper uhonorował go miejscem wśród 20 najlepszych młodych architektów świata, a Property Design w gronie 15 najlepszych polskich architektów przed czterdziestką oraz wśród 25 najlepszych polskich architektów… Jego pracownia znalazła się też w zestawieniu 10 najlepszych biur projektowych w Polsce.

Uroczysta gala, podczas której Bogusławowi Barnasiowi, krakowskiemu architektowi, wręczono prestiżowe statuetki, odbyła się w monumentalnym włoskim Teatro
Uroczysta gala, podczas której Bogusławowi Barnasiowi, krakowskiemu architektowi, wręczono prestiżowe statuetki, odbyła się w monumentalnym włoskim Teatro Sociale Como. A' Design Award & Competition

Nowoczesna Polska Zagroda

- Polska Zagroda to dom, gdzie w miejsce pięciu budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki, zaproponowaliśmy pięć przenikających się stodół, które kreują niezwykle dynamiczną przestrzeń. Pozornie przypadkowo rozrzucone bryły zostały starannie zdefiniowane przez otaczający krajobraz, układ słońca czy funkcje budynku - mówi szef BXB studio.

A tak przedstawia ten niezwykły projekt: - Pierwsza, masywna bryła garażu stanowi bufor odgradzający dom od drogi. Ostatnia, piąta bryła mieści część dzienną oraz sypialnie z drewnianym pomostem prowadzącym w dzikie obszary otaczającego krajobrazu. Bryła ta usytuowana jest w tym samym miejscu, w którym stała historyczna stodoła. Właśnie tutaj, w głównej strefie dziennej odwzorowaliśmy autentyczny klimat ażurowej stodoły... Poszczególne stodoły zostały wykończone drewnem o zróżnicowanej strukturze, bo i historyczne budynki gospodarcze posiadały swój indywidualny charakter.

- Polska Zagroda to niesamowite miejsce, idealnie oddające klimat dawnej polskiej wsi. To za czym tak naprawdę wszyscy tęsknimy, choć często sobie tego jeszcze nie uświadamiamy - zaznacza Bogusław Barnaś.

Urocza Małopolska Chata Podcieniowa

Niezwykłym projektem - uznanym najpiękniejszym domem świata przez prestiżowy Rethinking The Future - Global Architecture Design Awards, nie tak dawno nagrodzonym również przez German Design Awards 2022 oraz European Property Award - jest także Małopolska Chata Podcieniowa.

To również dom oparty o wielowiekowe tradycje polskiego budownictwa, ale jednocześnie na wskroś nowoczesny. Trwały, bezpieczny i ponadczasowy, czerpiący inspirację z polskiej drewnianej architektury podcieniowej. Jej przykłady odnajdziemy np. przy lanckorońskim rynku. I w tym przypadku kunsztowne dzieło dawnych mistrzów zostało twórczo przetworzone. Ale ten dom to również synteza architektury z naturą. W sposób niepowtarzalny stylistycznie łączy on wnętrze z otaczającym krajobrazem za sprawą schodów podcieniowych inspirowanych znowu Lanckoroną, ale tutaj potraktowanych zupełnie nowocześnie, przebijają one wielkie przeszklenie salonu tworząc wnętrze jak i zewnętrze domu. Jest to również budynek zrównoważony, którego architektura pracuje ze słońcem, deszczem i otaczającym krajobrazem - stwierdza.

BXB studio nie spoczywa na laurach

Bogusław Bernaś i jego studio nie spoczywają na laurach. Już niedługo o nagrody powalczy zapewne unikalna Mikrokamienica oraz „Dom z Prywatnym Giewontem”, który powstał na Podhalu.

Czy i te niezwykłe kreacje spotkają się z uznaniem światowego jury?

- Mam nadzieję. „Dom z Prywatnym Giewontem” to jedna z najciekawszych naszych realizacji. Roztacza się z niego nie tylko spektakularny, bardzo osobisty widok na najbardziej znany polski szczyt, ale także może pochwalić się prywatnym, mentalnym szlakiem na Giewont – dodaje nieco tajemniczo.

- Wierzę, że architektura musi współgrać z człowiekiem i naturą. Wizja przyszłości, bo taką zawsze jest projekt architektoniczny, zakorzeniona w tradycji czyni dzieło nie tylko bardziej wartościowym i trwałym, ale również otwiera niebywałe twórcze bogactwo przed samym projektantem. Myślę, że architektura pozbawiona tej relacji jest anonimowa i pozbawiona duszy - to credo Bogusława Barnasia, szefa i założyciela BXB studio, krakowsko-warszawskiej pracowni architektonicznej, ale także z adresem w Londynie, a być może niedługo także w Zurychu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto